Slunovrat: Když se letní slavnost zvrhne v hrůzu nahánějící rituály

Přečtěte si

Připravované hudební filmy, jejichž vlnu rozpoutal úspěch Bohemian Rhapsody

Rok 2018 nám dal úspěšný a velmi oblíbený životopisný hudební film o vzniku skupiny Queen, ale hlavně o hlavní...

Recenze: Mizerové navždy jsou mimořádně nedůstojný a zbytečný comeback

Michael Bay je známý jako tvůrce výbušných akčňáků z přelomu století díky klasikám jako Skála, Armageddon a Pearl Harbor....

Recenze: Richard Jewell jako Eastwoodův povedený hon na tlustého (anti)hrdinu

Nový snímek světoznámého režiséra a legendy světového filmu, téměř devadesátiletého Clinta Eastwooda, vypráví příběh Richarda Jewella, člena ochranky letních...

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Dost možná hororová událost roku se blíží do kin. Slunovrat, od režiséra Děsivého dědictví, se honosí skvělými známkami, a tak se podívejte, co by si každý fanoušek žánru neměl nechat ujít.

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci.

Spisovatel a režisér Ari Aster (Děsivé dědictví) přináší cestu do srdce temnoty, kdy se americký pár Dani a Christian (Florence Pugh a Jack Reynor) během krátké dovolené se svými přáteli ocitnou nečekaně vtaženi do světa tajemného a nebezpečného primitivního kultu v idylické švédské vesničce.

Slunovrat, který stojí na podobném hororovém žánrovém základu jako Asterův uznávaný celovečerní debut Děsivé dědictví, je také velkým odklonem od svého předchůdce, jelikož Aster posouvá žánr v nových a nepředvídatelných směrech. Aster a jeho tvůrčí tým přinášejí velkolepé apokalyptické dobrodružství a od základů vytvářejí okouzlující a jedinečný svět plný vlastního jazyka, historie, mytologie a tradic. Tým spolupracoval s filmovým architektem Henrikem Svenssonem v Maďarsku, kde film natáčel. Tam také vystavěli izolovanou švédskou vesnici úplně od nuly.

Asterův druhý celovečerní film, v každém záběru přesně provedený až do posledního detailu, je temnou a halucinační pohádkou, která je stejně podnětná jako niterně znepokojující. Jak Dani cestuje od emoční nouze k až pochybné vnitřní síle, zkoumá Aster bohatou škálu nápadů – od osobní věrnosti, společenského vlivu až po kulturní dědictví. Slunovrat potvrzuje, že Aster je filmařem neobvyklého bohatství a hloubky, jehož práce přesahuje žánr a stává se jedinečným zážitkem sama o sobě.

Slunovrat má premiéru 1. srpna 2019.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také