Rozhovor: Režisér Radek Bajgar (ne)jen o černé komedii Teroristka

Přečtěte si

Připravované hudební filmy, jejichž vlnu rozpoutal úspěch Bohemian Rhapsody

Rok 2018 nám dal úspěšný a velmi oblíbený životopisný hudební film o vzniku skupiny Queen, ale hlavně o hlavní...

Recenze: Mizerové navždy jsou mimořádně nedůstojný a zbytečný comeback

Michael Bay je známý jako tvůrce výbušných akčňáků z přelomu století díky klasikám jako Skála, Armageddon a Pearl Harbor....

Recenze: Richard Jewell jako Eastwoodův povedený hon na tlustého (anti)hrdinu

Nový snímek světoznámého režiséra a legendy světového filmu, téměř devadesátiletého Clinta Eastwooda, vypráví příběh Richarda Jewella, člena ochranky letních...

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

Vyzpovídali jsme režiséra Teorie Tygra, který přivádí do kin nový český film Teroristka. Co všechno nám prozradil a co vůbec chystá do budoucna? Přečtěte si exkluzivní rozhovor pro NaFilmu.cz.

Jak jste se vůbec dostal k režii?
No začal jsem prostě režírovat. Jasně, nevystudoval jsem to, a proto jsem to dlouho odkládal a snažil se na to připravovat oklikou: psal jsem scénáře, produkoval seriály, fotografoval, režíroval menší věci… No a v padesáti jsem se do toho pustil. Snažím se žít zdravě, abych měl ještě čas se to pořádně naučit.

Ve filmu se objeví řada známých tváří. Jaká byla s herci spolupráce?
Není podstatné, jestli jsou to “známé” tváře, ale jestli jsou to výborní herci. Ty dvě věci spolu někdy souvisejí, jindy ne. A já si vybral opravdu ty nejlepší herce. Myslím, že tam nemáme slabé místo. Byla to prostě radost a zároveň stres, abych jim to nepokazil.

A jak je to s příběhem? Napadl Vás hned, nebo po částech, které jste pak postupně musel skládat dohromady?
Filmový scénář fakt není jednoduchá disciplína. Nevím o nikom, koho by napadl hned celý. Rychle jsem věděl, co chci říct, ale cesta k výslednému tvaru je složitá, vede přes pracné spousty složitých verzí, aby se člověk na závěr, když to dopadne dobře, dopracoval k něčemu jednoduchému a funkčnímu.

Co pro Vás bylo nejtěžší během psaní scénáře?
Převést víceméně dramatický příběh do žánru černé komedie. Není těžké vyprávět sociální drama, jenže to nechce nikdo vidět. Do kina by přišli jenom lidé, kteří jsou ochotní jít na sociální drama o tom, jak dvě starší paní mají problém. Čili lidi, co si víceméně myslí, to co já – a to nemá cenu. Ale když divákům nabídneme komedii, hraničící s westernem, tak přijdou a třeba se i zamyslí nad tím, jestli bysme se proti zlu neměli nějak aktivněji bránit.

Co podle Vás diváky nejvíce překvapí?
Jak věrohodně zahraje Iva Janžurová aktivní westernovou hrdinku, která se postaví takovýmu arogantnímu hajzlíkovi.

Museli někteří herci absolvovat nějaké tréninky či cvičení před samotným natáčením?
Chodili jsme s paní Janžurovou na střelnici. Při natáčení se samozřejmě používají slepé náboje, neb chceme, aby co největší část štábu přežila, ale musela si vyzkoušet, jak zbraně reagují při ostrém střílení. A taky se musela naučit se zbraněmi manipulovat, rozebrat a složit revolver nebo brokovnici.

Kde všude se natáčelo?
Celý film jsme točili v Černošicích, nejvíc v chatové osadě podél Berounky. Jednak tu bydlím, takže jsem ta místa dobře znal, a kolem řeky je to tam moc krásný.

Stala se během natáčení nějaká zajímavá příhoda?
Myslíte, že třeba přijde potopa, která spláchne dekorace? Vichřice, která je odnese? To všechno se nám už stalo dřív. Já se strašně snažím, aby se během natáčení žádná zajímavá příhoda nestala! Aby někoho nepokousala koza, nepřejela motorka. Aby náhodou doopravdy někdo někoho nezabil…

Co Vás inspirovalo k tomuto titulu?
No že jsem občas tak naštvanej, že bych někomu mohl ublížit. Třeba když se člověk podívá na tu partičku na Hradě, že jo. Ale tak se to řešit nedá a nemá. Jak říká Pavel Liška ve filmu: kriminalita jenom vypadá jednoduše, ale pak se vždycky něco posere. O etickém dilematu nemluvě.

Co Vás nejvíce bavilo při natáčení?
Že jsem pracoval s neuvěřitelně dobrými herci. Všichni jsou to osobnosti – a ti nedělají, co jim řeknete. S nimi se člověk musí domluvit, rozumět si, pracujeme společně, je to překvapivý a příjemný.

Co by měli diváci očekávat od Teroristky a čím byste je chtěl nalákat do kina?
Že nebudou odcházet víc v depresi, než přišli. Že je to naladí spíš pozitivně. Nemám rád filmy, který nás ubezpečí, že život je fakt těžkej nebo dokonce pitomej.

Než začnou diváci a recenzenti hodnotit Teroristku, co byste jim vzkázal?
Jen ať hodnotí, každý může hodnotit co a jak uzná za vhodný. Být kritizovanej možná není příjemný, ale vybral jsem si tudle práci, tak s tím nic nenadělám a jsem s tím smířenej.

Co chystáte do budoucna?
Teroristka jde do kina, ale já už nějakou dobu žiju dalším filmem. S Mirkou Zlatníkovou dokončujeme scénář Teorie touhy. Po Teorii tygra mi pořád někdo vysvětloval, že ženy to tam schytaly neprávem, což je pravda, a tak to nepravíme. Přežití v dlouholetých vztazích je zábavný a složitý problém a tak se do něj znovu pouštíme. A je to genderově neutrální téma, tak ten dojem z Tygra rádi napravíme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také