10 dobrodružných pecek, z nichž se staly klasiky

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Kina se pomalu začínají vzpamatovávat po covidové krizi, za což můžeme děkovat zejména komiksovým titulům jako Spider-Man: Bez domova nebo novému Batmanovi. Studio Paramount nyní do těchto optimističtějších časů posílá do kin hvězdně obsazenou dobrodružnou komedii Ztracené město, ve které se představí Sandra Bullock nebo Daniel Radcliffe. V rámci tohoto žánru vzniklo několik kultovních snímků, z nichž jsme pro vás vybrali deset nejlepších.

Honba za diamantem

Foto: 20th Century Fox

Tento takřka 40 let starý snímek by po právu mohl být etalonem v rámci dobrodružného a romantického žánru. Režisér Robert Zemeckis v nejlepší formě dal dohromady Michaela Douglase, Kathleen Turner a Dannyho DeVitta a stvořil mimořádnou klasiku, kterou opakují na televizních obrazovkách pořád dokola. O rok později vzniklo pod jiným režijním dohledem pokračování Honba za klenotem Nilu, což už sice taková pecka nebyla, ale to nic nemění na tom, že Honba za diamantem je u diváků stále oblíbená a pro dost současných dobrodružných filmů je inspirací.

Lovci pokladů

Foto: Buena Vista Pictures

V dobách, kdy Nicolas Cage ještě pravidelně nehrál v béčkových filmech, si střihl pro studio Disney roli archeologa a hledače památek Bena Gatese v Lovcích pokladů. Vedle něj se v dobrodružném snímku objevili i Diane Kruger, Sean Bean, Harvey Keitel nebo Jon Voight. O tři roky později vzniklo rovněž pokračování s podtitulem Kniha tajemství, které v kinech sice vydělalo o 100 mega víc, ale kvalitou šlo dost dolů. První díl sice má své mouchy, ale jako zabiják nudy slouží dobře. Navíc má výborný soundtrack od Trevora Rabina.

Jumanji: Vítejte v džungli!

Foto: Columbia Pictures

Jestli jste se báli při ohlášení regulérní dvojky oblíbené klasiky Jumanji, pak jste nebyli sami. Pokračování po několika letech v poslední době sice frčí, ale málokdy se takové filmy povedou. Jumanji: Vítejte v džungli! je však čestnou výjimkou. Nejenže v kinech sequel vydělal ohromný balík, takřka miliardu dolarů, ale překvapil i kvalitou. Málokdo čekal, že se tvůrcům povede prodat příběh o deskové hře současnému publiku. Díky sympatickému obsazení a několika dost dobrých nápadům to však nové Jumanji u diváků i kritiků vyhrálo.

Atlantida: Tajemná říše

Foto: Buena Vista Pictures

Oblíbený animovaný film, který často reprízují v televizi, je o hledání Atlantidy. Ačkoliv snímek příběhem připomíná Hvězdnou bránu, jako celek působí zejména pro dětské publikum více než dobře. Více jak dvacet let starý film se pyšní působivou animací, jež neztrácí kouzlo ani po takové době. V rámci žánru se jedná o nadstandard, který dokáže pobavit, upoutat a děti nutit lapat po dechu. U animáku to jsou aspekty, které doopravdy nejsou samozřejmostí.

Expedice: Džungle

Foto: Walt Disney

Jeden z novějších snímků, ale zaslouží si na seznamu být. I když je to další klasická disneyovka, tentokrát založená na studiovském zábavním parku, audiovizuální stránka filmu je podmanivá. Třebaže snímek v kinech utrpěl těžkou ztrátu kvůli covidu a souběžnému streamování na Disney+, u diváků přesto zabodoval a vysloužil si pokračování. Někomu možná připadá, že se do hlavní role Dwayne Johnson nehodí, ale takových hlasů je menšina. Snímek to každopádně nekazí.

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Foto: Paramount Pictures

Jestli pro někoho není profesor archeologie etalonem mezi dobrodruhy, tak mu není pomoci. Tandem Steven Spielberg a George Lucas naservíroval zkraje osmdesátých let naprostou klasiku, jež se v nejbližší době dočká už čtvrtého pokračování. Harrison Ford jako Henry Jones junior alias Indiana Jones je naprosto geniální ve všech dílech. Ve své době navíc Dobyvatelé ztracené archy byli průkopníkem ve vizuálních efektech, které berou dech i po čtyřiceti letech. Naprostý kult.

Zapomenutý ostrov

Foto: Bontonfilm

V seznamu má své místo, i když pro někoho možná překvapivě, snímek Zapomenutý ostrov. Nenápadný rodinný film, určený tedy zejména pro děti, je ve své podstatě docela pitomoučký, ale díky solidnímu obsazení (Gerard Butler, Jodie Foster a Abigail Breslin) se dá snímek v pohodě přežít. Zkrátka když si film pustíte s dětmi, tak neprohloupíte.

Mumie

Foto: Universal Pictures

Kdo by neznal Mumii. Sympatická Rachel Weisz a bombarďák Brendan Fraser byli natolik sehraná dvojka, že ten film se prostě nedá nemilovat. Kombinace akce, humoru, romance a dobrodružství s prvky hororu byla naprostá trefa do černého. Mumie byla revoluční i co se vizuálních efektů týká, protože záporák Imhotep v podobě mumie byl vytvořen pomocí jedniček a nul. Mumie se vrací byla o fous horší, ale stále obstojné pokračování, zato trojka Hrob dračího císaře byl krok vedle. První díl je prostě klasika, kterou nepřekonal ani remake s Tomem Cruisem.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Foto: Buena Vista Pictures

Další snímek ze studia Disney inspirovaný zábavním parkem. Piráti z Karibiku nastartovali v roce 2003 trilogii, kterou režíroval Gore Verbinski. Poté vznikly ještě další dva díly. Všech pět snímků mělo jedno společné, Jacka Sparrowa v podání Johnnyho Deppa. Ačkoli jeho postava byla oblíbenější méně a méně, v prvním díle, Prokletí Černé perly, to bylo čisté zjevení. Snímek byl nejen dobrodružný, ale opravdu vtipný, a to zejména díky Deppovi. A kdo by neznal hudební téma, které se rovněž stalo až kultovním.

Rošťáci

Foto: Warner Bros.

A ještě jednou Steven Spielberg. Ačkoliv se na snímku Rošťáci podílel „jen“ jako autor námětu a producent, opět se z toho stala naprostá klasika. Scénář dopiloval Chris Columbus (Sám doma, Harry Potter a Kámen mudrců) a film režíroval Richard Donner (Smrtonosná zbraň, Superman). Dobrodružná pecka s partou mladistvých, mezi nimiž byl například Sean Austin nebo Josh Brolin, kterak hledají poklad, je plná efektů a povedených triků. Zkrátka poctivá filmařina, která pobaví celou rodinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také