Nejlepší seriály roku 2024

Foto: Metoda Markovič: Hojer (Voyo), Fallout (Prime Video)

Začátek nového roku je ideální příležitostí k dostižení seriálových restů, které má nejspíš každý z nás – uplynulé měsíce byly na skvělé seriály poměrně bohaté. Tvůrci nám naservírovali příběhy, od kterých je těžké se odtrhnout – od temných kriminálek, přes dojemná dramata až po superhrdinský thriller. Přinášíme vám výběr těch nejlepších seriálů roku 2024, mezi kterými najdeme i jednoho českého zástupce.

15. Sobík

Britský seriál Sobík vypráví příběh komika Richarda Gadda (v seriálu se jmenuje Donny Dunn) a jeho stalkerky. Gadd zamlada pracoval v baru, do kterého jednoho dne vstoupila žena, která mu tvrdila, že je právnička, ale nemá na zaplacení. Barman jí laskavě připravil šálek čaje zdarma, což v ženě vyvolalo posedlost a začala bar navštěvovat pravidelně. Gadd ji zaujal natolik, že nabyla přesvědčení, že spolu mají milostný vztah – ačkoli tomu tak nebylo. Sedmidílná minisérie je natolik poutavá a zanechává za sebou tolik podnětů k zamyšlení, že ji mnozí zhltnou na jedno posezení. Richard Gadd, který v ní vypráví svůj příběh, je tvůrcem seriálu, jeho scénáristou a hraje také hlavní roli.

14. Tučňák

Seriál začíná týden po událostech, které jsme viděli na konci Batmana. Maskovaný terorista zvaný Hádankář zničil pobřežní hráze, což vedlo k zaplavení chudších částí města, zatímco bohaté čtvrti zůstaly nedotčeny. Starosta Gotham City byl zavražděn, mafián Salvatore Maroni usvědčen a Carmine Falcone je po smrti. Ve městě probíhají nepokoje, rabování a války gangů, zatímco gothamské podsvětí zůstává bez jasného vůdce. A právě zde začíná příběh Oze, který touží po moci, ale zatím nemá dostatek síly ani podpory, aby ovládl město.

Tučňák se nese ve stejném vizuálním duchu jako Batman – tmavé, chladné barvy, klaustrofobické uličky a stísněná atmosféra. Seriál se drží svého vlastního příběhu, aniž by se uchyloval k přehnaným odkazům na jiné části gothamského univerza. Jde o emocionálně i morálně komplikovanou záležitost, která z Tučňáka dělá seriál nejen pro fanoušky Batmanova světa, ale i pro ty, kteří mají rádi kvalitní dramatické vyprávění. Oswald Cobblepot možná nebyl v Gothamu doceněn, ale Tučňák dokazuje, že si zaslouží naši plnou pozornost.

13. Nedostatek důkazů

Rusty Sabich (Jake Gyllenhaal) vede zdánlivě skvělý život, je uznávaným státním zástupcem, má dobré vztahy v práci (včetně těch se svým šéfem) a v jeho krásném domě na něj vždy čeká manželka a dvě děti. Poměrně brzy však začne atmosféra houstnout – dojde k úmrtí jeho kolegyně Carolyn Polhemus, s níž řešil mnoho případů. Rusty se ujímá případu a dělá vše pro to, aby našel její vraha. Nebo si to alespoň myslíme, dokud se neukáže, že má možná s její smrtí něco společného. Hromada nepřímých důkazů a svědectví, které mají ukázat na něj jako na pachatele, se rozrůstá a Rusty se z role žalobce stává podezřelým, pak obžalovaným a nakonec vlastním obhájcem.

David E. Kelley (Ally McBealová, Advokát) má rád soudní dramata a v nich se cítí jako ryba ve vodě. Po neúspěchu Muže na vrcholu, který si můžete pustit na Netflixu, nám tentokrát přináší něco, co od těchto příběhů očekáváme. Pochvalu si zaslouží dobře vyvážené emoce, hutná atmosféra a odpovídající napětí. Díky tomu přestává být často ohraný dějový motiv na překážku, protože se snadno necháme vtáhnout do příběhu Rustyho a jeho problémů. Divák touží zjistit, co se bude dít v dalších epizodách.

12. Ripley

Tom Ripley, podvodník živořící na počátku 60. let v New Yorku, je najatý bohatým mužem, aby odcestoval do Itálie a pokusil se přesvědčit jeho syna, aby se vrátil domů. Přijetí zakázky je pro Toma prvním krokem ke složitému životu plnému podvodů a vražd.

Slovo „zlověstný“, jaký je i plán satmoného Ripleyho, dokonale vystihuje atmosféru seriálu, který stylisticky připomíná film noir. Volba černobílé nás nutí soustředit se na temnotu příběhu, kde nejde ani tak o záměry, motivace a hloubku postav, jako spíše o hitchcockovské rozvíjení děje. Napětí je přítomno téměř od začátku a s přibývajícím časem se stává stále obtížněji snesitelným. V dobrém slova smyslu.

Je to seriál postavený na detailech, v němž záleží i na tom nejmenším: zapálení cigarety nebo obutí cizích bot. Scény jsou komponovány jako obrazy – během sledování máte chuť seriál každou chvíli zastavit a obdivovat jejich krásu. Kameraman Robert Elswit odvádí mistrovskou práci, přičemž kamera je zde jednou z postav, stejně důležitou jako hlavní hrdina.

11. Šógun

Seriál nás vrhá do víru událostí na počátku 17. století, kdy na japonské břehy ztroskotá anglická loď s lodivodem Johnem Blackthornem v čele. Tento protestant se ocitá v zemi zmítané mocenskými boji, kde se střetávají ambice jednotlivých lordů, v čele s charismatickým a prozíravým Toranagou. Do tohoto komplikovaného prostředí vstupují i Portugalci, kteří v Japonsku usilují o vliv a zároveň jsou v Evropě v konfliktu s Anglií. Blackthorne se tak stává nečekaným hráčem v této nebezpečné hře, jehož přítomnost může zásadně ovlivnit rovnováhu sil.

Šógun exceluje v několika rovinách. Předně je to vizuální stránka. Výprava, kostýmy a celková produkce jsou dechberoucí. Tvůrcům se podařilo mistrovsky zachytit atmosféru a detaily feudálního Japonska, od impozantních hradů po skromné vesnice. Kamera se s citem pohybuje v exteriérech i interiérech, a divák tak má pocit, že se ocitl přímo v centru dění. Seriál se nevyhýbá ani náročným tématům, jako jsou střet kultur, náboženské rozdíly, politické intriky, mocenské boje a postavení žen ve společnosti. Zobrazuje je s citem a bez zjednodušování. Důležité je, že Šógun neprezentuje Japonsko jako idylické místo, ale ukazuje ho v celé jeho komplexnosti, s jeho krásou i krutostí.

10. Banda

Ačkoli ne vše, co Amazon Prime vydá, je čiré zlato, Boys by do této kategorie rozhodně spadali. Nekorektní humor, výborně napsané, nejednoznačné postavy a hutná zápletka nabitá zvraty. Pokud se kdokoli bál, že čtvrtá řada po dechberoucím finále té třetí jakkoli zvolní, rozhodně by se mýlil. Hned první epizoda nás vrhá do dění, které je plné akce a adrenalinu.

Dalo by se říci, že čtvrtá řada nám krom hutné zápletky a akce poskytuje i nějaké to bilancování, protože boj s vlastními démony a čelení minulosti je tak trochu leitmotivem u většiny protagonistů. Každý tu má svůj prostor, svou linku a vývoj. A jako by toho všeho už tak nebyla přehršel, tvůrci ještě obratně akcentují dění v současné Americe. A to aniž by to působilo prvoplánově, nebo na sílu. Přes všechen trhlý humor, prostředí a prvotní reakci na filmy a komiksy jsou Boys nesmírně inteligentní a dospělý seriál, který své „vysmívané“ bratříčky z DC a Marvelu předstihuje o parník.

Brutální, nespoutaní, dechberoucí. A stále skvělí. Takoví jsou noví Boys. Zatímco prakticky celá série má neskutečný náboj, skvěle pracuje jak s novými, tak zažitými postavami a obratně připravuje půdu pro pátou řadu, která má seriál s velkou pompou zakončit, zamrzí poněkud nevýrazné finále.

Čtěte také: Návrat do krvavé arény fanoušky nezklame. Hra na oliheň 2 je působivější a svým zvráceným způsobem zábavnější

9. Metoda Markovič: Hojer

Seriál nás zavádí do Československa na počátku 80. let a sleduje osudy legendárního vyšetřovatele Jiřího Markoviče a jeho týmu. Markovič se odlišuje od většiny kriminalistů svým přístupem k vyšetřování vražd. Nesoustředí se pouze na dopadení pachatele, ale snaží se pochopit motivy jeho činů, proniknout do jeho myšlení a psychického stavu. Tato metoda se mu obzvlášť hodí v případě brutální vraždy ženy, kdy se do hledáčku policie dostane Ladislav Hojer. Markovič se snaží získat Hojerovu důvěru, aby z něj dostal informace, a postupně odhaluje, že Hojer má na svědomí mnohem více vražd. Seriál tak divákovi nabízí pohled do mysli sériového vraha a zároveň sleduje nekonvenční Markovičovy metody.

Metoda Markovič: Hojer se právem zařadila mezi nejvýraznější televizní počiny roku a pro platformu Voyo představuje bezesporu dosavadní vrchol tvorby. Namísto klasické kriminálky nabízí spíše psychologické drama s detektivní zápletkou, a díky kvalitnímu scénáři, režii, kameře a hereckým výkonům diváka pohltí a nepustí až do samotného konce. Ať už zná detaily skutečného případu, či nikoli. V letošním roce bychom se měli dočkat druhé řady o Spartakiádním vrahovi.

8. Monstra: Příběh Lylea a Erika Menendezových

V srpnu 1989 byli José a Mary Menendezovi zastřeleni ve svém domě v Beverly Hills. Po téměř sedmi letech a třech soudních procesech byli jejich synové Lyle a Erik Menendezovi shledáni vinnými z jejich vraždy a odsouzeni k doživotnímu trestu bez možnosti podmínečného propuštění. Bratři se ke chladnokrevným vraždám brokovnicí nakonec přiznali, k hrozivému činu je prý dohnala sexuální týrání jejich otce. Mediálně velmi propíraný případ ve své době nabídnul řadu zvratů a dramatických svědectví.

Druhá série „Monster“ vypráví příběh lidí, se kterými bychom se nechtěli setkat ani trávit čas. Rodina Menendezových je narušená, uzavřená do sebe, plná negativních emocí a naprosto odtržená od reality. Kitty i její manžel jsou natolik pevně přesvědčeni o své pravdě, že se ani nesnaží pochopit, jak hluboce zasáhli citový vývoj svých synů.

Monstra: Příběh Lylea a Erika Menendezových je seriál vyvolávající silné emoce, dotýkající se nepříjemných, šokujících a kontroverzních témat. Tvůrci nenabízejí jednoznačné odpovědi na otázky ohledně pravdy, ale s pečlivostí vykreslují zločin, který otřásl celými Spojenými státy. Pro fanoušky žánru true crime je to naprostá povinnost.

7. Černá holubice

Keira Knightley hraje Helen Webb, která žije dvojí život – navenek je oddanou manželkou britského politika a milující matkou, ale tajně pracuje jako špionka pro tajemnou organizaci Černé holubice. Helen zároveň udržuje vztah s tajným milencem Jasonem (Andrew Koji), jehož vražda rozpoutá sérii událostí, jež zásadně změní její život. Ve snaze najít odpovědi a pomstít Jasonovu smrt spojí síly se svým starým známým, zabijákem Samem (Ben Whishaw).

Seriál nabízí klasický thriller plný zdánlivě nesouvisejících vražd prominentních osobností, záhadného zmizení dcery čínského velvyslance a nečekaných střetů. To vše se odehrává v atmosféře vánočních svátků – taxíky projíždějí deštěm ozářenou Oxford Street a tajné schůzky se odehrávají mezi třpytivými ozdobami v obchodním domě Liberty. Dokonce i vrazi se ladí na sváteční notu – šály a santovské čepice zdobí jejich výbavu při plnění nebezpečných úkolů.

6. Fallout

Fallout se odehrává po jaderné válce, ke které došlo před 200 lety. Ti, kdo přežili, žijí podle vlastních pravidel. A ta jsou nesmírně brutální a založená na moci. Kdo má totiž větší moc, ten vládne. Společnost lze rozdělit celkem na dvě části. Na ty, kteří si našli místo v protiatomových krytech a žijí bezstarostným životem v komunitách, a na ty, kteří nějakým zázrakem výbuch atomové bomby přežili a snaží se přežít i nadále.

Jednou z obyvatelek Vaultu 33, protiatomového krytu, je Lucy. Dívka právě dosáhla věku, kdy se jí může dostat té cti, že se provdá za mladíka ze sousedního Vaultu a počne s ním dítě. Tímto způsobem pomůže obnovit americkou společnost na povrchu, jakmile nastane ten správný čas. Ví, že jde o velký den, který všechny přiblíží k vytouženému cíli. Problém je, že obřad probíhá poněkud nepředvídatelně. Lucyin otec je unesen a hrdinka musí vyjít na povrch a odhalit pravdu o světě. Pravdu, která se značně liší od příběhu, jímž ji celé roky krmili.

Nenechte se zmást uvolněným a komediálním nádechem. Přestože brutálně násilné scény doprovází Buddy Holly, Nat King Cole a Bing Crosby, je Fallout trefnou satirou, která si dělá legraci z kapitalistické Ameriky a sociálních rozdílů zábavným a děsivým způsobem. Mimochodem, dělá si legraci z poměrně hodně věcí, protože v celé první polovině seriálu se humor – někdy až přehnaný – stává hlavním prvkem vyprávění. Méně vtipné to začíná být kolem pátého dílu, kdy se začínáme blížit temnému závěru. Nakonec vznikne podivně ucelená směs Šíleného Maxe a Doktora Divnolásky.

5. Jen vraždy v budově

Only Murders je nádherně chaotickou směsicí žánrů, pořad, který odmítá být zaškatulkován. Po třech řadách je jeho vesmír rozlehlým gobelínem utkaným z excentrických postav, propojených příběhů a zdravé dávky sebeuvědomělé absurdity. Pokud se na něj teprve chystáte, připoutejte se, protože tahle jízda bude divoká.

Čtvrtá řada vrhá naše milované trio – Charlese (Steve Martin), Olivera (Martin Short) a vždy záhadnou Mabel (Selena Gomez) – do oslnivého světa Hollywoodu. Jejich true crime podcast se dostává na stříbrné plátno a oni míří do studií Paramount, aby tomuto šílenství byli svědky.

Je to detektivka, která vás udrží na kraji židle, komedie, která vyvolává opravdový smích, a zároveň dojemný příběh o přátelství, druhých šancích a trvalé síle lidských vztahů. Chemie mezi třemi hlavními postavami je elektrizující, jejich slovní přestřelky jsou ostré a vtipné, jejich kamarádství je zároveň srdcervoucí i zábavné.

Čtěte také: Mrazivý trailer Studny přináší nový pohled na tragédii, kterou proslavil major Zeman

4. Arcane

Arcane se od začátku vyznačovalo kvalitně napsanými postavami, ale ve druhé sezóně tvůrci, Christian Lee a Alex Yee, ještě prohlubují jejich psychologii. Postavy čelí novým výzvám i svým vnitřním démonům. V příběhu o různých odstínech lidskosti zde nenajdete jasné rozdělení na „dobré“ a „špatné“. Postavy jsou realisticky vykresleny a jejich motivy jsou pochopitelné, ať už dělají jakékoliv chyby v rámci konfliktu mezi Piltoverem a Zaunem. I v jejich nejhorších chvílích dokážeme pochopit, proč se chovají, jak se chovají, a volba strany není snadná, neboť i samotné postavy občas pochybují o svých činech.

Upoutávka na druhou sezónu slibovala drsný střet mezi sestrami, ale to, co Netflix ukázal, je jen malý zlomek toho, co skutečně nové epizody nabízejí. Vztah mezi Vi a Jinx je stále komplikovaný, plný bolesti a destrukce. Jejich pouto osciluje mezi touhou po návratu ke ztracené blízkosti z dětství a nenávistí, zlobou a touhou po pomstě. Vi (Hailee Steinfeld) se snaží vyrovnat s tím, že její sestra Powder už neexistuje – je tu jen Jinx.

Arcane ale není jen o Jinx a Vi – představuje celý propracovaný svět a mnoho dalších postav. Stejně jako v první sezóně se tvůrcům daří udržet rovnováhu mezi různými příběhovými liniemi, přičemž žádný z nich není opomenut. Zejména je zajímavé sledovat Caitlyn (Katie Leung), která po obrovské ztrátě vidí svět zcela jinak. Ačkoliv dříve chápala obě strany konfliktu a snažila se najít mírové řešení, nové události v ní zlomí něco, co ji posílá na temnou cestu pomsty, což narušuje i její vztah s Vi.

3. Rod draka

Na jedné straně konfliktu stojí princezna Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy), jejíž otec kdysi slíbil, že se ujme Železného trůnu, a na druhé straně král Aegon Targaryen (Tom Glynn-Carney), syn královny Alicent Hightower (Olivia Cooke) – je právoplatným dědicem krále Viseryse Targaryena a nehodlá se vzdát moci. Konflikt mezi rodem je neustále rozdmýcháván a ve vzduchu visí válka. Že k ní dojde, je jen otázkou času.

Předchozí sezóna skončila smrtí prince Luceryse Velaryona, za kterou stálo uražené ego prince Aemonda Targaryena (Ewan Mitchell). Mladý válečník se samozřejmě k činu nepřiznal a vinu svalil na Aegona a Otto Hightowera. Krveprolití si žádá pomstu. Oko za oko, syn za syna. Koneckonců princ Daemon Targaryen (Matt Smith) nemůže takovou urážku nechat bez trestu. Konflikt se dostává na vyšší úroveň krutosti.

Události na konci první epizody určí celou sezónu. Vezmou si svou daň na vztahu mezi Alicent a její snachou Helaenou Targaryen. Každá z nich bude žít po zbytek svých dnů v přesvědčení, že to, co se stalo, byla jejich vina. Původce všeho toho šílenství se však skrývá jinde, na jiném hradě. Olivia Cooke i Phia Saba dokonale chápou duševní rozpoložení svých postav a hrají je bezchybně. Divák jim jejich bolest a dilemata věří. Události oné osudné noci vrhnou stín i na vztah Rhaenyry Targaryen s jejím strýcem Daemonem. V tom je možná největší síla Rodu draka a celého tohoto příběhu.

2. Griselda

Griselda Blanco Restrepo, známá jako Černá vdova nebo Kokainová kmotra, byla nemilosrdná kolumbijská drogová baronka, která v 70. letech minulého století hrála významnou roli v kokainovém obchodu a podsvětí Miami na Floridě. Každý, komu dlužila peníze byl zabit a každý, kdo dlužil peníze jí, zaplatil životem také.

Griselda je příběh o pomstě. Ano, je to příběh skutečné drogové královny Griseldy Blanco (úchvatná Sofía Vergara), která se stala kmotrou medellínského kartelu. Tento příběh ovšem není vyprávěním o nějaké utrápené dívce, která se nechá strhnout podsvětím. Místo toho nám tvůrci seriálu nabízí pohled do mysli velmi pečlivé a inteligentní ženy, která si hodlá vzít zpět vše, co jí kdy bylo ukradeno, i kdyby při tom měla zničit sama sebe. Rychlý a dobře zahraný seriál je brutální, fascinující a plný velkého dramatu.

1. Gentlemani

Seriál sleduje Eddieho Hornimana (Theo James), který nečekaně zdědí po otci rozsáhlé venkovské panství – jen aby zjistil, že je součástí konopného impéria, na jehož chodu se podílí řada kriminálníků z britského zločineckého podsvětí. Eddie je odhodlán vymanit svou rodinu z jejich spárů a snaží se hrát s gangstery jejich vlastní hru. Jak je však vtahován do světa zločinu, začíná mu přicházet na chuť.

Jak je pro Ritchieho typické – nešťastné náhody, nedorozumění, prohnanost a sobeckost některých postav vedou ke stále problematičtějším zvratům. Je to dobře provedená, dobře napsaná gangsterka, která je na úrovni vyprávění trochu nedotažená (některé zápletky si říkají o rozvinutí, jiné se rozpadají a mizí za nevysvětlitelných okolností, stejně jako některé postavy) a na poměry Guye Ritchieho příliš uspěchaná. Mám pocit, že by tento spin-off fungoval lépe jako další dvouhodinový film, ale to nic nemění na tom, že s ním strávíte opravdu příjemných osm hodin.

Čtěte také: Nejlepší filmy roku 2024

1 komentář

  1. Tak jsem projel přehled,ale ani jeden seriál neznám.Dcera se v minulosti dívala na prvorepublikové filmy,pojmenoval jsem je prvorepublikovou selankou. Uznávám jejich vypovídací hodnotu o době , lidech a hercích. Některá pokračování těchto protagonistů v období II.světové války a po ní jsou silnou kávou.Jsou to příběhy slávy,ponížení emigrace a upadnutí v zapomenutí , drogy v tom sehrály silnou roli.Všechna sláva polní tráva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno