Recenze: Captain America: Nový svět je pravděpodobně nejtupější marvelovkou za poslední roky

Zdroj: Walt Disney

Není nic nového na tom, že komiksové filmy přešlapují na místě a co do tržeb rozhodně neplní očekávání. O to bolestnější pak je, že nový Captain America, který má dále rozšiřovat až tak poněkud přebujelé fikční universum, a zároveň připravovat půdu pro další Avengers, to nejspíš zrovna dvakrát nevytrhne…

Už nějaký ten pátek poněkud naivně doufám, že někdo natočí v komiksovém hávu tak dobrý akční thriller, jakým byl druhý Captain America: Návrat prvního AvengeraNepovedlo se to u Black Widow, nepovedlo se to v seriálech Tajná válka a Falcon a Winter Soldier. Na druhého jmenovaného film dosti navazuje. Problém ani tak nebyly scény, kde byly jasně patrné přetáčky, kdy místy bylo v dialozích až příliš vidět, které scény byly sestříhané a dodatečně natočené před greenscreenem. Špatné CGI je bohužel něco, s čím Marvel Studios v posledních letech také docela bojují a povedené popcornovce by se to ještě dalo odpustit.

Zdroj: Walt Disney

Co mi ale vyloženě vadí, je hloupost scénáře, který v některých situacích prostě nechá hlavní hrdiny jednat jako úplné idioty. Zvláště když minimálně Sam Wilson by měl být ostřílený superhrdina. Když nový Captain America vyrazí na infiltrační misi bez výstroje jen se štítem a vběhne do očividné pasti, jeden by se chytal za hlavu. Ta naivita vystrkuje růžky i s vědomím, že jde o komiksovou popcornovku, kde se předpokládá určitá nadsázka. Těžko se to popisuje bez spoilerů, ale mistrovský plán záporáka, který by mimochodem měl být génius schopný předvídat všechny myslitelné eventuality, dokážete prohlédnout už někdy v první třetině filmu. Zvláště pokud jste už nějaký ten komiks četli.

Zdroj: Walt Disney

Ale je to horší. Jeden konkrétní příklad, tedy modelová situace za všechny. Vedlejší záporák s tváří Giancarla Esposita rozstřílí čelní sklo auta, ve kterém sedí za volantem Sam Wilson. Do vzniklého otvoru hodí granát. Auto exploduje. Sam se pak následně zjeví za záporákem a pustí se s ním do boje. Jak to udělal? Kouzlem? Pak je tu nová vedlejší postava, jakási agentka, jež se v komiksech jmenuje Bat-Seraph. Ta si prošla výcvikem Černých vdov. Film se nám ji snaží prezentovat jako skutečně drsnou a protřelou hrdinku. Problém je, že z nějakého záhadného důvodu do role obsadili herečku, která měří asi tak metr padesát a její váha je spíš muší kategorie.

Zdroj: Walt Disney

Působí pak skutečně směšně, když máte někoho takového brát vážně v boji s namakanými o dvě hlavy vyššími vojáky (nepřeháním). Tím spíš, že bych vsadil boty, že v akčních scénách měla droboučká herečka vyšší dublérku. Člověk si jen smutně vzpomene na Scarlett Johansson. A takhle by se dalo pokračovat dlouho. Film má mnoho vad a jen dvě jakž takž sympatické postavy. Tedy pochopitelně Sama Wilsona (Anthony Mackie) a prezidenta Thaddeuse Rosse, kterého nově hraje Harrison Ford. A ačkoli mu nepříliš dobře napsaný scénář nepřeje, docela se mu daří film svým nesporným charismatem maličko zachraňovat. Nový záporák je (na Marvel tradičně) bolestně nevyužitý. Nelogická akce, jako třeba Cap surfující na letící balistické raketě je pak už jen třešničkou na nedopečeném dortu.

Zdroj: Walt Disney

Problém mám i s propojením v rámci universa. Linka, která dál rozvíjí konec Eternals je docela zajímavá, bohužel zůstává v pozadí. Zmínka známého prvku z komiksů už mě nechala tak nějak chladným. Když už se tu potom vyskytne nějaké cameo, nebo linka, odkazující na jiné projekty, působí tak nějak navíc. Jako spíš povinnost, než vítané zpestření. Vlastně jen jeden návrat staré známé postavy někdy ke konci dokázal potěšit a zahřát u srdce. Maličko.

Verdikt

Marvel Studios ne a ne popadnout nový dech. Captain America: Nový svět mnoho nového nenabízí. Naopak je tu vše co z marvelovek dobře známe a už jsme to viděli tisíckrát a lépe. A já upřímně doufám, že tenhle film si na sebe nevydělá. Ne snad z neúcty k práci herců a filmařů, jako spíš z drzosti studia, které nám servíruje stále ten samý snímek pořád dokola. Pokud budou jejich projekty neúspěšné, jen tak se snad chytí za nos a pokusí se to třeba příště pojmout nějak jinak. A ne jako film, jenž je naprosto neuspokojivý, plný patetických dialogů, které by pravděpodobně napsala i umělá inteligence lépe, plný nelogičností (a to i na komiksové filmy) a nedopečeného CGI. Takový je bohužel nový Captain America, kterému se nedaří stávající rozpačité přešlapování Marvelu prolomit. Po tolika filmech, které už jsme viděli a které opakují tu samou šablonu pořád dokola by jeden doufal v něco nového. Tak snad alespoň ta Fantastická čtyřka příjemně překvapí…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno