Známí neznámí: Co předcházelo vzniku očekávané komedie

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Do kin vstupuje nápaditá československá komedie Známí neznámí, ve které skupinka dobrých přátel uzavře zpočátku vtipnou sázku. Ta spočívá v tom, že dají na stůl své mobily a po zbytek večera si budou nuceni číst nahlas příchozí zprávy. Na první pohled nevinná hra přeroste v rozbušku nejednoho dramatu. Protože i ti nejlepší kamarádi mezi sebou mohou mít dosti nepříjemná tajemství. Tento geniálně jednoduchý námět není původní. Jedná se už o několikátou adaptaci známé italské komedie. Pojďme si připomenout původ předlohy Známých neznámých… 

Snímek, kterým se později inspirovalo zhruba ke dvacítce jiných počinů, nese název Naprostí cizinci. Světlo světa spatřil v roce 2016 a jeho autorem je výborný režisér a scénárista Paolo Genovese. Od něj jsme mimo to v českých kinech měli možnost kupříkladu vidět výborné drama podle divadelní hry s názvem Místo splněných přání (naši recenzi najdete zde). Naprostí cizinci se dočkali takového množství nejrůznějších zpracování zejména pro naprosto geniální (a přitom jednoduchou) premisu, od které se následně odvíjejí další podzápletky. Premisu, která je díky své univerzálnosti a nenáročnosti přenositelná i do naprosto odlišných kulturních prostředí, přičemž operuje se skupinkou výrazných hereckých tváří, pohybujících se po celou dobu prakticky v jednom interiéru.

Práva na film byla prodána do řady zemí (prý už je celkem dvacet variací) a světlo světa tak spatřila kupříkladu už francouzská, jihokorejská, turecká, španělská, ale i německá adaptace. Tu si namátkou připomeňme. Jmenuje se Téměř dokonalá tajemství (recenzi najdete tady), na něž jsme si u nás mohli zajít do kina v roce 2020. Šlo o německý remake, který byl veskrze povedenou dramedií, u níž jsem se několikrát od srdce zasmál. Co jsme o filmu napsali?

„Téměř dokonalá tajemství jsou naprosto dokonalou letní komedií, která se nebojí přimíchat trochu pořádného dramatu a vrazit nejeden klín mezi partu sympaticky ztvárněných, různorodých přátel. Jak moc věříte své drahé polovičce? Jste si jistí, že při nahlédnutí do zpráv, či poslouchání telefonátu byste nebyli překvapeni, koho doma máte? Právě s touto premisou snímek pracuje. A velmi povedeně. I přes komornost (nebo právě díky ní) se ukazuje síla scénáře, schopného rozehrát výborný emocionální kolotoč na relativně malém prostoru prakticky jen jednoho interiéru, aniž by ovšem snímek trpěl tím, že připomíná divadelní drama (autor původního scénáře má k tomu ostatně dosti blízko). Pokud hledáte v nyní dosti omezeném programu kin ideální komedii, která však oplývá trojrozměrně vykreslenými postavami a rozhodně není hloupá, je tento snímek zcela jasnou volbou. Vrší se tu trapas na trapas a zvrat za zvratem a snad jen jedna postava v konečném součtu vychází s tajemstvími, která rozhodně neznamenají nic špatného. Oproti zklamání, jaké ve mne nedávno vyvolal tuzemský Bourák, se zde jedná o vcelku příjemné překvapení u snímku, od kterého jsem vůbec nic nečekal (série Fakjů pane učiteli šla celkem mimo mě).“


Proto nezbývá než doufat, že podobně povedená bude i československá verze, která se navíc dle prvních ohlasů má na rozdíl od německého zpracování více držet originálu (a to včetně zachování původní pointy, které se právě Němci vyhnuli). Filmu se coby režisérka ujala Zuzana Marianková (seriál Chlap), zatímco o adaptaci původního scénáře se postaral Petr Jarchovský.

„Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí. Adaptace světoznámé předlohy Naprostí cizinci z pera scenáristy Petra Jarchovského.“

V hlavních a vedlejších rolích se představí Táňa Pauhofová, Klára Issová, Martin Hofmann, Tomáš Měcháček, Tomáš Maštalír, Petra Polnišová, Anna Kadeřávková, Sväťo Malachovský, a další.


Známí neznámí mají v kinech premiéru už 31. března.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také