23. ročník festivalu Kino na hranici oslaví výročí Visegrádské čtyřky

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Po komplikované všeobecné odmlce se na scénu vracejí i festivaly, zasvěcené filmové tvorbě. Jedním z nich je i tradiční Kino na hranici, odehrávající se v Českém a Polském Těšíně. Letošní ročník je speciální, poněvadž je prodchnutý symbolikou 30. výročí spolupráce zemí Visegradské čtyřky – tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. K té ostatně odkazuje i letošní spot s třiceti hvězdami na noční obloze…

Jedná se o jedinečný festival, v rámci kterého diváci během sedmi dnů hned několikrát za den skutečně překročí státní hranice. Přes sto padesát filmových projekcí a sto hostů je zárukou, že si z nabídky vybere každý. Nejde pouze o filmovou událost, ale i literární – součástí je totiž akce Literatura na hranici.

Na co se hosté události mohou těšit? Kino na hranici nám nabídne kupříkladu retrospektivu jednoho z největších evropských filmových studií s názvem BARRANDOV – ČESKÝ HOLLYWOOD. 

Na programu Kina na hranici se v této sekci můžete podívat kupříkladu na filmy Bílá nemoc (Hugo Haas; 1937). Limonádový Joe aneb Koňská opera (Oldřich Lipský; 1964), Obchod na korze (Ján Kadár, Elmar Klos; 1965), Hoří, má panenko! (Miloš Forman; 1967), Vesničko má středisková (Jiří Menzel; 1985), Kafka (Steven Soderbergh; 1991), Kolja (Jan Svěrák; 1996) director’s cut a řadu dalších. Celý program sekce najdete zde.

To je jen drobná ochutnávka toho, co festival nabízí. Kompletní program najdete na webových stránkách akce na tomto odkazu. Dojde namátkou třeba na dokument V síti, nebo životopisné drama Havel, ale i na Amadea, Nabarvené ptáče a celou řadu dalších výborných jak starších, tak novějších snímků.

„Festival je jedním z mála, na kterém je možné sledovat film v sále s režisérkou Agnieszkou Holland, která v posledních letech nevynechala žádný z ročníků, Krzysztofem Zanussim i Janem Hřebejkem nebo Miroslavem Krobotem. Tváří v tvář je možné se v Těšíně setkat také s Karolinou Gruzskou, Ivanem Trojanem nebo Agatou Kuleszovou z Oscarem oceněného filmu Ida. Festival se vedle současné polské a české filmové tvorby zaměřuje na retrospektivy a tematické cykly, které kinematografie obou zemí spojují.“

Níže se můžete podívat na spot, který byl k celé akci zveřejněn. 

„Festivalový spot navazuje na letošní grafické řešení Kina na hranici. Tematizuje letní oblohu, na níž vidíme 30 hvězd symbolizujících 30 let, které uběhly od založení Visegrádské skupiny: společenství čtyř středoevropských států – Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska –, jehož cílem je prohloubit vzájemnou spolupráci mezi těmito zeměmi. Uplynulo už také více než dvacet let od vzniku Mezinárodního visegrádského fondu. Během tohoto období vznikla řada filmových koprodukcí, které byly plodem spolupráce výše zmíněných států. Kino na hranici vám představí výběr těchto snímků v cyklu Visegrádské komety. Každoroční cyklus těšínských debat o literatuře a literární reportáži pak letos ponese název Visegrád non-fiction.

Dívám-li se na plakát letošního ročníku Kina na hranici, vidím nebe plné hvězd a jiskry vzlétající nad ohništěm. Tento okamžik kontemplace – chvíle úžasu, kterou společně mlčky prožíváme – má hodně společného s atmosférou festivalu, s potemnělým sálem a světlem, které tvoří kouzla na filmovém plátně,“ zdůrazňuje autor spotu.“

„Symbolika festivalového plakátu a spotu však odkazuje také k letní atmosféře a k setkání na česko-polské hranici, na něž netrpělivě čekáme už rok. „Loňský rok byl náročný, neumožnil nám sejít se a užít si neopakovatelnou festivalovou atmosféru společně, nedal nám příležitost k dlouhým a radostným rozhovorům na břehu řeky Olše s přáteli, které jsme dávno neviděli. Nicméně uvědomili jsme si díky němu, jak důležitý je osobní kontakt s druhým člověkem i samotná naděje, že se v Českém Těšíně a polském Těšíně opět setkáme na následujícím ročníku festivalu,“ dodává Iwona Cichy, autorka plakátu a grafického řešení letošního Kina na hranici.“

„Filmová přehlídka proběhne letos na přelomu července a srpna – a to je přece nejvhodnější období k tomu, abychom pozorovali hvězdné nebe a vyhlíželi padající hvězdy. Světlé linky na obloze nám pak rychle připomenou přání, na jejichž splnění nám záleží nejvíc. Jaká přání to jsou? Máme jich několik, ale jedno z nich je hlavní a my doufáme, že se nám vyplní. Na shledanou v srpnu na Mostě přátelství!“

Autorem spotu, který čerpá z plakátu Iwony Cichy, je Kacper Zamarło. Vstupenky na jednotlivá filmová představení budou ke koupi od 24. července. Vstupenka na jeden film stojí 85 Kč, „balíček“ šesti vstupenek pak 425 Kč.

23. filmová přehlídka Kino na hranici proběhne ve dnech 30. července – 4. srpna 2021 v polském Těšíně a Českém Těšíně. Veškeré informace a program festivalu najdete na internetových stránkách a také v příslušné události na Facebooku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také