Hra na oliheň dává lekci Big Brotherovi v tom, jak dělat dobrou reality-show

V obou případech může být vítěz jen jeden.

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Na Netflixu měla premiéru nová reality-show po vzoru stejnojmenného seriálového fenoménu Hra na oliheň. Zábavná soutěž, ve které bude její vítěz odměněn rekordní sumou 4, 56 milionů dolarů, se sice nesetkává jen s kladnou odezvou, přesto dává lekci novému Big Brotherovi, ve kterém nefunguje snad vůbec nic.

Nová britská reality-show Hra na oliheň: Výzva se odehrává ve velkolepých kulisách, soutěží v ní 456 hráčů, a o jejím vítězi se rozhodne v deseti epizodách. Ačkoli fanoušci původního seriálu jsou zklamaní, že nedostali jeho přímé pokračování, Výzva je velmi dobře promyšlenou reality-show, která servíruje jedno překvapení za druhým. Soutěžící vypadávají ve velkých počtech, někdy zcela nezaslouženě. Už od prvních minut dává show tušit, že se své předlohy bude držet zuby nehty, přesto poměrně brzy boří divácká očekávání upravenými pravidly.

Čtěte také: ONEMANSHOW už není jedničkou Netflixu. Sledovanost ovládla další česká blbina

Na druhé straně máme nového českého Big Brothera, kterého Nova uvádí na Voyo a obrazovkách Nova Fun. V porovnání s Hrou na oliheň ale působí jako chudší příbuzný, a tvůrčí neprofesionalita byla zřejmá už od prvních momentů. Každodenní epizody jsou spíše náhodným sběrem záběrů z předešlého dne, a samotné dění v domu Big Bratra, který má nad soutěžícími dosud nevyužitou moc, vypadá jako hraní si dětí ve školce. Skvělému castingu, jež je základem pro dobrou show, hází klacky pod nohy trapné hry, nuda, nulové emoce a neschopnost produkce vyprodukovat dobrý materiál. Třešničkou na dortu je robotická mluva Big Brotha a ženský hlas provázející každým dílem.

Dalo by se namítat, že rozpočet česko-slovenského Big Brothera tvoří asi jen zlomek britské Hry na oliheň. To ale není omluva. Big Brother je totiž nezvládnutý hlavně po dramaturgické a technické stránce, stejně jako tomu bylo v případě dvou prvních řad nováckého Survivora. Naopak Hra na oliheň se nebojí diváka šokovat vyřazením postav, které v předešlých dvou epizodách měly nejvíce prostoru. Zábavné a nepředvídatelné jsou také nové výzvy, které jsou v některých případech zábavnější než hlavní hry. Zatímco soutěžící v nich váhají, zda zvednout obyčejné sluchátko, aby kvůli němu nebyli o dvě minuty později vyřazeni, protagonisté Big Brothera řeší, jestli je nevhodné si u stolování nesundat pokrývku hlavy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také