Britský seriál si dělá legraci ze všeho! Je absurdní, nepředvídatelný a úžasný

Zdroj: Apple TV+

Seriál Zcela smyšlená dobrodružství Dicka Turpina z Apple TV+ vyžaduje silnou odolnost vůči absurditě. Každý díl je neutuchajícím přívalem absurdit, které mohou některé diváky vyvést z míry, zatímco jiné zcela pohltit. Britská komedie z Apple TV+ je fiktivním převyprávěním života Dicka Turpina, loupežníka, který skutečně žil.

Turpin, oběšený v roce 1739, byl jedním z nejznámějších zločinců 18. století. Živil se především pytláctvím a krádežemi zvířat, ale byl také pašerákem, lupičem a příležitostným vrahem. Jednotlivé prvky jeho životopisu lze v seriálu skutečně najít, televizní příběh je ale v drtivé většině výmyslem scenáristů.

Čtěte také: Černé zrcadlo obdrží sedmou řadu! Jedna z nejlepších epizod vůbec dostane pokračování

Dick Turpin je jedním z těch seriálů, které učinily absurditu svým základem. Ta zde není v žádném případě dávkována poskromnu, ani neslouží jako občasné zpestření. Naopak, jde o skutečný festival absurdních dialogů, které dokáží střídavě hluboce pobavit a stejně hluboce iritovat.

Vtipy na všechny způsoby

Obrovským plusem titulu je pestrost vtipů. Jsou tu vtipy, které tvůrci opakují donekonečna, jsou tu vtipy ironické, vtipy srdečné, vtipy politicky nekorektní, vtipy velmi politicky korektní, vtipy geniální i bezedně hloupé, vtipy fungující i vtipy, které se míjejí účinkem. Především mě však zaujala nepředvídatelnost. Díky této dávce absurdity je epizodní vývoj děje vždy záhadou.

Zdroj: Apple TV+

Příběh se sice odehrává v Anglii 18. století, ale problémy postav jsou tak současné, jak jen mohou být. Veganství, ochrana klimatu, konzumerismus, práva menšin, rovnost pohlaví, honba za kariérou a podobná témata naší doby. Samozřejmě podané s nadsázkou.

Každá epizoda je určitým poučením – pro diváka i pro postavy. Spíše volně a bez přehnaného moralizování, ale upozorňující na nějakou neřest či banalitu, jejíž odstranění z našeho života nám může přinést trochu více úsměvu. Na druhou stranu se na něj dívá nesmírně lehce.

Tvůrci si hrají s jazykem, formou, zvukem a kulturními odkazy. K tomu přidávají dobře vybrané herce – potlesk si zde zaslouží zejména Noel Fielding v roli Dicka, který se do této postavy skutečně převtělil. Vždy je oázou klidu. Nic ho nepřipraví o naději a každou nepřízeň osudu snáší s úsměvem na tváři.

První čtyři epizody ze šesti jsou nyní dostupné nejen na Apple TV+, ale také v nabídce internetové televize Skylink od balíčku Kombi+ Apple TV+.

Zdroj: Apple TV+