Recenze: Batman – Depresivní Temný rytíř detektivem? Konečně!

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Projekt, který měl původně natočit Ben Affleck a též v něm ztvárnit hlavní roli, nakonec nedopadl, na postu režiséra ho vystřídal Matt Reeves (Válka o planetu opic) a v ústřední úloze pro mnohé poněkud překvapivě Robert Pattinson. Reeves sliboval nesmlouvavou, prakticky noirovou detektivku, která se zaměří zejména na netopýřího strážce a představí hned několik jeho ikonických záporáků. Filmařovy plány byly ambiciózní a zcela odlišné od filmů, ve kterých se Temný rytíř objevil. Jak to nakonec dopadlo?

Úvodem budu maličko osobní. Dá se asi říci, že jsem fanoušek Batmana. Četl jsem s ním ty nejslavnější komiksy (několik z nich má i recenzi tady v Komiksovém okénku) a patří rozhodně k mým oblíbeným komiksovým postavám. Mám tak nějak rád všechny hrané filmy s ním (jo, trochu masochisticky i ty od Joela Schumachera, které jsou tak příšerné, až je to vlastně sranda) a vždycky mi na tom, jak je tento hrdina pojímán, vadila jedna poměrně zásadní věc. Bruce Wayne není jenom boháč v superhrdinském kostýmu, co se umí prát. Je to génius s brilantní detektivní myslí, se kterým by si nezadal ani Sherlock Holmes. Právě ty nejlepší komiksy tento aspekt vyzdvihují a pracují s ním. V hraných filmech byl obsažen jen velmi zřídka, a pokud vůbec, tak na vedlejší koleji. A v tom se právě tato nová verze liší a plní režisérovy sliby do puntíku.

Foto: Warner Bros.

Reevesův Batman je komorní, žádné zpomalovačky, žádné přepálené digitální efekty, žádná komiksová pompéznost. Jen úchvatná práce s kamerou a nasvícením. Ačkoliv je film hodně akční, drží se při zemi a právě bojové sekvence v něm dávají vzpomenout na to nejlepší ze seriálového Daredevila. Batman je tu nekompromisní, brutální a budí respekt. Konečně chápeme, proč se ho bojí i ten nejposlednější zlodějíček v jinak prohnilém Gothamu. Celkově ona atmosféra naoko naprosto zkaženého města, jehož občané už se pomalu vzdávají naděje na zlepšení je tu zachycena skvěle. Můžeme s lehkou nadsázkou říci, že jak po stránce atmosféry a celkového pojetí, tak po stránce vizuálu je tohle nejtemnější Batman všech dob. Podobně jako třeba v krimi thrilleru Sedm neustále prší, tady v Batmanovi byste zase dost možná spočítali na prstech jedné ruky scény, které se odehrávaly při denním světle. Což ale není na škodu už jen proto, že Batman operuje hlavně v noci. Je to noirová detektivka. A je to brilantní.

Foto: Warner Bros.

Nutno dodat, že ačkoli tu Bruce Wayne jako samozvaný strážce Gothamu už je zaběhnutý, jsme stále svědky jeho přerodu v hrdinu. Přerodu z vzteklého mstitele v symbol naděje na lepší Gotham City. Naskakujeme do rozjetého vlaku, kdy Temný rytíř na scéně už dva roky a spolupracuje s Gordonem. Je vlastně hrozně příjemné, že nejsme znovu svědky vraždy Brucových rodičů a jeho originu. A když jsme u Bruce, jak to dopadlo s jeho představitelem? Robert Pattinson se celá léta snaží herecky vymanit ze škatulky lamače dívčích srdcí – upíra Edwarda ze série Stmívání. A daří se mu to poslední dobou dokonale. I ty největší škarohlídy musel přesvědčit už v artovém hororu Maják. Nu a prokazuje to i v Batmanovi, který je pro něj bezesporu v této snaze průlomovou rolí. Dozrál v charakterního herce, který dokáže obratně zachytit právě tu paletu pod povrchem probublávajících emocí, které vřou uvnitř Batmanovy mysli, stále balancující na hraně, kdy se z hrdiny může stát zločinec. Což je tak nějak i jeden z ústředních motivů filmu.

Foto: Warner Bros.

Jedinou jeho výtku je, jak obratně se nasoukal do Batmanovy výzbroje, poněkud méně přiléhavě mu padl oblek Bruce Waynea, který v jeho podání nepůsobí moc přesvědčivě, až se jeden místy divil, že si v nejedné scéně nedali ostatní dvě a dvě dohromady a nezjistili pravou identitu netopýřího strážce. To však bude patrně spíše chyba scénáře než hercova. Výborná akce (u níž považuji za jeden z vrcholů scénu, v níž Batman ve tmě likviduje protivníky se zbraněmi, kde je vše, co se odehrává vidět pouze v záblescích výstřelů ze samopalu), však ustupuje oné krimi lince. Ta se točí okolo záhadného Riddlera (Paul Dano), který pomalu vraždí nejvýše postavenou smetánku, poodhaluje jejich prohnilost a zároveň nechává Batmanovi tolik typické hádanky a indicie pro svůj další zločin. Riddler je výborně pojatým antagonistou a celý jeho plán, jeho zvrácenost, motivace a vlastně i uvěřitelnost dává vzpomenout na Jokera v Nolanově Temném rytíři. Během vyšetřování se tak postupně vše proplétá s vůdcem mafie Falconem (John Torturro), jeho pravou rukou – gangsterem Penguinem (Colin Farrell), a Catwoman (Zoë Kravitz).

Foto: Warner Bros.

Přičemž jedinými dvěma lidmi, na které se může Bruce Wayne spolehnout, jsou jeho věrný sluha Alfréd (Andy Serkis), a policista Jim Gordon (Jeffrey Wright). Penguin je pak dost možná nejlépe zahranou postavou filmu a rozhodně se nejde než těšit, co předvede v případném pokračování. K nepoznání namaskovaný Farrell byl prostě skvělá volba. Totéž se dá říci o Jeffrey Wrightovi, který coby Batmanův spolupracovník funguje výborně. Zoë Kravitz pak doručuje naprosto dokonalou Catwoman, která bez debat zastiňuje všechny předešlé představitelky a má skvělou chemii s Pattinsonem. Naopak poněkud nepříjemným překvapením je Serkisův Alfred, který přehnaně tlačí britský akcent (ano, vím že jak postava, tak herec jsou Angličané, ale připadalo mi to zbytečně na sílu) a nějaký náznak hlubšího vztahu s Brucem jsme dostali v pouhé jedné nejmenované emotivní scéně.

Foto: Warner Bros.

Verdikt

Batman je rozhodně parádní podívanou, jež nám servíruje zase trochu jiné pojetí jedné z nejznámějších komiksových postav ze stáje DC. Vše je řemeslně dotažené k dokonalosti a šlape jako ten nejlepší stroj. Jenomže… Chybí tu moment, ze kterého se posadíte na zadek s vědomím, že jste viděli něco, co jinde ne. Místy si film možná ukousává příliš velké sousto, řeší moc věcí najednou, přičemž některé linky skoro tříhodinového spektáklu zdaleka nejsou tak zásadní. Akce a vlastně celý film jsou značně komorní a soustředí se primárně na detektivní linku, což je obrovské plus. Snímek má prostě skvělý soundtrack – ať už je to celým filmem se linoucí silný a přitom nenucený úvodní motiv, který si budete chtě nechtě broukat, cover na Nirvanu, nebo celkový instrumentální podkres, obratně podtrhující už tak hutnou atmosféru. Batman je zde ve svých začátcích. Silný, nekompromisně brutální a přitom křehký. Teprve definuje sám sebe (což se daří v ikonické scéně při záchraně Gothamu), Bruce Wayne jako by tu přitom skoro nebyl. Celý film skládá poctu dobovým kriminálkám a nejednou si při něm vzpomenete třeba na Sedm od Davida Finchera. Poněkud zdlouhavé krimi s mnoha odbočkami rámcuje výborné a překvapivé finále, které rozhodně zabrnká na nervy a může působit i jako společenské varování. Jedná se o výborný počin, který sice má své chyby a rozhodně nejde o nejlepší snímek s Batmanem, přesto (a i přes všechna klišé a nějaké ty dějové nesrovnalosti) si jednoznačně zaslouží návštěvu kina. Nebudete zklamáni. Teď nezbývá než se těšit na pokračování. Protože ho vzhledem k jako vrata otevřenému konci potřebujeme!

Batman / The Batman
Trailer
USA, 2022, 176 min
Akční / Krimi
Režie: Matt Reeves
Hrají: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, Colin Farrell, Andy Serkis, Peter Sarsgaard, John Turturro, Barry Keoghan, Jayme Lawson, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %
Očima Martina Pevného
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City.Recenze: Batman - Depresivní Temný rytíř detektivem? Konečně!