Doctor Strange: Mr. Misery: Důstojný závěr správně podivné série

Přečtěte si

10 nelegálně nejstahovanějších filmů týdne

Nacházíme se v době, kdy filmová studia vkládají naděje do streamu, a tím roste pochopitelně zájem o pirátství. Tomu...

12 nedávno uvedených českých filmů na Netflixu

Netflix přidává do nabídky další české filmy. Populární 3Bobule, které vládnou žebříčkům sledovanosti českého Netflixu již několik týdnů v...

10 horkých novinek na bezva víkend u bedny

Na víkend si rezervujte dostatek času, protože na streamu bylo přes týden opět živo. Kromě tradiční nadílky novinek na...

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Dnešní Komiksové okénko hostí příběh, v němž se Nejvyšší čaroděj Marvelu postaví svému dost možná nejhoršímu nepříteli. Nepříteli, který se zrodil v boji za zachování existence magie jako takové, když Strange čelil hrozbě hnutí vědy, nazvaného prostě Empirikul. Tehdy čaroděj zvítězil za pomoci tvora, který byl zrozen z jeho vlastní nakumulované bolesti. Příchází Mister Misery. A jeho cenou je vše, co je Doctoru milé. Jak se tento příběh z Aaronova runu vyvedl?

Do světa se sice pomalu navrací magie, Stephen Strange ale neprožívá zrovna nejlepší časy. Jeho věrný učedník Wong byl právě Misterem Miserym posednut a jelikož tento záporák zná i jeho největší tajemství, rozhodne se je proti němu plně využít. Mimo jiné tak dojde na týmovku s Thorem (zde je nositelem Mjolniru Jane Fosterová), při které se bude odehrávat na bizarní boj s navrátivšími se nádory u  Strangeových bývalých pacientů v nemocnici. Pokud jste někdy chtěli vidět ženského Thora operovat mozky, jste tady správně.

Od Aarona jsme v poslední době mohli číst hned několik velkých příběhů z Marvelu. Crew u nás vydává třeba jeho poněkud přímočaré a slabší Avengers a naopak slušného ThoraPřesto se nemohu zbavit dojmu, že právě postava Doctora Strange mu sedí nejvíc a jeho příběh je nejzajímavější i díky tomu, že se drží nejvíce při zemi (pokud to u komiksu kde se čaruje a cestuje dimenzemi jde říct) a nebojí se hlavního hrdinu opakovaně srážet na dno. Jeho Strange není nedotknutelný arogantní a mocný mág, naopak musí často improvizovat a používat mozek proto, že nemá díky nedávným událostem valnou moc, takže je spíš takovým smolařem, který ze všeho nakonec vybruslí na poslední chvíli. A to je právě ten osvěžující přístup, který u spousty zaběhlých sérií chybí. Tady zkrátka máte pocit že příběh postavy někam směřuje a posouvá. Že to má nějakou proměnlivost a význam.

Zábavné jsou i vedlejší zápletky (je tu třeba zajímavá epizodka s Man-Thingem a upíry) a vyvíjející se vztah mezi postavami – docela mne baví nová společnice/knihovnice/učednice Zelma. Komiks se celkově čte velmi dobře díky vyvážené a přímé dynamice, kterou skvěle podtrhuje proměnující se kresba, na níž se vystřídalo hned několik kreslířů. Mohlo by to působit rušivě (což většinou i působí), ovšem zde tomu tak není. Naopak zejména díky tomu, že je vyprávěn jeden hlavní příběh s odbočkami a ne naopak a na jejich úkor, nenudí to. Naopak. A když už tu takový vedlejší příběh je, je spíš takovým bonbónkem a bonusem na závěr – zde jde zrovna o počínající linku z mládí Prastarého, Strangeova učitele, kterému byl zase mistrem Merlin (snad na toto další autor naváže). Scénáristovi se velmi dobře daří pracovat s humorem, který vcelku opatrně, nikoliv vzácně dávkuje a obohacuje tak toto temné fantasy o nějakou přidanou hodnotu, která hlavním protagonistům velmi dobře sedne. Sice to není Deadpool, ale některé hlášky jsou opravdu vydařené. Celkově se jedná v současnosti asi o nejzábavnější marvelovku, která u nás vychází.

Verdikt

Máme tu závěr série. Závěr, který přispěchal s asi nejlepší kresbou ze všech dílů. Doctor Stephen Strange a jeho boj za záchranu jeho přítele Wonga eskaluje v příjemně divném a drsném komiksu, který je rozhodně jedním z nejlepších dobrodružství Nejvyššího čaroděje. Jasonu Aaronovi se velmi dobře daří uchopit postavu, která se dost možná nejvíce vymyká nejen marvelovskému, ale obecně tradičnímu pojetí superhrdiny a ukazuje, jak je čarodějova dříve tak výsadní pozice v celém universu nyní nejistá a jeho práce se stává velmi špinavou, když magie jakou znal téměř zemřela a funguje z ní už jen pár zaklínadel. Vše funguje velmi dobře, jediným problémem je značná uspěchanost. Vše totiž skončí dříve, než to začalo (linka s Miserym finalizuje vlastně zhruba v polovině komiksu v rámci několika sešitů a zbytek je pak už jen jakýsi epilog) a my si postupně uvědomujeme, že je to vlastně finále celého runu. Což je škoda. Otevřený konec pak (nepřekvapivě) nechává volné pole působnosti dalším autorům a vcelku jasně vymezenou cestu, kterou by se postava měla ubírat. A tem směr není vůbec špatný. Doctor Strange je trochu obrozen, byť podstata zůstává. To ale na superhrdinský mainstream není zase tak málo…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Doctor Strange #04: Mr. Misery u nás vyšlo v roce 2019 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

Doctor Strange #04: Mr. Misery
USA, 116 stran, u nás vydala Crew v roce 2019
Scénář: Jason Aaron
Kresba: Chris Bachalo, Frazer Irving, Jonathan Marks, Kevin Nowlan, Leonardo Romero
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Formát: 170×255 mm
Tisk: barevný
Překlad: Kateřina Tichá
Žánr: akční, superhrdinský, fantasy

REVIEW OVERVIEW

Tomáš Lesk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také