Nejlepší sci-fi roku 2019

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Dobrých sci-fi aby letos člověk pohledal… Jasně, měli jsme tu velkolepé Avengers a další dvě marvelovky, přičemž tu třetí (Captain Marvel) jsem si do žebříčku zakázal zařadit, čistokrevná žánrovka, která by nás přikovala k plátnu však chyběla. A tak tedy vznikl následující výběr – nejlepší sci-fi za rok 2019.

Ad Astra

Na první pohled monumentální nádherná podívaná, která však postupem času vykrystalizuje v komorní rodinné drama odehrávající se na samotné hranici naší sluneční soustavy. Brad Pitt zastižen na vrcholu svých hereckých dovedností, a především díky psychologickému vhledu do jeho postavy přemýšlivého astronauta je Ad Astra výjimečným filmovým zážitkem. Nádherná výprava a dokonalé audiovizuální hrátky pomáhají překonat i hluchá místa v jinak precizně přímočarém příběhu. Těžce nekomerční a přemýšlivý snímek, který svůj velký potenciál naplňuje úplně jinak, než by divák očekával.

Režie: James Gray | Recenze | Trailer

Skleněný

Prvním z nich je Vyvolený (Bruce Willis), který věří, že musí zachraňovat lidi a mstít se těm zlým. Dalším je Rozpolcený (James McAvoy), který v sobě ukrývá vícenásobné identity, včetně jedné, jenž má představovat nadpřirozenou bytost zvanou Zvíře. A v neposlední řadě je tu Pan Skleněný (Samuel L. Jackson), který měl za život přes 90 zlomenin a má naprosto křehké kosti. Takže, když si to shrneme, máme tady obstojné obsazení dvou filmů různých žánrů, spojené do jednoho filmu, zajímavé charaktery postav, zdařilé předchozí snímky – Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016) a původního režiséra M. Nighta Smyamalana. Snímku je možná vyčítána příliš dlouhá stopáž, jako uzavření trilogie však docela funguje.

Režie: M. Night Shyamalan | Recenze | Trailer

Star Wars: Vzestup Skywalkera

Vzestupu Skywalkera nejvíce podráží nohy zkratkovitost v návaznosti na své předchůdce, místy přílišné skoky v ději a zároveň i vcelku pochopitelná snaha jeho tvůrců vsadit spíše na jistotu, než dělat vlny. Dá se ovšem oponovat tím, že jich dost nadělal Poslední z Jediů. Tedy dost na to, aby finále ságy přidělávalo nové. Místo toho se, i přes přimíchání značného množství nových postav soustředíme na hlavní mladé protagonisty a uzavírá se sága, kde toho moc nového zase není. Tedy alespoň v zásadních zvratech, kde se nacházejí nepřekvapivé, ale zase docela příjemné odpovědi. Co Johnson dát fandům odmítal, jim Abrams servíruje na možná až moc stříbrném podnose. Přesto se nedá říci, že jsou nové Star Wars špatným filmem. Jsou dobré a vkusně to vše tak nějak – ukončují. Tedy pokud se to dá o značce, která bude dále pokračovat, dá vůbec říci. Zejména závěr celého filmu považuji za vůbec to nejlepší, co celá tato trilogie nabídla. Krásný návrat ke kořenům a uzavření velkého kruhu, které nakonec dodává smyslu i významu podtitulu této části… Je to dobrý film, není to ovšem nic převratného ani geniálního. Jen slušná a uspokojující podívaná, jež se vyhýbá zbytečným klišé a funguje tam, kde fungovat má. Což zase není málo. Nečekejte revoluci, ale povedený Star Wars film. A nebudete zklamáni. Obzvláště, pokud máte rádi původní ságu…

Režie: J.J. Abrams | Recenze | Trailer

Terminátor: Temný osud

Ano, i Temný osud je znovu o cestování v čase, kde se jeden cestovatel snaží zabít pro budoucí běh dějin zásadní osobu, zatímco druhý ji před ním chrání. Tentokrát se ale do klasického příběhu přimíchává koření v podobě postav z prvních částí – tedy Sarah Connor (Hamilton) a stařičkého robota T-800 (Schwarzenegger, který si snad ke stáru začal brát lekce herectví). Oba zde nejsou využiti jen jako vějička pro fanoušky, nýbrž jsou plnohodnotnými charaktery, které mají v rámci děje velký smysl. Co do akce, hudby a efektů filmu není co vytknout. To ale upřímně asi nikoho nepřekvapí. Pokud se ptáte, kam zmizel John Connor, vydržte do kina. Tvůrci se s touto otázkou popasovali za použití nových technologií až překvapivě dobře. Nový Terminátor by byl skvělým počinem, kdyby žádné pokračování T2 neexistovalo. Takto je jen slušným akčním filmem, který znovu (byť ze všech pokusů nepřijatelněji v rámci návaznosti a duchu série) recykluje staré známé motivy. Přestože to opravdu funguje a jde o povedený snímek, díky němuž se nám konečně dostalo uspokojivého třetího dílu, byl bych osobně nejradši, kdyby se už dále nepokračovalo. Byť je v plánu celá nová trilogie. Nejzajímavější postavy jsou stále ty původní a jejich příběh už je vyčpělý…

Režie: Tim Miller | Recenze | Trailer

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon

První Ovečka Shaun ve filmu byla povedeným animovaným dobrodružstvím, které si dokonce vysloužilo nominaci na Oskara za nejlepší animovaný film. Příhody dne už ikonicky animované ovečky, která si svůj debut odehrála v dobrodružstvích Wallace a Gromita, načež dostala vlastní seriál, se tak z televizních obrazovek dostala na plátna kin. Typická a tradiční stop motion animace má tak zjevně stále co nabídnout… Shaun a jeho stará známá parta tentokrát čelí návštěvě z vesmíru ve variaci na E.T. Mimozemšťana. A proč by ne…

Režie: Richard Phelan | Recenze | Trailer

Alita: Bojový Anděl

Alita je stvoření z dob temna a beznaděje. Při pátrání po nepoužívaných částech kyborgů jí nalezne doktor Ido. Alita si nevzpomíná kdo je, ani odkud přišla. Ale doktor Ido přesně ví, s kým má tu čest. Alita je bojový anděl, který dokáže světu pomoci přerušit éru smrti a destrukce, kterou zde započal Tiphares. Ačkoli to zpočátku (hlavně kvůli zvětšeným očím hlavní hrdinky) vypadalo všelijak, snímek je přinejmenším slušně odsýpající, osudovou podívanou s pořádně říznou akcí. Což je vlastně vše, co od komiksové adaptace očekáváme. Každá další přidaná hodnota se pak jedině vítá. Obzvláště po neslaném nemastném Ghost in the Shell.

Režie: Robert Rodriguez | Recenze | Trailer

Spider-Man: Daleko od domova

Jak je u komiksovky zvykem, točil se film hlavně okolo akce. A ta byla povedená. Speciální triky byly na vysoké úrovni a především druhá polovina snímku po dějovém zvratu nabídla několik oku lahodících momentů, kdy Spider-Man doslova neví, co se kolem něj děje a dostává těžce na frak. Příběh nás zavede na několik míst a Praha zde dostala velkou roli. Kromě toho, že nabídla pár akčních a nečekaných scén, dostala prostor zazářit i jedna česká televizní osobnost. A její cameo bylo skutečně vtipné a rozesmálo celý sál. Nicméně i když je Peter sympaťák, jeho eskapády nebyly bez chyb. Některé postavy dostaly prostor jen na pár štěků a jejich význam tak byl zcela minimální. Například Flash, v komiksech důležitá figura, zde dostal jen pár vět. To stejné platilo vlastně i o Furym, z jehož přítomnosti se dalo vytěžit minimálně tolik co ze Starka v předchozím dílu. Rovněž záporák byl (i přes skvělé vizuální scény ke konci) předvídatelným a jeho motivace byla klasického generického střihu. Keatonův táta od rodiny byl lepší. Ale i přes veškeré výhrady byl film zdařilou letní jízdou a příjemnou podívanou. MCU i po Avengers stále žije!

Režie: Jon Watts | Recenze | Trailer

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame jsou skutečně velkolepě precizním uzavřením jedné dekády a 22 filmů do tříhodinové, epické mozaiky. Technicky (efekty ukazují, co vše je dnes se CGI možné) je film samozřejmě vypiplaný do posledního detailu. Veze se na vlně očekávání a nostalgie. Přitom ale dává fanouškům plnou náručí přesně toho, po čem touží. Uzavírá některé debaty, které se na základě filmů vedly (vězte, že hned několik geekovských fantazií je zde splněno měrou vrchovatou), nebojí se ale dělat nejen dílčí změny ve vzhledu postav, ale opravdové kotrmelce. Dějové, charakterové, zkrátka všechny. O tomhle filmu se bude ještě hodně mluvit. Používá totiž ty na první pohled nejlacinější způsoby, jak navázat na předešlé události, přičemž se mu nějakou záhadou daří být nepředvídatelný a jedinečný. Skutečně jsem se snad poprvé o některé hrdiny bál. Protože jsem nevěděl, kdo přežije. A místy jsem byl opravdu překvapen. A ten závěr? No, na ten si počkejte do kina. Je to síla. Jako celý tenhle film. Marvel mě někdy i nebavil, vadila mi šablonovitost většiny sólovek. Tady to neplatí. Tohle mě dostalo. Kevin Feige a Russoové dokázali nejen splnit, ale dost možná i předčit očekávání. A to rozhodně není málo. Pokud máte rádi MCU, sednete si na zadek…

Režie: Anthony Russo, Joe Russo | Recenze | Trailer

27 KOMENTÁŘE

 1. Ad Astra je pěkná sračka..největší zklamání a to jsem se na to tolik těšila..pardon za mluvu,ale film o hovně..

 2. Nesouhlasím. Ad Astra je vynikající film a skvělé SCI-FI, víc než Interstellar se spíše podobal na 2001 Vesmírnou odyseu, ovšem je o něčem jiném. A texty, dialogy byly perfektní, akorát člověk musí přemýšlet… Byl jsem na tom dvakrát a klidně bych zašel ještě jednou.
  Co se týče Avangers, atd. tak idea cpát to do SCI-FI je víc SCI-FI než samotní Avangers.

 3. AdAstra? Slabý pokus o rádoby oduševnělý Interstellar. Film plný zbytečných dialogů a prázdných plků. Pro mě obrovské zklamání.
  Tudíž nejlepším sci-fi loňska je rozhodně Alita. Výborné vizuálně a herecky. Nazdar

 4. Nedávno jsem viděl film skleněný a jednym slovem píč…… ani jsem nedokoukal,takže na to že to bylo hvězdné opsazene film nestál ani za starou belu

  • 1.) Nejdřív se podívej na předešlé filmy troubo, abys pochopil souvislosti z této trilogie, než začneš mlít 2.) Nauč se česky moulo

 5. 1. u většiny chybí to sci-, jelikož se jedná o čiré fikce nemající s vědou pranic společného, takže ve výběru nemají teoreticky co dělat.
  2. pro samou akci a efekty se u většiny těchto filmů vytrácí příběh i ten pravý filmařský kumšt.
  3. doufejme, že doba komiksová už ve filmové branži pomalu končí, a my se snad konečně zase dočkáme nějakého filmu, o kterém se i za pár desítek let bude moci říkat, že je to fenomén.

 6. Astra je v pohode ,anonyme ,akorat vic artove nez je tvuj popcornovy mozecek ochotny vstrebat. Jen bych vyhodil ten detsky film Alita ,misto toho mi tam chybi napr. I Am Mother nebo Syn temnoty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také