Recenze: Mank – Kdo napsal Občana Kanea?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Ačkoli u nás tolik známý a vžitý není, patří Občan Kane, režírovaný Orsonem Wellesem (jenž ztvárnil i hlavní roli) mezi naprosté filmové klasiky a dost možná nejlépe hodnocené filmy vůbec. Nejnovější snímek Davida Finchera pojednává o tom, jak vznikal scénář k této klasice. Krom toho ale odráží reálie dobového Hollywoodu a vrhá tak velmi zajímavé světlo na události a zkušenosti, které při tvorbě scénáře ke Kaneovi poháněly jeho (spolu)autora; Hermana J. Mankiewicze, známého prostě jako Mank. Jak se nový film, uvedený na Netflixu, podařil?

Netflix se pochlapil a po výborném Chicagském tribunálu nám servíruje další film s opravdu velkým potenciálem. Někdo vám jistě bude tvrdit, že jde o Fincherův zdaleka nejlepší film, jiný zase, že o ten nejslabší. A on možná zůstává někde uprostřed. Mank je bezesporu nádherně natočeným filmem, který už jen svým černobílým obrazem (často doplněným o typický efekt zrnění starých filmů), lehce zkresleným ozvučením a hudbou odkazuje na vyobrazovanou éru filmu a jde tak o velmi precizně vytvořenou podívanou. To rozhodně.

Z filmu Mank. Zdroj: Netflix

Pokud milujete staré snímky, tento vám jistojistě učaruje. Fincher se ve svém ambiciózním projektu pro Netflix opravdu odvázal (podobně, jako nedávno se svým návratem k mafiánským filmům Scorsese s úspěšným Irčanem) a přinesl počin, který není skoupý nejen pojetím, kdy skutečně každým coulem vypadá jako soudobá filmová tvorba let třicátých, ale i obsazením (tak přesně sedící casting uvidíte málokde). To je v čele s Gary Oldmanem zkrátka a dobře pastvou pro oči a skýtá potenciál pro skutečný herecký koncert. Jenomže…

Z filmu Mank. Zdroj: Netflix

Ačkoli jsem se velmi krátce před zhlédnutím podíval na onoho revolučního Občana Kanea (ten snímek skutečně i po tolika letech je stále jedinečný), aby byly mé dojmy svěží a pochopil jsem nuance se k němu v Mankovi pojící, měl jsem místy pocit, že nevím, o co jde. V množství postav a reálií (o odkazech na filmy dobového Hollywoodu nemluvě) je velmi snadné se ztratit a i přes hutnou atmosféru bylo občas poněkud obtížné držet s děním na plátně a ve vztazích mezi postavami krok. Podobně jako u Kanea i zde se často pracuje s retrospektivou a dějovými skoky, které si doslova říkají o opakované zhlédnutí. Nemluvě o filmových narážkách. Počátky zvukového filmu jsou velmi nosným tématem.

Z filmu Mank. Zdroj: Netflix

Trochu jsem si tak občas připadal jako při Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu, které bylo rovněž velkolepou poctou jedné éře „Továrny na sny,“ a s divákem se nepáralo (zejména odkazy na dobové filmy). Pro Davida Finchera tak Mank může být rovněž splněným snem a filmem vlastně spíš pro něj, než pro většinového diváka – na což i z úst jedné postav uslyšíme hezkou repliku. Ostatně režisér vychází ze scénáře svého otce Jacka Finchera, napsaného v sedmdesátých letech, operujícího s teorií, že ač je Orson Welles veden jako spoluautor a dostal za film Oscara, je Občan Kane po stránce příběhu dílem jen Manka.

Z filmu Mank. Zdroj: Netflix

Jistá kontroverze, spojená se vznikem filmu, je ostatně potvrzena i samotným Mankiewiczem, který tvrdil, že Orson Welles jej chtěl připravit o slávu, dokonce mu nabízel peníze za to, že se ve Wellsův prospěch vzdá svých tvůrčích zásluh. Mladý a geniální režisér (Welles Kanea natočil ve čtyřiadvaceti letech) se ale nakonec o autorství scénáře – a tedy i jediného Oscara, kterého právě za tuto kategorii film získal, podělil.

Z filmu Mank. Zdroj: Netflix

Verdikt

Mank je krásný a komplikovaný film, u kterého díky uvedení na Netflixu zamrzí, že jej neuvidíme v kině. Je ambiciózní a nádherně natočený. Jednoznačně nejsilnějším prvkem filmu je hlavní postava, na čemž má samozřejmě lví podíl Gary Oldman. Ten zkrátka zase exceluje a předvádí další herecký koncert, hodný alespoň nominace na Oscara. Jeho Hermana J. Mankiewicze prostřednictvím filmové narace vnímáme jako jakéhosi antihrdinu své doby – alkoholika bojujícího s vlastními démony, výborného vypravěče a sečtělého muže, který si však ve společnosti neodpouští nevybíravé poznámky a je tak mnoha kolegům a nadřízeným trnem v oku. Paralely s příběhem Kanea jsou oproti místy přílišné komplikovanosti děje velmi jasně patrné a vězte, že slůvko poupě (rosebud) vám po zhlédnutí Manka už v Občanu Kaneovi asi vždy vyvolá lehký úsměv na tváři. Pokud však nejste filmovými nadšenci a neorientujete se nejen ve filmech 30. let, ale i v soudobé politice (okolo té se točí velká část děje) a osobnostech, je možné, že si snímek zdaleka neužijete tolik, jak bylo zamýšleno…

Mank
Trailer
USA, 2020, 131 min
Drama / Životopisný
Režie: David Fincher
Hrají: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins, Charles Dance, Tom Burke, Joseph Cross, Tuppence Middleton, Leven Rambin, Tom Pelphrey, Arliss Howard, Monika Gossmann, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

1 komentář

  1. Ahoj. F­e­t­i­s , BDSM seznamka – zadna vulgarita, vsechno je krasne– www. relax24. club (odstraňte mezery!)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Hollywood 30. let vypadá úplně jinak, když se na něj podíváte očima sarkastického scénáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který právě dokončuje svého Občana Kanea.Recenze: Mank - Kdo napsal Občana Kanea?