Mistrovské dílo nebo průměrná adaptace? Sci-fi seriál od tvůrců Hry o trůny viděli zahraniční kritici

Zdroj: Netflix

Problém tří těles, jeden z nejdražších a největších seriálů Netflixu v tomto roce, bude mít premiéru už tento týden, konkrétně 21. března. Na serveru RottenTomatoes se mezitím objevily první recenze zahraničních kritiků, kteří se ve svých názorem zatím značně rozcházejí.

V této chvíli hodnotí novinku od tvůrců Hry o trůny 29 recenzí na serveru RottenTomatoes, přičemž 79 % z nich kladně. Vysoké známky udělili Collider, IGN a Empire, naopak palec dolů první sezóně dávají Inverse, Hollywood Reporter a indieWire. Není tedy divu, že první ohlasy jsou spíše rozporuplné a daleko a očekáváním.

Čtěte také: Pád letadla, intriky, kanibalismus. Netflix uvedl druhou řadu oblíbeného survival seriálu

Někteří novináři označují seriál za mistrovské dílo, které nemá chybu a nastavuje nová měřítka science fiction, zatímco jiní píšou o průměrné podívané. Seriál se podle všeho dočkal celé řady změn oproti předloze, což považují někteří kritici za pozitivní, jiní za negativní.

První ohlasy na Problém tří těles

Jeremy Mathai ze Slashfilmu zmiňuje, že seriál „nastavuje nový standard toho, čeho je sci-fi schopna,“ zatímco Gavia Baker-Whitelaw z TV Guide vyzdvihuje důležitý prvek – tvůrci skvěle představili postavy, takže pokud jsou diváci schopni přijmout „zdravou dávku vědeckých blábolů,“ budou se opravdu bavit.

I když se můžeme těšit na strhující podívanou, v konečném důsledku Problém tří těles postrádá kvality, které měl původní příběh – neměli bychom očekávat mnoho vědeckých témat a specifik čerpajících plnými hrstmi ze světa vědy. Tyto prvky byly odsunuty do pozadí.

Judy Berman z časopisu TIME se však domnívá, že to je pro seriál velké plus, protože scénáristé předlohu přetvořili v „napínavý sci-fi thriller, aniž by ji hloupě zpracovali nebo nudili diváky hodinami přednášek u tabule.“

Čtěte také: Jedenáct let znásilňoval, mučil a trýznil hlady unesené ženy. Netflix ještě v březnu uvede film podle skutečnosti

Therese Lacson z Collideru zdůrazňuje, že seriál by mohl být „dalším mistrovským dílem Netflixu.“ Ross McIndoe ze Slant Magazine se s novinářkou shoduje a zdůrazňuje, že se diváci mohou těšit na „ambiciózní a nápadité sci-fi dílo.“

„Problém tří těles se pohybuje svižnou, často závratnou rychlostí, aby vyvolal pocit velkoleposti a úžasu. Přitom však obětuje to, co dělalo předlohu výjimečnou: vědu,“ hodnotí Netflix novinku Hoai-Tran Bui z webu Inverse.

„I přes různé odchylky od předlohy je první sezóna seriálu přinejlepším průměrným dramatem. A i když má být meziplanetární podívaná velkolepá, jen málo z ní se blíží kvalit Hře o trůny,“ píše se v recenzi od Rolling Stone.

 O čem je Problém tří těles?

Příběh seriálu se odehrává v Říši středu, kde zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi.

Třicet let poté začnou na Zemi záhadně umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.

Jeden z největších seriálů z dílny Netflixu přivedou na obrazovky tvůrci Hry o trůny D.B. Weiss a David Benioff, a v hlavních rolích se představí Eiza González, Benedict Wong, Liam Cunningham nebo John Bradley. Očekávaný seriál Problém tří těles ale není jedinou adaptací stejnojmenného díla Cixina Liua, v loňském roce totiž streamovacího giganta předběhla Čína titulem Three-Body.

Zdroj: Netflix