Nejlepší české filmy roku 2019

Přečtěte si

10 filmů odehrávajících se na obrazovkách počítačů

Filmy odehrávající se na obrazovkách počítačů nebo chytrých telefonů (desktop films), jsou poměrně nový subžánr, který se v posledních...

10 nejnovějších minisérií na HBO GO

HBO je přehlídkou výborných minisérií, a ty nejnovější, které byly uvedeny na službě HBO GO, rozhodně nejsou výjimkou. Tohle...

23 titulů, které rozšíří nabídku Netflixu tento týden

Diváci Netflixu si mohou mnout ruce nad další záplavou novinek. Obsah této služby se již tento týden rozšíří o...

Autor

Jakub Kos
Student fotografické a filmové tvorby, co pendluje mezi Jihlavou, Prahou a Brnem. Pravidelně píšu do tištěných magazínů Artikl a Uni, pracuju pro ČSFD jakožto administrátor tuzemské tvorby, dále se podílím na mnoha festivalech, výběrem Febiofest, Mezipatra, Ostrava Kamera Oko a další. Film je životní styl.

Jaké byly ty nejlepší snímky uplynulého roku? Čistě subjektivní žebříček těch nejzajímavějších počinů roku 2019, který se zcela záměrně vyhýbá například diskutovanému Nabarvenému ptáčeti, a namísto toho dává prostor i zajímavějším a méně zmiňovaným projektům.

Karel, já a ty

Celovečerní debut režiséra a scénáristy Bohdana Karáska, který se věnuje filmu už od konce devadesátých let, kdy začal natáčet krátké snímky. Přes středometrážní počiny Lucie a Milostné písně, představené například v Karlových Varech a Jihlavě, se probojoval k celovečernímu snímku Karel, já a ty, kde do hlavní role obsadil Jenovéfu Bokovu. Vznik snímku byl sice podpořen Státním fondem kinematografie, jeho příspěvek ale zdaleka nestačil k dokončení filmu. Vznikl tedy takřka svépomocí.

Režie: Bohdan Karásek | Recenze | Trailer

Staříci

Road movie dvojice Ondřej Provazník a Martin Dušek, kteří už spolu pracovali na dokumentu Poustevna, das ist Paradies! v roce 2007, disponuje atmosférou hodnou severských kriminálek. Svým žánrem ale naopak od nich tíhne spíše ke komedii, přestože obsahuje i skvělé dramatické momenty. V hlavních rolích Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička, dozajista budoucí nominanti Českých lvů.

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník | Recenze | Trailer

Problémy prvního světa

Pozoruhodná sestava čtyř krátkometrážních snímků začínajících autorů, díky které se do širšího povědomí dostává studentský film. Za projektem stojí dramaturg a filmař Jakub Felcman, který se spojil ještě s jeho manželkou Annou Kopeckou a režiséry Janem Hechtem a Eladem Keidanem, a dali dohromady čtyři naprosto odlišné povídky, ať už stylem, formou či žánrem, které spojuje jediné. Problémy prvního světa.

Režie: Jakub Felcman, Jan Hecht, Anna Kopecká, Elad Keidan | Recenze | Trailer

Na střeše 

Druhý celovečerní snímek Jiřího Mádla si bere za své trochu vážnější téma, než v jeho režijní prvotině Pojedeme k moři, která zastupovala žánr rodinného filmu. Na střeše řeší konflikt zapšklého starce a mladého Vietnamce, které osud svede dohromady. Tragikomedie se skvělým Aloisem Švehlíkem v hlavní roli se vyznačuje skvělým námětem a kamerovými kompozicemi Martina Žiarana. Mádl dokázal, že režie je další obor, kterému perfektně rozumí. Na střeše má rychlý spád a disponuje tématem, které se u nás jen tak nevidí.

Režie: Jiří Mádl | Recenze | Trailer

Vlastníci

Vlastníci, celovečerní debut divadelního režiséra Jiřího Havelky, nabízejí předně skvělé herecké obsazení, které se zdá být snem. Tereza Ramba Voříšková, Vojtěch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, všichni na jednom plátně, pod taktovkou pečlivého Havelky. Snímek se natáčel pouhých osm dní v jednom holešovickém bytě a je z něj cítit právě Havelkova divadelní praxe, nejen z práce s herci, ale také právě prací se samotným „stísněným“ prostorem.

Režie: Jiří Havelka | Recenze | Trailer

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také