Recenze: Úniková hra (2019) – Čestný následovník série Saw?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Koncept únikových her je geniálně prostý, a přitom nekonečně tématicky rozmanitý. Zažívá boom nejen ve světě, ale i u nás a proto není divu, že se jej chopili i filmaři. Úniková hra se už od prvních trailerů tváří jako projekt, přebírající žezlo kultovní série Saw. Dostojí tomuto zdání?

Jak se to vezme. Snímek rozhodně nebude takovým hitem jako zmíněná série, která mnohdy posloužila jako inspirace právě pro tématické únikovky. Tento film ovšem není příliš komorní (tedy pokud vynecháme úzký okruh postav, jež se v něm objeví). Efekty a jednotlivé „místnosti“ z nichž mají hrdinové uniknout jsou nápadité a vypadají prostě úžasně. Co mne ovšem vyloženě mrzelo, byla přímočarost šifer. Tedy, ne že by tvůrci použili už v názvu prostě uvedený koncept jen jako lákadlo – mnozí, kdo někdy v únikových místnostech byli se v řadě prvků filmu najdou. Ale je zkrátka dosti vidět, že snímek je popcornový a cílí na širší publikum.

A to nejen náročností na pochopení a sledování, ale i žánrovým vymezením. Rozhodně totiž nejde o horor, ale spíš o survival thriller. Pokud se vám tedy právě Saw zdálo příliš krvavé, je pro vás Úniková hra ideálním počinem. Co bych naopak vypíchl jako velké plus, jsou jednotlivé postavy. Každý zde má svou „backstory,“ jež je nevyhnutelně dovedla do bodu, kdy se rozhodli hry zúčastnit, jakož i důvody, proč si je jako jednotlivce tajemná společnost MINOS vybrala. Charaktery jsou opravdu dobře napsané a zahrané, žádná z nich není vyloženě otravná (tedy až na jednu, kterou je nadšenec do únikovek, jenž paradoxně v té „skutečné“ příliš dlouho nevydrží), díky čemuž se jim snadno fandí. Nemluvě o solidně zmáknuté psychologii postav, která je dosti uvěřitelná.

Každý tu má své větší či menší kostlivce ve skříni a je jen zajímavé sledovat, jak se jejich chování čelem ke stupňujícímu se ohrožení života vyvíjí a mění. Z party různorodých účastníků se nakonec vypilují dva hlavní, se kterými se jistě ještě počítá do budoucna. To je mimochodem věc, která mi trochu vadí, a u které se taky pozastavím – celé rozuzlení a otevřená vrata, slibující pokračování, jsou nejen velice prosté a průhledné (něco takového opravdu není těžké uhádnout), ale hlavně v mnoha aspektech přitažené za vlasy. Navíc to tak trochu podkopává nohy do té chvíle dosti povedenému ubíhání děje se silnou dávkou mysterióznosti, ale což. A ano, dalšího Jigsawa tu (prozatím) nečekejte.

Je otázka, zda počinu chybí výrazný záporný protagonista, nebo to vlastně je plus. Tak či tak, nebyla by to kvalitní únikovka bez místností. A ty jsou zpracované opravdu velkolepě (ať už se jedná o interiér či „exteriér,“ tady se prostě filmaři vyřádili a je to paráda) včetně jednotlivých funkcí a hádanek, vodítek a dalších věcí, jež mají přímou vazbu na pomalu se rozplétající osudy a traumata hrdinů. Tenhle nápad se povedl a je jen škoda, že autoři nešli trochu víc „na dřeň“ na úkor popcornovosti filmu.

Verdikt

Úniková hra je výbornou mysteriózní, survival a thrillerovou podívanou s pár vadami na kráse. Do výšin ji vystřelují zejména výborně obsazené, zahrané a hlavně napsané postavy, u kterých vám není lhostejné, co se s nimi bude dál dít. Zamrzí jen přepálený otevřený konec, nechávající prostor pro skoro jisté pokračování, a tak trochu nedotažený koncept únikovek, z něhož by se přece jen dalo vytěžit ještě drobet víc. Potěší pak tedy zejména již zmíněné charaktery, variabilita a nápaditost prostředí a atmosféra, která po většinu filmu funguje na jedničku. Zkrátka pokud chcete vidět zdařenou popcornovou podívanou, je Úniková hra tím pravým důvodem pro návštěvu kina…

Úniková hra / Escape Room
Trailer
USA, 2019, 100 min
Drama / Thriller / Mysteriózní
Režie: Adam Robitel
Scénář: Bragi F. Schut, Maria Melnik
Hrají: Taylor Russell, Deborah Ann Woll, Logan Miller, Jay Ellis, Tyler Labine, Nik Dodani, Adam Robitel, Jamie-Lee Money, Kenneth Fok, Yorick van Wageningen, Jessica Sutton, a další.

Na film Úniková hra si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %
Očima Martina Pevného
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Psychologický thriller Úniková hra vypráví příběh šesti lidí, kteří přijali výzvu zúčastnit se únikové hry. Velmi brzy ale zjistí, že ze hry cesta ven neexistuje… a začíná boj o přežití.Recenze: Úniková hra (2019) - Čestný následovník série Saw?