Slunovrat: Když se letní slavnost zvrhne v hrůzu nahánějící rituály

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Dost možná hororová událost roku se blíží do kin. Slunovrat, od režiséra Děsivého dědictví, se honosí skvělými známkami, a tak se podívejte, co by si každý fanoušek žánru neměl nechat ujít.

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci.

Spisovatel a režisér Ari Aster (Děsivé dědictví) přináší cestu do srdce temnoty, kdy se americký pár Dani a Christian (Florence Pugh a Jack Reynor) během krátké dovolené se svými přáteli ocitnou nečekaně vtaženi do světa tajemného a nebezpečného primitivního kultu v idylické švédské vesničce.

Slunovrat, který stojí na podobném hororovém žánrovém základu jako Asterův uznávaný celovečerní debut Děsivé dědictví, je také velkým odklonem od svého předchůdce, jelikož Aster posouvá žánr v nových a nepředvídatelných směrech. Aster a jeho tvůrčí tým přinášejí velkolepé apokalyptické dobrodružství a od základů vytvářejí okouzlující a jedinečný svět plný vlastního jazyka, historie, mytologie a tradic. Tým spolupracoval s filmovým architektem Henrikem Svenssonem v Maďarsku, kde film natáčel. Tam také vystavěli izolovanou švédskou vesnici úplně od nuly.

Asterův druhý celovečerní film, v každém záběru přesně provedený až do posledního detailu, je temnou a halucinační pohádkou, která je stejně podnětná jako niterně znepokojující. Jak Dani cestuje od emoční nouze k až pochybné vnitřní síle, zkoumá Aster bohatou škálu nápadů – od osobní věrnosti, společenského vlivu až po kulturní dědictví. Slunovrat potvrzuje, že Aster je filmařem neobvyklého bohatství a hloubky, jehož práce přesahuje žánr a stává se jedinečným zážitkem sama o sobě.

Slunovrat má premiéru 1. srpna 2019.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také