Nejlepší horory roku 2019

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Rok 2019 byl na horory bohatý. Vzniklo jich sice hodně, ale většina už se vytratila z hlavy a zapadla do šedého průměru. Nic to však nemění na tom, že to byl rok hororových pokračování, což se projevilo i v tomto výběru.

Dětská hra

Andy dostane k narozeninám úžasnou hračku, která překračuje všechny představy a fantazie. Nejnovější výkřik technologií, funkcemi a možnostmi nabušená panenka, která umí cokoliv. Už to není jenom hračka, je to ten nejlepší kamarád. Je roztomilá jako obrázek a dětem přináší jenom nadšení a štěstí. Andymu a jeho mamince ale přinese jeho nová panenka ještě něco navíc… hrůzu, děs a strach o život. Nikdo totiž netuší, že tahle panenka je zlá jako všechna pekla světa, že dokáže zabíjet, že vraždí moc ráda a navíc s vynalézavostí těch největších psychopatů. Remake kultovního hororu z konce osmdesátých otevírá tento žebříček.

Režie: Lars Klevberg | Recenze | Trailer

Všechno nejhorší 2

To, že jste jednou unikli z časové smyčky, v níž vám maskovaný vrahoun permanentně usiluje o život, neznamená to, že se do ní nemůžete vrátit. Vysokoškolačka Tree už zase prožívá ten samý narozeninový den, na jehož konci na ni místo dortu čeká smrt.

Režie: Christopher Landon | Recenze | Trailer

Řbitov zviřátek

Řbitov zviřátek neudělá své slavné předloze ostudu. Přesto jsem se při projekci nemohl ubránit dojmu, že mu “něco” chybí. Stále se ovšem jedná o nadprůměrný hororový film o vyrovnání se se smrtí, kterou nelze zvrátit bez strašlivých následků. Je to velmi efektně natočený psychologický horor, který však není dostatečně komplexní, aby se stal legendou. Přesto bezesporu půjde o jeden z nejlepších hororů, jaké letos v kinech uvidíme. Otázkou je, jakou zásluhu na tom má vynikající kniha, a jakou tvůrci… Jo, a potvrdil jsem si, že opravdu příliš nemusím kočky…

Režie: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer | Recenze | Trailer

My

Doppelgänger je výraz pro dvojníka, který není se svým protějškem spřízněný, přesto se mu neskutečně podobá. Co když ovšem vy a vaše rodina potkáte dvojníky, kteří nejen jako by vám z oka vypadli, ale jsou doslova a do písmene stejní? Uvažují jako vy, vědí jak se zachováte, a potom… Chtějí vás prostě zabít. Jordan Peele byl donedávna “pouze” slavným komikem a hercem, nicméně poté, co uchvátil diváky a kritiky svěží hororovou podívanou (spadající mezi “rasové horory”) Uteč, za kterou získal i Oscara za nejlepší scénář, natočil další horor, který zasluhuje pozornost.

Režie: Jordan Peele | Recenze | Trailer

Noční můry z temnot

Noční můry z temnot jsou slušným “dětským hororem,” jehož největší devizou je spolu s jen slabě načrtnutými postavami fakt, že okolo podobného tématu už byly vystavěny mnohem lepší snímky. Hyzdí ho pak zejména slabý konec a neprokreslené noční můry hlavních i vedlejších protagonistů, kterým mohl být pro lepší představení klidně věnován nějaký představující prostor v samém úvodu. Zůstává tak na efekty a vyobrazení dobového bohatý a krásný letní snímek s atmosférou Halloweenu v dalším americkém maloměstě, kde se parta dětí porve s odvěkým zlem o své holé životy. Věrnost knižní předloze, jež schytala i nějakou tu kontroverzi díky na dětskou knihu příliš děsivým ilustracím (tedy těm u nového vydání, z nichž dost vychází i film samotný) je vzhledem k neexistenci tuzemské verze těžké posoudit. Tak či tak jde o film, který rozhodně návštěvu kina zasluhuje, jakkoli vám bude stačit jen jedno zhlédnutí…

Režie: André Øvredal | Recenze | Trailer

Takové krásné šaty

Je to bizár. Snímek, prosycený citem pro detail je něčím víc než jen béčkovým hororem o vraždících šatech. Jsou zde i náznaky satiry a kritiky na konzum. Na druhou stranu je řada myšlenek zde těžko uchopitelná a film jako takový navíc mnohdy na zmíněnou kategorii hororů odkazuje a takřka ji paroduje. Jde spíš o mysteriózní thriller s prvky absurdní komedie, který je natočen zvláštním artovým stylem. To vše podkresluje psychedelická hudba, jež vykresluje svízelnou atmosféru možná nejvíc. Protože atmosféra těmhle šatům místy docela chybí. Tedy ta hororová. Takové krásné šaty dokáží pobavit, znepokojit a hlavně zaujmout tím, jak nemainstreamově jsou zpracované. Je to dobrý film. A jiný. Stojí za zhlédnutí.

Režie: Peter Strickland | Recenze | Trailer

To Kapitola 2

Pokud se těšíte na chytrý horor s děsivým a téměř lidským (a možná o to děsivějším) Pennywisem, nejspíš se úplně nedočkáte. To Kapitola 2 sází často na podivná monstra a laciné lekačky. Temná a napjatá atmosféra z prvních několika minut se brzy rozplyne a na diváka čekají už jen lekací scény s často předvídatelným načasováním a opakujícím se scénářem a prvky. V několika momentech se tvůrcům opět podaří nastolit atmosféru panující ze začátku filmu, která tak efektivně odkazuje na první kapitolu a navazuje na ni, ale těchto scén je v celkové téměř tříhodinové stopáži jako šafránu a zdaleka to nestačí. Bill Skarsgård je v roli Pennywise opět výtečný, ale dostává až žalostně málo prostoru a ani spolu se zbytkem obsazení, které je též velmi dobré, film nezachrání.

Režie: Andy Muschietti | Recenze | Trailer

Potomek

Napínavý příběh nás vtáhne do života Sarah, matky malého Milese. Sarah se začíná obávat, že s jejím synem něco není v pořádku a co hůře, že za vším stojí temné síly. Jako obranu, aby ochránila sebe a svou rodinu se snaží Milesovi dopřát, co nejvíce něžnosti a lásky. Přesto však musí odhalit co Milesovi způsobuje tak děsivou proměnu. Odpovědi přinutí Sarah hledat v minulosti, kde se však mísí představivost se skutečností…

Režie: Nicholas McCarthy | Recenze | Trailer

Úniková hra

Úniková hra je výbornou mysteriózní, survival a thrillerovou podívanou s pár vadami na kráse. Do výšin ji vystřelují zejména výborně obsazené, zahrané a hlavně napsané postavy, u kterých vám není lhostejné, co se s nimi bude dál dít. Zamrzí jen přepálený otevřený konec, nechávající prostor pro skoro jisté pokračování, a tak trochu nedotažený koncept únikovek, z něhož by se přece jen dalo vytěžit ještě drobet víc. Potěší pak tedy zejména již zmíněné charaktery, variabilita a nápaditost prostředí a atmosféra, která po většinu filmu funguje na jedničku. Zkrátka pokud chcete vidět zdařenou popcornovou podívanou, je Úniková hra tím pravým důvodem pro návštěvu kina…

Režie: Adam Robitel | Recenze | Trailer

Slunovrat

Pokud jste viděli Děsivé dědictví a těšíte se už dle upoutávky na něco podobného, budete zklamáni. Vykašlete se na to, jak je Slunovrat prezentován a jděte na něj jako na zvrácenou komedii. Pak zklamáni nebudete. Počítáte-li se mezi fanoušky hororů, pak podobně jako já budete čelit velkému zklamání u filmu, který nezapře výbornou počáteční atmosféru a skvělou technicky precizní filmařinu, kterým podráží nohy scénář a až překvapivě hloupě předvídatelné zvraty (což je spolu se stupidním chováním postav v určitých momentech docela vražedné kombo – racionálně se zachovají jen dvě vedlejší postavy, zatímco ostatní protagonisté se v klídku nechají odbýt vysvětlením jak pro pětileté děti), ale hlavně celková neucelenost, která se snadno maskuje za tvůrčí záměr a jedinečnou práci. Dočtete se třeba, že jde o revoluční hru se žánry. Dle mého tomu tak není. A pokud je, tak jsem se tentokrát s Ari Asterem minul velmi širokým obloukem (ví se, že tento film mu posloužil jako terapie po obtížném rozchodu, což možná o lecčems vypovídá). Doufám, že příště se víc přiblíží svému debutu, protože v tomhle mladém filmaři nemalý potenciál je. A málem bych zapomněl, Florence Pugh v hlavní úloze je prostě výborná a pokud by její přerod z depresemi zmítané dívky, vyrovnávající se s tragickou událostí v klidnou ženu byl uchopen méně šíleně, než v bezesporu alegorickém a celkově prapodivném finále, bylo by to skvělé. Její herecký výkon ovšem film drží velkou většinu času nad vodou.

Režie: Ari Aster | Recenze | Trailer

Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta perfektně využila svého potenciálu a nabízí skvělou jízdu, při které jde sice hlavní hrdince o život, ale u níž se potrháte smíchy. Díky všudypřítomnému černému humoru a originální zápletce snímek aspiruje na překvapení roku a po právu se stává jedním z těch povedenějších žánrových filmů, který přesně ví, co chce divákovi sdělit. O fajn oddechovce, která má sice rozporuplné finále, se určitě bude ještě hodně dlouho mluvit.

Režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett | Recenze | Trailer

Zombieland: Rána jistoty

Po tak dlouhém čekání se mohlo udát cokoli. Je ale dobře, že se na dokončení projektu netlačilo. Filmu Zombieland: Rána jistoty by se přesto dalo vyčíst leccos. Že je infantilní, málo hororový, dětinsky prostoduchý, plný klišé. Jenže on to všechno je i není. Pod prostou rouškou se totiž skrývá skvěle vykreslený příběh s fungujícím humorem a výtečně napsanými a zahranými postavami, kde jediné, co chybí, je silnější a efektnější finále. To zdejší je totiž v porovnání s konečnou sekvencí z prvního Zombielandu v lunaparku o poznání slabší, byť je i tak docela povedeně osudové. To vše ale zase vyvažuje zbytek filmu, který je o poznání akčnější než jednička. Jinak tedy tento sequel nezklamal. Ba naopak mile překvapil a se svým předchůdcem přinejmenším drží krok. Budete se smát často a nahlas. Postavám budete fandit a když po titulcích počkáte, dostane se vám i výborné třešničky na dortu. Co víc si od popcornového počinu přát?

Režie: Ruben Fleischer | Recenze | Trailer

Doktor Spánek od Stephena Kinga

Doktor Spánek od Stephena Kinga je obludně dlouhým temným fantasy thrillerem, který je  široce rozkročen mezi kultovním předchůdcem a adaptací knihy. Prospěla by mu kratší stopáž a větší kuráž tvůrců jít si svou vlastní cestou. Místy možná až přílišná četnost odkazů na Kubrickovo Osvícení (jak formou obrazů (samozřejmě vyjma replik a doslovně přetočených scén), tak i hudebních motivů) možná potěší skalní fanoušky, nicméně podkopávají pomyslnou stoličku pod nohama filmu, který by jinak samostatně fungoval docela dobře. K tomu mu ovšem chybí pohlcující atmosféra – hlavně tedy ta hororová a svižnější tempo. Ač se McGregor a všichni herci snaží, efekty jsou kvalitní a vlastně tu po technické i faktické stránce není moc co vytknout, něco tomu všemu chybí. Něco, co dobrý film dělí od přelomového. A tím Doktor Spánek není. Není dostatečně zábavný, děsivý, ani napínavý. Docela dobře tušíte, jak to celé dopadne. Nadto všechno tedy zůstává “jen” slušným thrillerem bez výraznějšího rukopisu, který dokonale zapadne. Jestli oprávněně je pak už otevřená otázka…

Režie: Mike Flanagan | Recenze | Trailer

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také