Recenze: Krotitelé duchů (2016) – Nejnenáviděnější film roku

Tento film, remake slavné komedie z 80. let o krotitelích duchů, se stal jedním z nejočekávanějších kousků tohoto roku. Ale ne zrovna z toho důvodu, který byste očekávali. Předělávka režiséra Paula Feiga se nedrží své předlohy jako většina remaků, ale hraje si s určitými aspekty tak, že například hlavní čtveřici hrdinů výměnou za čtveřici hrdinek, se už od svého zrodu setkávala s až zarážejícím odporem od milovníků původního filmu a trailer se stal dokonce nejvíce “nelajkovaným” trailerem v historii Youtube.

Film na sebe strhl lavinu pozornosti a na jednu stranu se není čemu divit. Jde koneckonců o remake jedné z kultovních akčních komedií, na které spousta lidí vyrostla. Takový krok vždy zvedne vlnu pochybností. Však si připomeňme obavy, které provázely vznik Epizody VII slavné Star Wars ságy. U Krotitelů duchů šlo ale o obavy zcela jiného rázu. Tedy ne hlavně o to, zda se nový film vyrovná kvalitám starých klasik, ale čistě o hate k faktu, že se tvůrci rozhodli o netradiční krok a změnili narativu příběhu.

Ghostbusters-2016

Onen hate se týkal především faktu, že hlavními aktéry filmu se v novém provedení stala čtveřice žen. Vsadím se, že u nás se leckdo podiví nad tím, že zrovna z toho se vytvořila tak nehorázná aféra. Však vlastně úplně o nic nejde. Nebo ano? Je třeba zmínit, že onen hype, který film provází, má svou základnu v USA, kde určité skupiny lidí hrotí kdeco. Abych Vám to přiblížila: Star Wars VII tam bylo aktivně bojkotováno jistými lidmi, protože hlavní hrdinka je ŽENA (!!!!), která je doprovázena postavou černé pleti (!!!!!!) a další z hlavních hrdinů je latino (!!!!!) původu. Jedna z největších pecek minulého roku Šílený Max byla přezdívána nechutnou feministickou propagandou, protože vedle titulního hrdiny Maxe se motalo až podezřele moc ženských a Furiosa, hlavní ženská aktérka, nebyla žádnou dámou v nesnázích, ale dost dobře se dokázala postarat sama o sebe bez jeho pomoci. Zní to směšné, že? Jenže – přece jen u nás máme k určitým věcem benevolentnější přístup než v “nejsvobodnější zemi na světě” a co my můžeme vnímat jako špatný vtip, jinde může být bráno až smrtelně vážně. Proto se není čemu divit, když po prvotní vlně odporu režisér Feig a studio přistoupilo na jedinou možnou hru: špatná reklama, taky reklama. A tak se i k nám dostal nový film Krotitelů pod srovnatelnými podmínkami, jako například nevalně proslulý hit 50 odstínů šedi.

ghostbusters-chris-hemsworth.0.0

Dějově se nový film opravdu drží své předlohy. Zkrátka a dobře – v New Yorku se začínají objevovat paranormální jevy, které se čtveřice hrdinek rozhodně pomocí svých vynálezů zadržet. Novinka svou předlohu kopíruje v mnoha věcech, ale léta, která mezi vznikem obou filmů uběhla, je znát, a to nejen u podoby ultimátního ducha, která je téměř totožný s původním monstrem – plus mínus 30 let technologického vývoje trikového oddělení v Hollywoodu. A posun je ale znát nejen v tricích, které zde vyšly více než decentně. “Třetí” Krotitelé zkrátka vyšly v době, kde jsou v kurzu komedie jako Ženy sobě nebo Špión a Melissa McCarthy nebo Kristen Wiig jsou nazývány nejlepšími komičkami dnešní doby. Lze tedy nazvat Krotitele duchů jakýmsi průřezem aktuální Hollywoodské tvorby.

To, že jde oficiálně o součást klasického Ghostbusters univerza, které je potvrzeno i účastní hvězd původního filmu (např. Bill Murray nebo Sigourney Weaver), je filmu spíše na škodu, a to původně šlo vlastně o dobrý nápad – vzít oblíbenou klasiku a převléci ji do moderního kabátu. Kdyby film byl pojat originálně a hold původním krotitelům vzdával jen tak z boku, vyšel by z toho mnohem lépe. A to nejen z objektivního hlediska, ale i z hlediska ublížených a zapšklých páprdů, kteří zamrzli v 80. letech a jejich největší starostí je stěžovat si, že jim film, na který je ani nikdo nenutí jít, zkazí celé dětství.

Verdikt

Film nových Krotitelů duchů je provázen absurdním mediálním cirkusem bez jakéhokoli věcného opodstatnění. Film se nevymyká průměru dnešní komediální tvorby. Nabízí humor, který je pro dnešní komediální scénu standartní a lze v tomto ohledu být srovnáván například s jiným filmem Melissy Mcarthy Špión, který si v kinech vedl více než dobře. Navíc Krotitelky nabízí i poměrně slušnou akci a triky. Jediné, co filmu škodí, je paradoxně jeho návaznost na kultovní Krotitele duchů, protože bez ní by se film obešel více než dostatečně – složit novou písničku a vymyslet nový design monster musí být přece hračka, takže jde říci, že tento film je jeden z mála případů, kdy se tvůrcům láska k originálu vymstila.

  • Krotitelé duchů / Ghostbusters
  • Trailer
  • Režie: Paul Feig
  • Hrají: Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones, Cecily Strong, Chris Hemsworth a další