Recenze: Black Widow – Členka Avengers čelí minulosti

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Fanoušky skoro doslova vymodlený projekt konečně po dlouhé a napjaté prodlevě vstoupil do kin. Vzhledem k událostem ve filmu Avengers: Endgame jde vlastně i o určité rozloučení se s postavou. Sólový snímek o populární hrdince s tváří Scarlett Johansson, nemající kromě tvrdého výcviku žádné superschopnosti, sliboval vedle definitivního odhalení přesnějších odstínů originu postavy i akční, tak trochu špionážní snímek, který by mohl dát vzpomenout na příjemné překvapení, jakým byl při zemi se držící, a přitom výborný Captain America: Návrat prvního Avengera, působící mezi ostatními marvelovkami jako zjevení. Povedlo se, nebo se vše příslovečně řečeno zaseklo na půli cesty?

Black Widow, neboli  vlastním jménem Natasha Romanoff má jeden z nejlepších začátků v rámci MCU, který vás briskně uvede do děje a představí hlavní postavy snímku, jakož i jeho pozadí a vlastně i do značné míry poodhalí původ titulní postavy, jejíž sólové dobrodružství se točí okolo Rudé komnaty, v níž byly cvičeny elitní agentky, včetně hlavní hrdinky. Hlavní dějová linka snímku je (logicky) zasazena mezi dva nejmenované a dosud nejzásadnější filmy celého universa a figurují zde hned dva záporáci, z nichž jeden je elitní zabiják, imitující bojové styly a schopnosti jednotlivých známých hrdinů; Taskmaster, zatímco druhým je Dreykov – tajemná šedá eminence v čele celé tajné organizace Red Room (v rámci MCU byl dosud pouze zmíněn v prvních Avengerech).

Foto: Marvel Studios

Příběh jako takový často skáče v tu do minulosti, tu do přítomnosti, a ačkoli jde o samostatně stojící film, pro lepší zorientování se v časové ose a souvislostech je momentálně už (jak je pro Marvel Studios čím dál typičtější) naprosto nezbytné znát předchozí filmy, zejména pak Captain America: Občanská válka a ty, točící se nějakým způsobem okolo tohoto superhrdiny, organizace S.H.I.E.L.D., a vůbec všeho, co se alespoň zbla dotýká příběhu okolo Widow v rámci fikčního vesmíru. Co spolu se zajímavě načrtnutým úvodem filmu skvěle funguje, jsou vedlejší postavy.

Foto: Marvel Studios

Jednoznačně nejvýraznější je „sestra“ Natashy, ztvárněná Florence Pugh, která zde působí jako skvělý, „neotesanější“ ženský protipól k hlavní protagonistce. Těmto dvěma v průběhu snímku víc než zdatně sekunduje „otec“ David Harbour, jemuž se dostalo úlohy Red Guardiana (pro kontext řekněme, že se jedná o ruskou odpověď na projekt supervojáka, tedy o sovětskou verzi Captaina Americy). Ten zde plní víceméně komediální úlohu a je tak trochu škoda, že tato postava, disponující hrubou silou není v akčních scénách využita více. Rachel Weisz pak hraje spíš druhé housle, jakkoli důležité pro zápletku. Povedená je celá linka okolo Rudou komnatou produkovaných vdov a tedy i ve výsledku motivace hlavní hrdinky ji zničit.

Foto: Marvel Studios

Taksmaster zezačátku skutečně budí respekt a vyvolává mnohé otázky, nakonec však je až bolestně nevyužit a jeho zasazení do filmového universa dost možná fanoušky jeho komiksové podoby moc nepotěší. Co už dále tak povedené není, jsou místy podivně hekticky sestříhané akční scény a odolnost postav. Pokud vám vadí, co všechno dokáží a přežijí hrdinové v sérii Rychle a zběsile, zde je to podobné. Jedná se samozřejmě o superhrdinský film, jde však o to natočit akci tak, aby působila alespoň trochu uvěřitelně. Je rozdíl, jestli je hlavním hrdinou severský bůh hromu, nebo tajná agentka bez jakýchkoli superschopností. I když je však akce přepálená, nedá se říci, že by se ve filmu nacházela nějaká sekvence, která divákovi vyrazí dech, nebo v něm alespoň vyvolá starost o osud postav (jakkoli umělou). V trochu moc dlouhé stopáži zkrátka dospějeme ke klasicky marvelovskému finále, ve kterém se odhalí hlavní záporák, jeho motivace, a – konec. V závěru nicméně potěší i provázanost s dalšími (též seriálovými) projekty Marvelu.

Foto: Marvel Studios

Verdikt

Co začalo jako našlapaná a temná žánrovka, mající potenciál vystoupit z uniformní řady MCU po vzoru druhého Captaina Americy, se v polovině přetavilo v poněkud natahovanou, na jistotu hrající a obyčejnou marvelovku s bezpočtem lokací a přepálenou akcí, ve které vedle výborného Davida Harboura a Florence Pugh působila Scarlett Johansson poněkud upozaděná. Nekompromisní začátek předhodí před diváka hrdiny, kteří jsou zlomení ještě předtím, než se do čehokoli pustí. Black Widow jedná na vlastní pěst, a pak to vše nějak opadne a ona předestřená vyzrálost se odebere pryč, jako by se mělo následně v druhé polovině dostat i na mladší publikum. Snímek funguje výborně jako mezičlánek, dokreslující příběhové pozadí jedné z diváky nejoblíbenějších postav, které Marvel Studios zatím představilo, jenže ono to pozadí vlastně ve výsledku až tak zajímavé a nosné není. Z potenciálem nadupané akce roku je tak nakonec lehce nadprůměrný komiksový film, jenž sice zabaví, ale na několika místech zklame (nevyužitý Taskmaster) a postrádá odvahu být něčím víc, než jen „další marvelovkou,“ která naprostou přehnaností akce ve výsledku rezignuje na počáteční drsný tón. A to je velká škoda. Black Widow je v rámci žánru film, který vše dělá dobře, ale chybí mu něco navíc, byť postavě ostudu nedělá a jako tečka za jejím působením funguje dobře…

Black Widow
Trailer
USA 2021, 134 min
Akční / Sci-Fi / Dobrodružný
Režie: Cate Shortland
Hrají: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour, O.T. Fagbenle, Ray Winstone, William Hurt, Robert Downey Jr., Michelle Lee, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Scarlett Johansson alias Black Widow se po dekádě v Marvel Cinematic Universe konečně dočkala svého prvního sólového dobrodružství, které však bude úplně jiné, než jaké doposud poznala. Skupina velmi nebezpečných lidí odhalila její už téměř zapomenutou minulost, a proto se musí vydat na cestu napříč celým světem, zatímco je pronásledována Taskmasterem – neúprosným zabijákem, jehož jediný úkol je zničit Black Widow.Recenze: Black Widow - Členka Avengers čelí minulosti