Nominace Českých lvů ovládli Bratři a kriminálka Úsvit! Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Výsledky budeme znát 9. března.

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

V pondělí 15. ledna 2024 zveřejnila Česká filmová a televizní akademie nominace výročních cen 31. ročníku Český lev. Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Slavnostní předávání cen Český lev se uskuteční 9. března v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina na ČT1. Moderátorem večera bude Marek Eben.

Čtěte také: Česká sci-fi, která uhranula vizuální stránkou a futuristickou Prahou, přichází na Netflix

Celkem 15 nominací akademici přisoudili dramatu Tomáše Mašína Bratři, jež vypráví jeden z největších příběhů studené války, bratrů Mašínových, kteří se rozhodli se zbraní v ruce opustit komunistické Československo.

12 nominací obdrželo od akademiků výpravné detektivní drama z doby Československa 30. let Úsvit Matěje Chlupáčka, ve kterém převrátí naruby život v moderním baťovském městě tajemný a hrozivý nález.

Celovečerní debut Roberta Hloze sci-fi thriller Bod obnovy, který pokládá otázku, zda nám technologie budou zaručovat lepší život, získal 8 nominací. Se stejným počtem nominací se uchází o lví sošky i černá komedie Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara Přišla v noci o páru třicátníků, jejichž poklidný život naruší vpád matky jednoho z nich.

Režisér Tomáš Mašín bodoval se sedmi nominacemi i s psychologickým filmem s kriminální zápletkou Němá tajemství. Sedm nominací má na svém kontě i tragikomedie Petra Slavíka Tancuj Matyldo.

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM

Bratři
Němá tajemství
Přišla v noci
Tancuj Matyldo
Úsvit

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

BLIX NOT BOMBS
Moje nebe je horší než tvoje peklo
Návštěvníci
Velké nic
Všechno dobře dopadne

NEJLEPŠÍ REŽIE

Bratři – Tomáš Mašín
Němá tajemství – Tomáš Mašín
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Petr Slavík
Úsvit – Matěj Chlupáček

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

Bratři – Tatiana Dyková Vilhelmová
Němá tajemství – Jana Plodková
Přišla v noci – Simona Peková
Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
Úsvit – Eliška Křenková

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI

Bratři – Oskar Hes
Bratři – Jan Nedbal
Citlivý člověk – David Prachař
Tancuj Matyldo – Karel Roden
Volha – Kryštof Hádek

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

Bratři – Karolína Lea Nováková
Její tělo – Denisa Barešová
Němá tajemství – Milena Steinmasslová
Přišla v noci – Annette Nesvadbová
Úsvit – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

Bod obnovy – Václav Neužil
Bratři – Stefan Konarske
Přišla v noci – Jiří Rendl
Tancuj Matyldo – Antonio Šoposki
Volha – Tomáš Jeřábek

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Bratři – Marek Epstein
Němá tajemství – Alice Nellis
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Nataša Slavíková, Petr Slavík
Úsvit – Miro Šifra

NEJLEPŠÍ KAMERA

Bod obnovy – Filip Marek
Bratři – Friede Clausz
Citlivý člověk – Dušan Husár
Němá tajemství – Anna Smoroňová
Úsvit – Martin Douba

NEJLEPŠÍ STŘIH

Bod obnovy – Jarosław Kamiński
Bratři – Petr Turyna
Němá tajemství – Michal Hýka, Filip De Pina
Přišla v noci – Jakub Vansa
Úsvit – Pavel Hrdlička

NEJLEPŠÍ ZVUK

Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
Bratři – David Titěra, Viktor Ekrt
Přišla v noci – Michaela Patríková
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Péter Benjámin Lukács
Úsvit – Pavel Rejholec, Peter Hilčanský, Tomáš Zůbek

NEJLEPŠÍ HUDBA

Bod obnovy – Jan Šléška
Bratři – Karel Havlíček
Citlivý člověk – Jonatan Pjoni Pastirčák
Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
Úsvit – Simon Goff

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE

Bod obnovy – Ondřej Lipenský
Bratři – Milan Býček
Citlivý člověk – Stella Šonková
Úsvit – Henrich Boráros
Volha – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Bod obnovy – Ivan Stekla, Eliška Krejzová
Bratři – Ján Kocman
Služka – Katarína Štrbová Bieliková
Úsvit – Jarmila Dunděrová
Volha – Vladimíra Pachl Fomínová

NEJLEPŠÍ MASKY

Bod obnovy – Vladimír Wittgruber
Bratři – Adéla Anděla Bursová
Citlivý člověk – Andrea Štrbová
Úsvit – Lenka Nosková, Martin Jankovič
Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE

Cesta do tmy
Docent
Matematika zločinu

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL

#annaismissing
Dobré ráno, Brno!
Volha

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

Deniska umřela
Electra
Tonda, Slávka a kouzelné světlo

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM

Atestace
Jsme v tom spolu
Osmý den

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

Deniska umřela
Doprovázení
Electra
Jsme v tom spolu
Osmý den

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena

Bod obnovy – Robert Hloz (oceněný režisér)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také