Téměř stoletého staříka Clinta Eastwooda (94) netřeba představovat. Legenda westernů, režisér Gran Torina a držitel dvou Oscarů, na stará kolena natočil napínavé soudní drama Porotce č. 2, svůj pravděpodobně poslední film, který je od 20. prosince dostupný na streamovací platformě Max – s českými titulky i dabingem.
V novém snímku Clinta Eastwooda se divák ocitá v centru napínavého soudního dramatu. Justin Kemp (Nicholas Hoult), mladý muž povolaný do poroty v případu vraždy, se ocitá tváří v tvář zdánlivě jasnému případu. Obžalovaný James Sythe (Gabriel Basso) je obviněn z vraždy své přítelkyně a prvotní důkazy, svědecké výpovědi a záznamy o domácím násilí hovoří v jeho neprospěch. Ambiciózní prokurátorka Faith Killebrew (Toni Collette) cítí blížící se vítězství a vidí v případu odrazový můstek pro svou politickou kariéru. Zdá se, že stačí „jen“ přesvědčit dvanáct porotců o jeho vině.
Postupem času ale začne Justin pochybovat. Divák je konfrontován s faktem, že Justin má osobní vazbu na události osudného večera. Tím se rozehrává napínavý příběh, ve kterém hlavní hrdina stojí před těžkými rozhodnutími. Má pomoci nevinnému, nebo se podvolit tlaku většiny, která bez hlubší analýzy přijímá vinu obžalovaného?
Čtěte také: Vlny mají Oscara na dosah. Postoupily do užšího výběru zahraničních filmů
Porotce č. 2 neúprosně kritizuje nedostatky amerického soudního systému. Eastwood s precizností odhaluje slabá místa, od povrchního výběru porotců až po předsudky ovlivněné vzhledem či osobní historií obžalovaného. Justin se v porotě setkává s lidmi, kteří mají větší zájem na rychlém ukončení případu než na hledání spravedlnosti. Film tak otevírá palčivou otázku, zda je vůbec etické svěřovat takto zásadní rozhodnutí do rukou „obyčejných“ lidí, kteří se často nechají ovlivnit emocemi a osobními pocity namísto faktů.
Po několika méně úspěšných projektech, jako Paříž 15:17 a Cry Macho, se Clint Eastwood s Porotcem č. 2 vrací v solidní formě. I když se nejedná o jeho vrcholné dílo, film nabízí silnou dramatickou linku a promyšlené postupné odhalování pravdy. Přestože film sklízí pozitivní ohlasy u kritiků i diváků, studio Warner Bros. se rozhodlo jej uvést rovnou online, pravděpodobně v reakci na finanční neúspěch Cry Macho. Toto rozhodnutí však vyvolává otázky, proč studio investovalo do dalšího Eastwoodova projektu, když mu následně neposkytlo plnou distribuční podporu.