Dark Universe je mrtvý, ať žije nový?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Pokud vám toto sousloví nic neříká, nedivte se. Jedná se o projekt studia Universal Pictures, jenž měl za cíl poskytnout dospělým divákům alternativu k populárním propleteným universům, kterým v současné době vévodí Marvel s MCU. Dark Universe na to měl jít poněkud jinak. Jeho primárním prvkem byl horor. Respektive nová zpracování klasických hororových filmů typu Frankenstein, Drákula, Neviditelný muž a řada dalších. Vše měla odstartovat Mumie z roku 2017 s Tomem Cruisem. Ta ovšem byla obřím propadákem a z celého kolosu propojeného filmového světa sešlo. Nebo ne?

Po zmíněném remaku Mumie mělo následovat hned několik filmů. Více o nenaplněné vizi studia a tvůrců si můžete přečíst v našem starším článku zde. Nutno dodat, že některé z neuskutečněných filmů vypadaly opravdu zajímavě už jen obsazením – Javier Bardem si kupříkladu měl zahrát Frankensteinovo monstrum, Johny Depp zase Neviditelného muže. V Universal se ale dle všeho myšlenky na vlastní filmový multivesmír tak docela nevzdali a zřejmě se o to hodlají pokusit znovu. Ale přece jen trochu jinak. Především nepůjde o propojený multivesmír. Spíš se bude věnovat pozornost originálnímu a novému pojetí hororových klasik. Pojďme si tedy rozebrat, o jaké půjde. U některých je realizace jistá a od prvého traileru nás dělí pár měsíců (nebo už se na něj můžeme podívat), jiné možná ani nespatří světlo světa. Nicméně byly oznámeny, takže…

Neviditelný (2020)

Nakonec bez Johnyho Deppa a podstatně komorněji… Hvězda dramatického seriálu HBO Příběh služebnice se objeví v hlavní roli chystaného napínavého snímku Neviditelný. Držitelka ceny Emmy Elizabeth Moss bude čelit svému bývalému příteli, který si po své smrti jde pro sladké zadostiučinění. Jejího neviditelného bývalého přítele ztvárnil Oliver Jackson-Cohen, jenž se proslavil seriálem Drákula. Mezi dalšími se ve filmu objeví Storm Reid, Aldis Hodge nebo Harriet Dyer. Režie a scénáře se ujal Leigh Whannell, jenž stojí za režií filmů Insidious 3: Počátek nebo Upgrade. Neviditelný bude jeho třetím režijním počinem.

Film je natočený na motivy knihy od britského spisovatele H.G.Wellse, která se dočkala už několika filmových zpracování. Například v roce 1933 vznikl snímek Neviditelný muž, v roce 1984 film Neviditelný a stejnojmenný film vznikl i v roce 2000 pro televizi.

V kinech od 5. března 2020. Více zde.

Dark Army

Znamením, že Dark Universe bude ve výsledku vypadat úplně jinak, než se plánovalo, je fakt, že ke kormidlu dalšího z plánovaných filmů byl přidán scénárista a režisér Paul Feig. Ten má na kontě řadu seriálů, novou romantickou komedii Last Christmas, ale zejména nenáviděný (a to tak, že studio vyslyšelo prosby a nářky fanoušků a hodlá jim naservírovat (snad) plnohodnotný třetí díl) remake/reboot Krotitelů duchů (naši recenzi, dokazující, že nejde o víc, než jen průměrný remake, najdete tady) s ženským obsazením. Každopádně zpět k tématu – Dark Army zatím pracovním názvem blíže neurčeného počinu.

Což jednak znamená, že se může změnit a jednak, že se toho o něm moc neví. Tedy krom toho, že pro Feiga jde o srdcovou záležitost, v níž hodlá přivést zpět hned několik ikonických hororových monster, spadajících pod Universal (odtud možná „skupinový“ název), ale i pár nových hráčů. Mohlo by tak jít o něco na způsob hororových Avengers… Režisér v Krotitelích dokázal, že svede balancovat mezi hororem a komedií, tak uvidíme, co se z tohoto projektu vyvine. Potenciálně by to mohl být nový kopanec pro rozvedení širšího universa. A nebo také ne…

Renfield

Zde možná zaplesají znalci nejklasičtějšího z hororů. Ano, řeč je o Stokerově Drákulovi. Tentokrát ovšem dle všeho nepůjde o příběh bestiálního upíra (což je možná dobře vzhledem k tomu, kolikrát už byl zfilmován – a zejména když je v poměrně živé paměti známá adaptace od Coppoly), ale zaměří se na jeho šíleného sluhu Renfielda. Což je přinejmenším zajímavá perspektiva, z níž by mohl být notoricky známý příběh vyprávěn. Postava by mohla dostat správně tragický rozměr a parádní dávku šílenství v gotickém hororu. Proč ne.

Příběh by se pak pravděpodobně mohl zaměřit na rozkol v hlavním protagonistovi, který si začne uvědomovat, že jeho upířímu pánovi na něm možná ani zbla nezáleží… Režie tohoto projektu by se měl zhostit Dexter Fletcher. Pokud vám jeho jméno nic neříká, pak vězte, že je to režisér, který dokončil Bohemian Rhapsody a natočil také Rocketmana. Jak se zhostí zcela odlišného žánru je samozřejmě otázka, kterou zodpoví čas…

The Invisible Woman

Zde už nastoupí čiré spekulace. Vzhledem k tomu, že Dark Universe pravděpodobně nebude fungovat podle mustru marvelovek a nepůjde tak o vysloveně provázané universum, jako spíš o propojenost žánrem a náznaky, nebude mít The Invisible Woman nejspíš nic společného s výše uvedeným Neviditelným. Původní stejnojmenný projekt spatřil světlo světa v roce 1940 a spíš než o horor šlo o komedii. S Neviditelným mužem, kterého převratné sérum nutilo také páchat zločiny, měla tak společnou hlavně titulní vlastnost.

Invisible Woman by měla režírovat Elizabeth Banks, jíž byla zároveň přiklepnuta i hlavní role. O filmu zatím bylo řečeno jen to, že by mělo jít o jakýsi mash-up filmů Thelma & Louise a Americké psycho. Což zní docela zajímavě. Samozřejmě můžeme fantazírovat o tom, zda přeci jen nedojde k nějakému provázání s Neviditelným – kupříkladu by se bok po boku mohly objevit obě hlavní protagonistky. Kdo ví…

Frankenstein

A perlička nakonec. Proč? Adaptace dalšího legendárního hororu spisovatelky Mary Shelley, v němž vědec Frankenstein stvoří monstrum, by se měl ujmout dost možná nejznámější hororový tvůrce současnosti; James Wan. Filmový tvůrce, který má ve svém repertoáru série jako V zajetí démonů, Insidious, Saw, ale třeba i Rychle a zběsile nebo Aquamana, se měl prokazatelně zúčastnit jednání o tomto projektu.

Bezesporu by to pro něj byla zajímavá výzva. Tak uvidíme. Vše se bude jistě odvíjet nejen od vytíženosti tvůrců, ale také od toho, jak budou nastávající projekty úspěšné. Prozatím je tedy Dark Universe spící možností. Možností, která se může objevit v nové podobě, nebo docela zaniknout…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také