Komiks: Thor: Zabiják bohů – Po stopách nadpozemské řezničiny

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Jeden z nejočekávanějších filmů čtvrté fáze MCU, nesoucí název Thor: Láska jako hrom vyvolal u mnoha fanoušků přinejmenším mírné zklamání. Kritiku mu vyneslo zejména přílišné tlačení na pilu po stránce humoru, které se vysloveně bilo s vážnými momenty. Přitom tu bylo mnoho nosných linek, které si zasloužily rozvést. Toto zklamání má potenciál alespoň lehce vyvážit komiks, z něhož pochází titulní antagonista snímku, ztvárněný Christianem Balem – řezník bohů Gorr. Jaká je předloha od výborného scénáristy Jasona Aarona si povíme v dnešním Komiksovém okénku… 

Právě s Aaronem coby scénáristou jsme se i zde na webu setkali několikrát. Má na svědomí výbornou sólovou sérii Doctora Strange, ale třeba i Avengers, či právě Thora, který se pro něj v rámci Marvelu stal asi nejvíce typickým. Z jeho pera vzešla sága, kde se Jane Fosterová stala hodnou Mjolniru a tedy i Mighty Thorem, a jeho výtvorem je i záporák Gorr. Ten je ostatně titulním nepřítelem právě komiksu Zabiják bohů, který vyšel v edici Legendy Marvel. Jedná se o dosti drsné vyprávění, které se odehrává ve třech dějových linkách. V první poznáváme Thora ještě na počátku své cesty, kdy válčil po boku vikingů a ještě nebyl hoden Mjolniru, a kdy se také poprvé střetl s Gorrem, druhá se odehrává v přítomnosti, kdy Thor Avenger zjišťuje, že s děsivým bledým řezníkem ještě možná není konec, a třetí v daleké budoucnosti, vprostřed konce všeho. A právě tyto tři směry vyprávění se v závěru protnou. Jejich společným jmenovatelem je právě onen nezastavitelný řezník, jehož cílem je jednoduše oprostit celý vesmír od všech bohů. Do jednoho. Bůh hromu je mu během toho na stopě a v tak trochu detektivní lince proto sledujeme spoušť, jakou za sebou Gorr zanechává.

Z komiksu Thor: Zabiják bohů (Marvel, Crew, 2022).

Jedná se o epicky rozmáchlý příběh, jak se na Thora (a Aarona) sluší a patří. Příběh, který nepozbývá patosu. S tím se zde ale pracuje velice obratně a navíc se ke komiksu, v němž se vydáváme po stopách mimozemšťana, vyvražďujícího celé božské panteony i tak nějak hodí. Aaron dokazuje, že jeho pojetí Thora patří opravdu k tomu nejlepšímu, co si můžete od Marvelu přečíst a edici, ve které u nás soubor vyšel dává zapravdu. Podobně je na tom dílo i s kresbou, o níž se zde ve většině sešitů postaral chorvatský kreslíř Esad Ribić. Jeho panely jsou velkolepé a dosti se liší od klasické mainstreamové kresby. K severskému bohu hromu tu evropský „klasičtější“ styl komiksového umění pasuje stejně, jako jeho ikonické kladivo. Jeden sešit pak nakreslil komiksový matador Jackson Guice. Ten se v Marvelu coby kreslíř pohybuje už od 80. let a rozdíl v kresbě je tak patrný, byť ani jeho část není špatná.

Z komiksu Thor: Zabiják bohů (Marvel, Crew, 2022).

Vše je navíc napsáno tak dobře, až se vám skoro nebude chtít věřit, že čtete fantasy a skutečně ne nějakou adaptaci dávného severského mýtu přímo z Eddy. Právě takovéto příběhy nám jako čtenářům dokazují, že vrazit Thora mezi klasické superhrdiny nemusí být vždy nutně hloupost a „svatokrádež,“ ale že naopak v mohutně barvitém universu má své právoplatné místo, pokud je jako postava uchopen dobře. Gorr jako antagonista je zde velmi děsivý. Divný a jiný. Jeho origin a motivace jsou dosti podobné těm ve filmu. Ovšem vzhled a chování (a v neposlední řadě i finální záměry) už se celkem zásadně liší. Nejen co do opravdu znepokojujícího vzezření, ale i co do hrůzy, kterou pouští svými činy. V komiksu působí jako skutečná hrozba a jeho plán v samém závěru má trhliny naznačující, že se trochu odchýlil od svých původních úmyslů. Pochybující Thor, ale i záporák, který se v naplnění svých cílů utrhne ze řetězu natolik, až se ukáže že pravda je možná tradičně někde uprostřed. To vše zde najdeme. A ještě kopu uchvacující akce navíc.


Z komiksu Thor: Zabiják bohů (Marvel, Crew, 2022).

Verdikt

Jason Aaron nám servíruje epický příběh, vyprávěný s rozmáchlostí klasických severských mýtů a nepostrádající ovšem nic, co Thora pevně zakořeňuje do světa Marvelu. Jde o vážný, osudový a temný komiks, který zásadně liší se od snímku, jenž z něj čerpal inspiraci. A je mnohem lepší. Je příběhem o pokrytectví, ale i o tom, co to vlastně znamená být bohem (a nebo dobrým člověkem) a jak tenká hranice mezi těmito definicemi může být. Gorr se bez jakýchkoli pochyb v komiksovém světě řadí mezi vůbec ty nejlepší záporáky co se v něm kdy objevili a jednoznačně je bohovi hromu více než jen rovnoceným soupeřem. A dokazuje, že i v tak dlouho fungujícím fikčním světě lze stále přijít s něčím novým. Aaron i zde vdechuje starým a zažitým chrarakterům nový život a podobně, jako u Doctora Strange dal sérii leccos nového (mimo jiné skvělé nepřátele) přičemž zachoval ono gró postavy, pro kterou ji milujeme, činí tak i zde. Dílo lze číst jak samostatně, tak jako součást navazující ságy. Ať už jste příznivci Thorových dobrodružství, nebo vás zajímá, jak mohl vypadat jeho poslední film, či si jen chcete přečíst po čertech dobrý komiks, tohle je víc než skvělá volba…

Kniha obsahuje sešity Thor: Bůh hromu č. 1–11, které napsal Jason Aaron a ilustrovali Esad Ribić a Butch Guice.

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Thor: Zabiják bohů u nás vyšlo v roce 2022 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej můžete zde.


Thor: Zabiják bohů
USA, 272 stran, u nás vydala Crew v roce 2022
Scénář: Jason Aaron
Kresba: Jackson Guice (Butch), Esad Ribić
Vydání: 1.
Vazba: šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát: 168 x 258 mm
Tisk: barevný
Překlad: Kateřina Tichá
Žánr: akční, superhrdinský

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

THOR, BŮH HROMU, LAČNÍ PO BITVĚ! Ale jeho největší bitva zuří už po víc než čtrnáct miliard let! Gorr cestuje časem a prostorem v neúnavném poslání zničit každého existujícího boha. V daleké budoucnosti Řezník bohů zabil nebo zotročil celý asgardský pantheon, až na jednoho. Král Thor stále žije, ale jen proto, že Gorrovi dělá dobře ho mučit a trýznit! Bude společná síla třech Thorů cestujících časem stačit k poražení šílence, který zavraždil miliardy bohů?Komiks: Thor: Zabiják bohů - Po stopách nadpozemské řezničiny