10 nejlepších filmů o přežití, které vám vyrazí dech

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Do kin míří islandské drama Arctic: Ledové peklo, ve kterém září jeden z nejlepších současných evropských herců Mads Mikkelsen. Příběhů na téma přežití bylo natočeno bezpočet. My jsme pro vás vybrali deset nejlepších, které opravdu stojí za to vidět.  

127 hodin 

Triumf režiséra Trainspottingu a Milionáře z chatrče Dannyho Boyla a one man show a fenomenální výkon Jamese Franca, zhruba tak lze shrnout úžasnou podívanou s názvem 127 hodin. Snímek byl natočený podle skutečné události a líčí příběh Arona Ralstona, jenž se vydal do Utahu, aby zde strávil víkend lezením po odlehlých skalách národního parku Canyonlands. Ve skalisku ale uváznul. Film byl nominován na Oscara v šesti kategoriích včetně nejlepšího herce v hlavní roli.

Gravitace 

Dlouhých sedm let čekali fanoušci mexického režiséra Alfonsa Cuaróna na jeho další snímek. Po několikaleté postprodukci jim nakonec naservíroval sci-fi drama Gravitace, ve kterém excelovala Sandra Bullock, jejíž postava zažívá velmi těžké chvíle. Po nehodě na oběžné dráze Země se ocitla ve vesmíru úplně sama s velmi malou nadějí na záchranu. Bolest, kterou v sobě skrývá, však překoná a rozhodne se, že se pokusí vrátit domů. Vizuální pecka si odnesla sedm Oscarů. Cuarón si odnesl dvě – za režii a střih.  

Přežít 

V pořadí druhý režisérský počin Franka Marshalla, jenž je hlavně producentem, zpracoval téma podle skutečné události o uruguayském národním rugbyovém týmu, který byl na palubě letadla, jež v roce 1972 ztroskotalo v Andách. Havárii někteří členové kádru přežili, ale moc šancí na záchranu neměli. Dva z nich se proto rozhodli, že přejdou Andy a dojdou pro pomoc. Ostatní zůstali a snažili se přežít, a to i za cenu kanibalismu.  

Nic nás nerozdělí 

Španělský režisér se po natočení chváleného mysteriózního thrilleru Sirotčinec pustil do daleko vážnější látky. Zfilmoval totiž příběh rodiny, která chtěla strávit Vánoce v roce 2004 v Thajsku, ale nakonec bojovala o holý život. Do letoviska se totiž přiřítila obrovská vlna tsunami, která smetla všechno, co jí stálo v cestě. Ačkoli rodina hrůzný moment přežila, její členové ještě neměli vyhráno. Masa vody totiž rodinu rozdělila, proto jim nezbývalo nic jiného, než se v tom pekle najít. Snímek byl nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli, kterou ztvárnila Naomi Watts. Ve své první větší roli se představil i současný Spider-Man, tehdy 16letý Tom Holland 

Apollo 13 

Tento oscarový velehit a v televizi reprízovanou klasiku není třeba ani představovat. “Nejúspěšnější neúspěšná” akce v amerických dějinách kosmonautiky, při které členové posádky Apolla 13 sice nedorazili na Měsíc, ale byli vůbec rádi, že se živí dostali zpátky na Zemi, patří k nejlepším filmům režiséra Rona Howarda i herecké ikony Toma Hankse, jenž paradoxně za svou roli kapitána nebyl nominován jak na Oscara, tak na Zlatý Glóbus. Naštěstí si to vynahradil o nějaký čas později.  

Trosečník 

A zde přichází další hvězdný okamžik pro Toma Hankse. Ten totiž opět spojil síly s Robertem Zemeckisem, režisérem Forresta Gumpa, jenž se rozhodl natočit příběh o novodobém Robinsonu Crusoovi. Systémový inženýr firmy FedEx Chuck Noland přežije havárii letadla a zůstane zcela osamocený na pustém ostrově. Trosečník je snímek, který si doslova stojí na hereckém výkonu Hankse, jenž i zde dokázal diváky přesvědčit, že je prvotřídní herec. Jeho výkon ocenila i Akademie a nominovala jej na Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.  

Revenant Zmrtvýchvstání 

Tento snímek se zaryje do paměti filmových fanoušků nejen díky úžasné kameře, skvělé režii, ale také díky tomu, že si Leonardo DiCaprio po čtyřech neproměněných nominací konečně došel pro zlatého plešouna za herecký výkon. Ve snímku ztvárnil lovce a stopaře Hugha Glasse, jenž utrpěl ošklivá zranění po útoku medvědice a jemuž zabili syna. Cesta zpátky nebyla pro něj vůbec lehká. Působivý, ale pro někoho až moc dlouhý snímek získal 12 nominací na Oscara, z nichž proměnil tři: kamera, mužský herecký výkon v hlavní roli a režie.  

Marťan 

To čekání bylo dlouhé, ale stálo za to. Ridley Scott (VetřelecGladiátor) konečně dostal do rukou scénář, který je hodný jeho jména. Svěží, hravý, vtipný, dojemný příběh astronauta Marka Watneyho, kterého posádka nechala samotného na Marsu v domnění, že při návratu na palubu lodi zahynul, získal sedm nominací na Oscara včetně té za nejlepší film. Sošku sice nakonec žádnou nezískal, ale to nic nemění na tom, že jde o jeden z těch lepších filmů známého režiséra.  

Cesta

Postapokalyptický snímek podle knihy Cormaca McCarthyho se možná úplně neřadí mezi tzv. survival filmy, v nichž postavy čelí kruté přírodě, samotě a bojují o přežití, ale svým způsobem také ano. Příběh totiž pojednává o vztahu otce a syna, kteří jsou odkázáni sami na sebe, a to při cestě na jih, kde očekávají naději na lepší zítřky. Snímek byste měli zhlédnout zejména kvůli skvělé atmosféře a úžasnému výkonu Vigga Mortensena, ano správně, Aragorna 

Pí a jeho život  

Ang Lee se po zkušenosti s Hulkem, který stál zejména na vizuálních efektech, opět pustil do projektu, který by se bez vizuálních efektů těžko obešel. Pí a jeho život pojednává o příběhu mladíka, jenž přežil potopení nákladní lodi, na které se s rodiči a bratrem plavil, když se ocitl na záchranném člunu. Jak posléze na moři zjistil, tak se nezachránil sám, protože ve člunu byli ještě zebra, hyena, samice orangutana a bengálský tygr. Úchvatný film o nebezpečné cestě k pevnině si vysloužil 11 nominací na Oscara, z nichž dokázal proměnit čtyři: vizuální efekty, kamera, hudba a režie.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také