Recenze: Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Přečtěte si

Autor

Tomáš Vohnický
Tomáš Vohnický
Jsem tak trochu fanoušek Marvelu. Fakt jen trochu.... Tak dobře no. Trochu víc. Proto ode mě uvidíte jen články na tohle téma.

Po třech letech tu máme nový film s hrdinou, který hrdě nosí americkou hvězdu na hrudi a který je označován jako „nejlepší film od Marvelu“. Už jen to vyvolalo mezi fanoušky vlnu nadšení a o to větší nároky. Pokračování je pod taktovkou bratrů Rusoových, pro které to je největší projekt v jejich společné kariéře. Scénář napsala dvojice Christopher Markus a Stephen McFeely, která pracovala i na prvním díle s názvem Captain America: První Avenger. Teď ale k samotnému filmu.

Captain America v novém obleku a Black Widow
Captain America v novém obleku a Black Widow

Co se týče obsahové stránky filmu, tak nový Captain America je vlastně o sebenalezení Stevea Rogerse. Ten si ještě zvyká na život v moderním světě, snaží se mu přizpůsobit a chce dohnat vše, co za těch 70 let v ledu nestihl. Docela se mu to i daří. Stal se komplexnějším a nebezpečnějším vojákem, který ovládá více bojových technik, jako je krav-maga, jiu-jitsu aj. V organizaci S.H.I.E.L.D. patří mezi nepostradatelné a s agentkou Natashou Romanoffovou (Black Widow) tvoří výtečnou dvojici, jak v akci tak i v normálním životě. Jejich kamarádský vztah se prohlubuje, navzájem si věří a proto je pro ně lehčí spolupracovat. Po atentátu na vysoce postaveného kolegu z organizace oba dva postupně přicházejí na kloub velkému spiknutí, které se odehrává přímo v S.H.I.E.L.D. Netuší, komu mají věřit a tak podnikají všechny kroky na vlastní pěst. Pomáhá jim pouze Sam Wilson, který ztvárnil postavu Falcona a se kterým se Steve Rogers seznámil hned v úvodní scéně. Oba dva si padli noty a proto je jejich vzájemná spolupráce na místě.

Hodně prostoru dostává i ředitel Nick Fury. Viděli jsme ho zatím v každém marvelovském filmu, ale až tady jsme se o něm dozvěděli více, více jsme se mu dostali pod kůži. Pro budoucí projekty je to určitě skvělé, protože do teď to byla velmi tajemná postava, o které se pouze vědělo, že vede celý S.H.I.E.L.D. Nesmím opomenout toho, po kom je vlastně pojmenován tento film, což je Winter Soldier, chcete-li Zimní voják. Je to přesný opak Stevea Rogerse. On je chladnokrevný zabiják, který má na svědomí několik atentátů a zabití. Je takřka nemožné ho dostat, i když po něm jdou skoro všechny organizace. To by ale nebylo, aby nám studio nepřichystalo nějakou zápletku s Winter Soldierem, takže se máte určitě na co těšit.

Anthony Mackie jako Falcon
Anthony Mackie jako Falcon

Jak ale celý film vypadá po té druhé stránce? Akce střídá akci. Jedna lepší než druhá a postupně kvalita akčních scén graduje. Ať už jedna z prvních na lodi, nebo scéna ve výtahu. Tyto dvě rozhodně patří mezi to nejlepší, co můžete za těch 136 minut vidět. Kamera bývá občas kostrbatá, což lze chápat, jelikož je celý film natočen ručně drženými kamerami. Díky tomuto stylu natáčení můžete vidět dost detailů, jako je třeba záběr obličejů v bojových scénách a následný okamžitý přesun na celé postavy. Některé pasáže jsou i docela špatně sestříhané a dost se prolínají dohromady, ale v konečném součtu to vlastně nevadí.

Určitě je zajímavé i to, že je ve filmu zakomponováno několik žánrů dohromady. Jasně, v dnešní kinematografii to není nic nového, ale v tomto snímku do sebe všechno dokonale zapadá.  Ať už je to osa, kterou můžeme nazvat jako špionážní thriller, nebo klasický marvelovský akční film, který vsází vše hlavně na bojové scény. Co se týče zápletky, tak ta je opravdu velice propracovaná. Je vidět, že si scénáristé dali záležet i na nejmenších detailech.

Winter Soldier
Winter Soldier

Závěr: Pokud Vás nezaujal první díl, vězte, že pokračování je určitě o třídu lepší, takže se nemusíte bát, že se budete při sledování nudit, jak tomu mohlo být u Prvního Avengera. Film si opravdu užije každý. Je úplně jedno, pokud je to někdo, kdo je zarytý fanoušek komiksů a o Marvelu a Captainovi ví skoro vše, nebo někdo, kdo se chce jen bavit a podívat se na výtečný film. Nevidíme zde jen bojové scény, vidíme zde něco víc, ať už je to nahlédnutí do proměny Captaina Americy, nebo skvěle dotažené akční scény či celkové propletení děje. Vše do sebe perfektně zapadá a Captain America: Winter Soldier je opravdu jednou z nejlepších Marvelovek, kterou jsme zatím mohli vidět.

Verdikt Martina Pevného – 10/10

profile02Snímek překonal veškeré možné očekávání a fungoval naprosto na jedničku. Skvělý vizuál, originální scénář a herecké výkony, zakrývali mírně slabý 3D formát, ale to je jen drobnost. Už dlouho jsem neviděl, tak zdařilou akční podívanou. Skvěle odvedená práce bratrů Russoových. Přestože má film více jak dvě hodiny, tak se rozhodně nudit nebudete. Lehký začátek vás pomalu, ale jistě vtáhne do děje a za žádnou cenu nepustí. Prostě Captain se povedl na výbornou!

Verdikt Romana Toupala – 9/10

profile01

Nový Captain se výrazně odlišuje od minulých kousků. Už to není taková sranda, jako byl třetí železňák nebo druhý Thor. Vtipu ubylo a místo toho tady máme film, který řeší otázku svobody řízenou mocnou organizací a zároveň se stihne dostat Capovi dost výrazně pod kůži a to všechno prokládat skvělými akčními sekvencemi, ve kterých Cap předvádí skvělé věci, ale které občas kazí rychlý střih. Rusoovi evidentně věděli jak druhou sólovku uchopit a natočit jí jako politický thriller, plný intrik se vyvedl na výbornou. Osobně doporučuju originální znění, pokud nejste zrovna příznivci Libora Boučka a samozřejmě nezapomeňte na scény po titulcích. Stojí za to.

 • Captain America: Winter Soldier / Captain America: Návrat prvního Avengera
 • Trailer
 • Dobrodružný / Akční / Sci-Fi
 • USA
 • stopáž: 136 min.
 • režie: Anthony Russo, Joe Russo
 • scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
 • hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan,Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford, Hayley Atwell, Toby Jones,Frank Grillo, Maximiliano Hernández, Callan Mulvey, Brett R. Miller, Georges St-Pierre, Stan Lee
 • dostupnost: 2D, 3D, 4DX / s českým dabingem, s titulky

6 KOMENTÁŘŮ

 1. Tenhle film taktéž musím ohodnotit 10/10. Děj je soudržný napínavý, akce střídá akci, ale stále jsou zde znatelně cítit Marvelovské prvky. A opravdu, děj doslova a do písmene překonávám to co jsme očekávali.
  P.S. & spoiler : To se Zolou a ta bitva helicarieu mě fakt nadchly a dostaly

 2. Nesouhlasím s tím že Falcon je rušivý element 🙂 Naopak do toho filmu přidal grády 🙂 Marvel je obrovský vesmír hrdinů a kdyby měli čekat každý na svůj solo film tak to bude hoodně dlouho trvat.. osobně si myslím že takhle je to vynikajicí 🙂

 3. Tenhle film taktéž musím ohodnotit 10/10. Děj je soudržný napínavý, akce střídá akci, ale stále jsou zde znatelně cítit Marvelovské prvky. A opravdu, děj doslova a do písmene překonávám to co jsme očekávali.
  P.S. & spoiler : To se Zolou a ta bitva helicarieu mě fakt nadchly a dostaly

 4. Tenhle film taktéž musím ohodnotit 10/10. Děj je soudržný napínavý, akce střídá akci, ale stále jsou zde znatelně cítit Marvelovské prvky. A opravdu, děj doslova a do písmene překonávám to co jsme očekávali.
  P.S. & spoiler : To se Zolou a ta bitva helicarieu mě fakt nadchly a dostaly

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také