Nejlepší české filmy roku 2019

Přečtěte si

Autor

Jakub Kos
Jakub Kos
Student Katedry filmových studií FF UK. Pracuji pro filmové festivaly LFŠ Uherské Hradiště, MFF Juniorfest, MFDF Ji.hlava či QFF Mezipatra, dříve MFF Praha – Febiofest, Finále Plzeň, MKFF Ostrava Kamera Oko nebo Marienbad Film Festival. Pro ČSFD.cz jsem roky spravoval sekci tuzemské tvorby. Píšu pro NaFilmu a Kulturní magazín UNI, dříve Artikl. Spolupracuji s Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu a programem Ponrepo dětem. Zajímá mě současné (východo)evropské kino, česká kinematografie a studentská tvorba. Píšu prózu a poezii, fotím dokument, dál se zajímám o výtvarné umění, politiku, historii a ekologii.

Jaké byly ty nejlepší snímky uplynulého roku? Čistě subjektivní žebříček těch nejzajímavějších počinů roku 2019, který se zcela záměrně vyhýbá například diskutovanému Nabarvenému ptáčeti, a namísto toho dává prostor i zajímavějším a méně zmiňovaným projektům.

Karel, já a ty

Celovečerní debut režiséra a scénáristy Bohdana Karáska, který se věnuje filmu už od konce devadesátých let, kdy začal natáčet krátké snímky. Přes středometrážní počiny Lucie a Milostné písně, představené například v Karlových Varech a Jihlavě, se probojoval k celovečernímu snímku Karel, já a ty, kde do hlavní role obsadil Jenovéfu Bokovu. Vznik snímku byl sice podpořen Státním fondem kinematografie, jeho příspěvek ale zdaleka nestačil k dokončení filmu. Vznikl tedy takřka svépomocí.

Režie: Bohdan Karásek | Recenze | Trailer

Staříci

Road movie dvojice Ondřej Provazník a Martin Dušek, kteří už spolu pracovali na dokumentu Poustevna, das ist Paradies! v roce 2007, disponuje atmosférou hodnou severských kriminálek. Svým žánrem ale naopak od nich tíhne spíše ke komedii, přestože obsahuje i skvělé dramatické momenty. V hlavních rolích Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička, dozajista budoucí nominanti Českých lvů.

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník | Recenze | Trailer

Problémy prvního světa

Pozoruhodná sestava čtyř krátkometrážních snímků začínajících autorů, díky které se do širšího povědomí dostává studentský film. Za projektem stojí dramaturg a filmař Jakub Felcman, který se spojil ještě s jeho manželkou Annou Kopeckou a režiséry Janem Hechtem a Eladem Keidanem, a dali dohromady čtyři naprosto odlišné povídky, ať už stylem, formou či žánrem, které spojuje jediné. Problémy prvního světa.

Režie: Jakub Felcman, Jan Hecht, Anna Kopecká, Elad Keidan | Recenze | Trailer

Na střeše 

Druhý celovečerní snímek Jiřího Mádla si bere za své trochu vážnější téma, než v jeho režijní prvotině Pojedeme k moři, která zastupovala žánr rodinného filmu. Na střeše řeší konflikt zapšklého starce a mladého Vietnamce, které osud svede dohromady. Tragikomedie se skvělým Aloisem Švehlíkem v hlavní roli se vyznačuje skvělým námětem a kamerovými kompozicemi Martina Žiarana. Mádl dokázal, že režie je další obor, kterému perfektně rozumí. Na střeše má rychlý spád a disponuje tématem, které se u nás jen tak nevidí.

Režie: Jiří Mádl | Recenze | Trailer

Vlastníci

Vlastníci, celovečerní debut divadelního režiséra Jiřího Havelky, nabízejí předně skvělé herecké obsazení, které se zdá být snem. Tereza Ramba Voříšková, Vojtěch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, všichni na jednom plátně, pod taktovkou pečlivého Havelky. Snímek se natáčel pouhých osm dní v jednom holešovickém bytě a je z něj cítit právě Havelkova divadelní praxe, nejen z práce s herci, ale také právě prací se samotným „stísněným“ prostorem.

Režie: Jiří Havelka | Recenze | Trailer

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také