Francouzské komedie tehdy a teď. Dočkáme se dalších Četníků nebo Sedmé roty?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Francouzští tvůrci posílají do kin rok co rok nějakou komedii s potenciálem být minimálně na území země galského kohouta komerčním hitem. Čas od času se takový snímek chytí i jinde v Evropě, ale co si budeme nalhávat, doba Četníků, Sedmé roty, Fantomasů apod. je už dávno pryč. Komedie Krycí jméno Lev se však diváky pokusí přesvědčit, že Francouzi to stále mají v rukou.

Neznám snad nikoho, kdo by pod pojmem francouzské komedie nevyjmenoval filmy z minulého století. Jsou ale opravdu snímky z nového tisíciletí tolik nezapamatovatelné, že si lidé raději vzpomenou na komedie s Louisem de Funésem? Určitě tomu tak není, ale pravdou je, že tamní kinematografie těží z úspěchů komedií především ze 60. a 70. let dodnes.

Není nad klasiku

Půl století staré komedie byly trhlé, ale všechny z nich se dokázaly opřít o sympatického hrdinu nebo více postav. Ať už to byly série filmů o Četnících, Fantomasovi nebo Sedmé rotě, příběh byl velmi prostý, zato kadence vtipů a humorných situací byla vskutku výjimečná. Podobné tempo ještě stačily držet komedie z 90. let a zkraje tohoto tisíciletí, například Blbec k večeři, Taxi nebo Drž hubu!

Čím to, že současný francouzský film nedokáže vyprodukovat další klasiku, kterou budou pravidelně opakovat v televizi? Nabízí se jednoduchá odpověď, která by se dala aplikovat i na české luhy a háje – generační obměna. S novými jmény se změnilo i pojetí komedií, které už nejsou vyloženě trhlé, ale obsahují jisté sociální aspekty a diváky se pokouší zahřát u srdce jiným způsobem.

Nová doba

Nejvýrazněji se do srdce lidí zapsala v roce 2011 hořká komedie podle skutečných událostí Nedotknutelní, která pojednává o přátelském vztahu paraplegika a jeho neomaleného osobního asistenta. Snímek vydělal ve francouzských kinech neskutečných 166 miliónů dolarů a po celém světě celkem 426 miliónů. Enormního úspěchu si všimli i za mořem, a proto v USA vznikl remake.

Na vlně úspěchu Nedotknutelných se samozřejmě pokouší svézt i další francouzské komedie, zejména pak ty, které mají stejný tvůrčí tým nebo producenty, popřípadě herce. Proto vznikly snímky jako Samba, I dva jsou rodina nebo Dokud nás svatba nerozdělí. Žádný z těchto filmů se však nedočkal takového diváckého ohlasu jako Nedotknutelní.

V loňském roce – u nás začátkem tohoto roku – měla premiéru romantická komedie Tenkrát podruhé s Danielem Auteuilem, která u publika také příliš nepochodila, byť jde o milý film. Své štěstí nyní zkouší komedie Krycí jméno Lev o psychiatrovi a jeho novém pacientovi, který tvrdí, že je mezinárodní agent. Ukázky slibují bláznivou podívanou v podobném stylu jako například Drž hubu! Zrodí se další klasická francouzská komedie?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také