Recenze: Black Adam – Zábavný debut Dwayna Johnsona

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

Není žádným překvapením, že na Black Adama byl vyvíjen velký tlak. Ačkoliv se tento projekt připravuje už téměř deset let, přinejmenším od roku 2014, kdy byl do něj obsazen Dwayne Johnson, tak nyní filmové univerzum DC nikdy tak zoufale nepotřebovalo hit, jako nyní.

I když tohle tvrzení se může zdát býti troufalé napříč tomu, že dva poslední filmy od DC – Batman a Sebevražedný oddíl, patří k tomu nejlepšímu, co jsme mohli od nich za poslední roky vidět. Nicméně s nedávným zrušením nové Batgirl, která šla nenávratně k ledu a nespatří již nikdy světlo světa, a probíhajícím rozsáhlým změnám u Warner Bros, které od jara vlastní Discovery, je potřeba obnovit důvěru napříč celým odvětvím i mezi samotnými filmovými diváky. A pochybná vláda nového šéfa Davida Zaslava tomu zatím moc nedala.

Dwayne Johnson je tady jako Black Adam, aby touto hierarchií zatřásl a odvádí při tom docela solidní práci. Hned na začátek si ujasněme, že Black Adam není žádným novým převratným filmem. Upřímně řečeno se možná jen stěží dostane do první sedmičky filmů v rámci DC univerza. Rozhodně se ale neblíží ke dnu této franšízy. Možná více než kterýkoli jiný DC film za poslední dobu se Black Adam, zdá být šitý na míru úspěšnosti. Dalo by se říci, že je tu všechno – nové postavy a propojení, našlapaná akce plná CGI a jakási příběhová linka. Black Adam se do značné míry jeví jako typický komiksový blockbuster, ale nutno říci, že i tak to dělá docela zábavným způsobem.

Black Adam hodně vychází z komiksových předloh. Příběh začíná ve starověkém Kahndaqu – v zemi inspirované Egyptem, která se v nachází na Blízkém východě – v době významného povstání. Čaroděj uznal Teth Adama za hodného díky jeho snaze osvobodit svůj lid z otroctví. Po vyslovení slova „Shazam“ je obdařen velkou mocí a následuje magický boj s jeho vězniteli. Po osvobození Kahndaqu zmizí, ale tato svoboda trvá jen krátce. Přeskočíme do současnosti a Kahndaq je nyní pod okupací teroristů. Jedna místní rodina chce udělat cokoliv, aby zemi osvobodila, i kdyby to mělo znamenat pátrání po Teth Adamovi. Potřebují hrdinu, ale místo toho dostanou něco mnohem nepředvídatelnějšího.

Podobně jako v případě Aquamana od Jamese Wana, je na Black Adamovi nejlepší to, že ničím nezpochybňuje to, co nám servíruje. Ač místy je to přitažené za vlasy, tak přesto umí dobře pobavit a dát fanouškům to, pro co si přišli. Nejlépe je to vidět u Společenství spravedlnosti, která dává Black Adamovi potřebný náboj a vývoj. Jejich zapojení do děje přirozeně zapadá, jsou vysláni na Kahndaq, aby Black Adama dostali pod kontrolu, a dokonce přináší do příběhové linky (v rámci svobody) větší hloubku. Lidé z Kahndaqu se museli uchýlit ke starým legendám a magii, aby přivedli zpět svého osvoboditele.

Foto: Warner Bros.

Politická a společenská témata, která se objevují v konfliktu s Společenství spravedlnosti a Black Adamem, nejsou nijak převratná, ale je příjemné vidět, že se jimi zabývají napřímo, aniž by je přehlíželi nebo ignorovali. Black Adam se snaží aktivně prosadit v univerzu a novým postavám dodat potřebnou dávku zviditelnění a dělá to s velkou pečlivostí. The Rock ví, že se na tento film čekalo hodně dlouho, takže není času nazbyt. V tomto případě je opravdu osvěžující vidět komiksárnu s tolika různorodými postavami, které se bez váhaní vrhnou do akce.

Foto: Warner Bros.

Je nutné přiznat, že takové rychlé představování Společenství spravedlnosti působí trochu neohrabaně. Protože je sice fajn, že se Black Adam ochotně a rychle vrhá do akce, místo toho, aby každému poskytl flashbackovou sekvenci či něco podobného, co by vysvětlilo alespoň jejich schopnosti. Snímek se spíše stará o to, aby ukázal potenciál ve svém obsazení, než aby všem poskytl propracované příběhové vedlejší linky, které by přinesly takovou celistvost. Ale to zase zachraňuje skvělá akce, která patří bezesporu k tomu nejlepšímu v rámci univerza.

Za vším stojí rezišér Jaume Collet-Serra, který má za sebou snímky Expedice: Džungle, Mělčiny, Neznámý nebo Orphan. Akce je nejen nápaditá, ale skutečně film táhne od začátku do konce. Vypadá vizuálně úchvatně a působí úderně, jak by právem měla. I kdyby vás to zpočátku nezaujalo, tak ve chvíli, kdy se Black Adam pustí proti Společnosti spravedlnosti, tak není možné, abys se vám na tváři nevykouzlil široký úsměv. Na to, jak dlouho trvalo natočit tento snímek, tak je nyní jasné, že do zábavných linek bylo vloženo dost času a úsilí. Při sledování se rozhodně nudit nebudete. A na rozdíl od některých posledních konkurenčních marvelovských filmů a seriálů, tak zde vizuální stránka neklesá ve kvalitě.

Black Adam nepatří k tomu nejlepšímu, co DC nabízí, ale úspěšně pokládá základní kameny pro možná zajímavou budoucnost tohoto univerza. Všichni zúčastnění projevují více než dostatečné nadšení pro tento svět. Od mnoha jiných komiksáren se tento film liší tím, že i přes nějaké hlouposti a zbytečnosti, z něj vyřazuje pečlivost a snaha. Nedá se říct, že by se tvůrci a herci srdceryvně zcela nepoddali tomuto projektu, což je mnohem více než to, co na nás ostatní v poslední době všude možně chrlí. Black Adam přináší univerzu nadějnou cestu velkého potenciálu a podle úspěchu tohoto snímku se teprve uvidí, jakým směrem se současný režim Warner Bros rozhodne ubírat. Prozatím fanoušci mohou být spokojeni s tímto solidním a srdečným nářezem.

Foto: Warner Bros.

Konečné hodnocení

Martin Pevný
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Není žádným překvapením, že na Black Adama byl vyvíjen velký tlak. Ačkoliv se tento projekt připravuje už téměř deset let, přinejmenším od roku 2014, kdy byl do něj obsazen Dwayne Johnson, tak nyní filmové univerzum DC nikdy tak zoufale nepotřebovalo hit, jako nyní. I když...Recenze: Black Adam - Zábavný debut Dwayna Johnsona