Recenze chválí Napoleona za epické měřítko bitev! Film ale není dokonalý

Napoleon bude v kinech od 23. listopadu.

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Napoleona viděli v Paříži první kritici. Jejich recenze se rozcházejí, v něčem jsou ale zajedno. Film Ridley Scotta se spoléhá na epické měřítko bitevních scén a skvělého Joaquina Phoenixe. Verze pro kina je ale příliš krátká.

V prvních recenzích je Napoleon chválen za epické měřítko, a zejména za choreografii bitevních scén, které jsou tím pravým důvodem, proč bychom měli vidět film na plátnech kin. Kritici vyzdvihují režisérovy ambice při vyprávění rozmáchlého příběhu, problémem je ale délka filmu. Chvály se dočkal představitel titulní role Joaquin Phoenix, nicméně pozoruhodnějších výkonů měl dosáhnout už v minulosti. Vanessa Kirby v roli Josefíny dostává jen minimální prostor.

„Přes všechnu sílu, atmosféru a zvládnuté choreografie bitev je tato historická tapisérie příliš roztahaná, zvláště když se odkloní od ústřední dvojice,“ uvádí ve své recenzi Hollywood Reporter.

The Film Verdict už vyhlíží čtyř a půl hodinovou verzi. „Zatímco tato přepychově sestavená inscenace působí jako rozsáhlý válečný epos, lze doufat, že slíbený režisérský sestřih Ridleyho Scotta vyplní emocionálně a historicky prázdná místa.“


Recenze filmu se shodují, že verze pro kina je jednoduše moc krátká, aniž by Ridley Scott nemusel skákat z jedné významné události do druhé. Samotný režisér je si tohoto nedostatku zřejmě vědom, protože už poměrně dlouhou dobu slibuje rozšířenou čtyř a půl hodinou verzi, která by v budoucnu měla přistát na Apple TV+. Napoleon je nicméně velkolepou podívanou, které se dnes už moc netočí a režisér Gladiátora, Robina Hooda nebo Posledního souboje je stále špičkou svého oboru.

Napoleona aktuálně hodnotilo 29 recenzí z předních světových serverů na RottenTomatoes, 79 % z nich kladnou známkou. Pětihvězdičkovou recenzi mu například nadělil The Guardian, nadšení neskrývali Empire, Independent a Total Film. Na druhé straně, Variety píše tom, že si Scott ukousl víc, než dokázal zvládnout. Při zemi se drží recenzi také u Hollywood Reporteru a Vanity Fair.

Film Ridleyho Scotta ukáže Napoleonův původ a jeho rychlý vzestup na císaře, zobrazený skrze jeho nestálý vztah s manželkou a jedinou opravdovou láskou, Josefínou. Film zachycuje Napoleonovy slavné bitvy, neúnavnou ctižádost a ohromující strategický um výjimečného vojevůdce a válečného vizionáře.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také