Recenze: Vlastnící – Lesk a bída společenství vlastníků

Přečtěte si

Autor

Jiřího Havelku znají diváci pravděpodobně především jako herce. Do povědomí některých se zapsal jako člen kabaretního divadla VOSTO5, které je známé tématicky i formálně velice originálními autorskými inscenacemi, jiní ho znají z řady filmů a seriálů, ve kterých se objevil. Vedle herectví mu ale ani scénáristika a režie nejsou cizí, což výrazně dokazuje ve svém posledním snímku Vlastníci.

O tom, že každý dům je taková malá nadmíru různorodá komunita, ví své asi každý člen SVJ. No a když se ta komunita sejde, to se začnou dít věci. A přesně o tom se rozhodl vyprávět film Vlastníci. Na prostoru cca hodiny a půl pojednává o jedné domovní schůzi celkem běžného domu. Mezi vlastníky je např. pedantská paní Roubíčková, která zastupuje kontrolní orgán SVJ a svou funkci zastává vskutku z plných sil, mladí a idealističtí manželé Zahrádkovi, upovídaná a nadmíru sdílná paní Horvátová nebo pan Kubát, který důsledně sabotuje všechno s tím, že dřív to bylo lepší. Každý vlastník má svůj příběh, svá tajemství, své motivy a cíle, které postupně vyplouvají na povrch…

První uspěchané minuty (záměrně, dějově) doprovázející příchody jednotlivých vlastníků na schůzi po chvilce vystřídá stabilní a celkem strohé prostředí zasedačky, kde se má ona domovní schůze konat. Ve stejném prostředí se pak odehrává prakticky celý děj (snad s výjimkou několika střihů), což ve výsledku funguje nadmíru dobře.

Ohraničení většiny příběhu do jedné, navíc celkem vizuálně nezajímavé, místnosti pomáhá soustředit se jen na postavy a probíhající dialogy, nerozptyluje. V rámci děje a dialogů plní skvěle roli katalyzátoru či rozbušky. Netrvá dlouho, než mezi takhle různorodou skupinkou lidí, navíc s rozdílnými zájmy, uzavřenou ve středně velké místnosti, propukne první konflikt. A každé další slovo jako by jen vedlo k jiné hádce, odkrylo nové tajemství.

Jednotlivé postavy jsou napsány uvěřitelně a divák nejspíš ve skoro každém někoho ze svého okruhu pozná. Každá role je lidská a mnohovrstevnatá, ale stále reprezentuje nějaký stereotyp člena SVJ, nebo možná „jednu z jeho tváří“, což je u ní umocněno a zvýrazněno oproti jiným rysům.

Jakkoli je scénář sám o sobě skvělý, tak jednotliví vlastníci by nebyli ani zlomek toho, co jsou, kdyby nebylo tak skvostného a trefného obsazení. Je očividné a pochopitelné, že herci tomuto projektu a lidem za ním věřili, ač někteří už téměř nehrají, což je moc dobře. Ansámbl Vlastníků je naprosto snový. Všichni představitelé se svých rolí zhostili naprosto perfektně a skvěle fungují i jednotlivé vztahy mezi nimi, dynamika a chemie v kolektivu.

Tvůrci zvolili vcelku jednoduché a běžné téma. Během snímku ale diváka spolehlivě přesvědčí, že i z takového (možná právě z takového) tématu se dá získat hodně a pomocí malého kolektivu efektivně ilustrovat spoustu společenských témat a situací. Příběh je navíc vyprávěn s jistou nadsázkou a ve výsledku servírován jako výborně hořko-sladká komedie ze života. Jediná výtka, která mě napadá, je asi to, že místy film sklouzává možná až moc k různým stereotypům a zkratkám. Ty jsou nicméně často vysvětlitelné/ospravedlnitelné dějem a potřebou něco sdělit a celkový dojem nekazí.

A třešničkou na skvělém dortu, kterým je tenhle film, je v celé své originalitě, jednoduchosti a přitom výstižnosti jeho plakát.

Verdikt

Zaujali-li vás Vlastníci a z nějakého důvodu váháte, jestli jít, běžte. Pokud jste o něm doteď nevěděli, podívejte se na trailer/přečtěte si něco a pak běžte, nebo běžte hned. A jestli vás nezaujal, zkuste mu dát druhou šanci. Vlastníci jsou skvělá hořko-sladká (převážně) komedie, kterou nejspíš nejlépe vystihuje oficiální popis „Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí.“ Zároveň to ale není prvoplánová oddychová podívaná. Samozřejmě, dá se tak k filmu určitě přistupovat, zasmát se vtípkům a film spokojeně vypustit. Dle mého je ale lepší věnovat snímku veškerou pozornost (kterou si nepochybně zaslouží), číst mezi řádky, užívat si jednotlivé paralely mezi takhle malou komunitou a větším společenským celkem a prostě se bavit všemi rovinami, které film nabízí.

Vlastníci
Trailer
Česko, 2019, 97 min
Komedie / Drama
Režie: Jiří Havelka
Scénář: Jiří Havelka
Hrají: Tereza RambaVojtěch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, David Novotný, Andrej Polák, Ladislav Trojan a další.

NA FILM SI MŮŽETE ZAJÍT DO VAŠEHO OBLÍBENÉHO KINA CINEMA CITY

Konečné hodnocení

Barbora Dršková
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje…Recenze: Vlastnící - Lesk a bída společenství vlastníků