Tvůrci snímku S láskou Vincent překonávají sami sebe. Jagna je srdcervoucí malbou v bohatých barvách

Oceňovaní tvůrci přinášejí další umělecké dílo.

Přečtěte si

Autor

Tereza Nováková
Tereza Nováková
Filmová a seriálová fanynka. Filmy jsou mojí vášní a ráda o nich mluvím s ostatními. Ráda chodím do kin a divadel, kde se převtělím do jiné reality a prožívám vše, co postavy v příbězích.

Druhý celovečerní film manželů DK a Hugha Welchmanových je vyzrálý animovaný snímek plný olejomaleb, který diváka okouzlí krásnou krajinou a bolestně upřímnými postavami. Díky neuvěřitelnému výtvarnému zpracování má jít o emocionální horskou dráhu od začátku do konce. V nejnovějšímu traileru se podíváme na to, co nás v kinech čeká.

Pět let po nominaci na Oscara za film S láskou Vincent přicházejí režiséři DK Welchman a Hugh Welchman s dalším animovaným dílem. Snímek Jagna opět spojuje olejomalby (je jich asi 40 tisíc) s hranými záběry herců. Vytváří tak dynamické, strhující drama, které přináší strhující radosti a bolesti minulosti.

Welchmanovi se odvážně rozhodli adaptovat tisícistránkový román polského spisovatele Wladyslawa Reymonta. Ten napsal v letech 1904 až 1909 a získal za něj v roce 1924 Nobelovu cenu za literaturu. Přestože nedostatek širšího uznání může být komerční výzvou, úspěch filmu S láskou Vincent a jeho neuvěřitelná vizuální stránka, nemluvě o pozitivních ohlasech po premiéře v Torontu a následném umístění na Londýnském filmovém festivalu, se mohou ukázat jako účinný recept pro širší uvedení.

Foto: Next Film

Film vypráví příběh Jagny, která se rozhodla jít svou vlastní cestou v polské vesnici na konci 19. století. Tam se setkáváme se semeništěm pomluv a neustálých svárů, kde bohaté i chudé drží pohromadě hrdost na svůj kraj, dodržování pestrých tradic a hluboce zakořeněný patriarchát. Když se Jagna ocitne mezi protichůdnými touhami nejbohatšího sedláka ve vesnici, jeho nejstaršího syna a dalších vůdčích mužů komunity, její odpor ji přivede na tragickou srážku s okolní komunitou.


Někteří kritici přirovnávají dílo k nejlepším filmům roku, jiní kromě barevné estetiky nevidí na příběhu nic zajímavého. Z devíti recenzí na RottenTomatoes je 78 % kladných, divácké skóre dosahuje neuvěřitelných 97%. Vysokou známkou disponuje snímek i na českém Kinoboxu, kde mu diváci prozatím nadělili 81 %. Recenze z Variety přirovnala dílo k hezkému obrazu, zatímco samotný film má problém.

„Když pomineme neotřelý faktor jeho vzniku, problémy začínají tam, kde by se vyskytovaly v každém přímočařejším filmu: ve fázi scénáře. Zjednodušený příběh je důvěrně známý až staromódní, plný zastaralých archetypů a postřehů o genderových rolích, které jsou v postfeudálním venkovském prostředí přelomu 19. a 20. století tak zažité, že už nám nemají co nového říct.“ Uvidíme tedy, jak si v následujících týdnech film sedne s českými diváky.

Jagna je v kinech od 9. listopadu.


Foto: Next Film

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také