Češi natočili animák světové úrovně. Kina ho uvedou už příští týden

Animák oceněný na francouzském festivalu v Annecy přichází do českých kin.

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo vypráví o dobrodružství, které v tajemném domě zažijí dvě neobyčejné děti. Tonda od narození svítí, zatímco jeho nová sousedka Slávka má zázračnou baterku, která pouze jim dvěma odhaluje světy plné barev a kouzel. Je to ale také film o jejich kamarádství, fantazii a odvaze.

První recenze

První recenzi snímku Tonda, Slávka a kouzelné světlo obstaral na české scéně Matty z ČSFD. Film přirovnal k animáku světové úrovně, líbily se mu neotřelé vizuální nápady, od výborné kamery Denisy Buranové, až po scénář Jany Šrámkové, jež ocení děti i jejich rodiče. Podle Mattyho jde o mimořádný a výjimečný film, nejen v tuzemském kontextu.

Zajímavosti

Zdroj: CinemArt

Model města je složený z devíti samostatných panelů kvůli snazší manipulaci a ovládání světelnosti – tvůrci uměli rozsvítit každý jednotlivý domek! Město je dlouhé několik metrů a některé ulice protínají i čtyři panely, pro jednodušší orientaci v prostoru si štáb hlavní ulice pojmenoval podle míst spjatých se studiem, nebo podle členů štábu. Můžete tak najít například ulice: Dívčích dílen, Marianna-Lujza Strasse nebo Géniova třída.

Během 362 natáčecích dní se spotřebovalo například 90 kg lepidla typu Herkules či 247 lahviček vteřinového lepidla.


Zdroj: CinemArt

Nejvíce se ztrácela magnetická obočí, pusinky a víčka, která mají v průměru pouze několik milimetrů a animátoři s nimi na loutkách hýbají pomocí lékařských pinzet či pátradel. Pusinky se vyměňují podle toho, jaké písmeno zrovna naše loutka vyslovuje – „O“ má například úplně jiný tvar než „P“.

Ve studiu bylo celkem sedm animačních stání – placů, na kterých se střídalo pět animátorů z Česka, Slovenska a Maďarska.

Animátor zvládne v průměru natočit čtyři vteřiny animace za den – to je 96 animačních oken, ve kterých nastavuje všechny pohyby a oživuje tím charaktery.


Režisér o filmu

„Film o Tondovi a Slávce je vlastně obyčejný příběh, jaký může potkat každého z nás. Je to zpodobnění pohádkové krásy ukrývající se ve všech dobrých skutcích, které vykonáme pro druhé. Tonda ve filmu udělá velké rozhodnutí, pro které jsem na něj pyšný. Navíc nás zavede do světa plného fantazie a kouzel. Ale nezapomínejme, že každý z nás v sobě nosí alespoň malé světýlko, které může zahořet, kdykoliv projevíme empatii, toleranci či pomůžeme někomu druhému. Kdokoliv z nás se může stát hrdinou velkého příběhu,“ říká o postavách svého filmu režisér Filip Pošivač.

Filip Pošivač má s animovaným filmem bohaté zkušenosti. Je hlavním výtvarníkem oblíbeného animovaného seriálu Mlsné medvědí příběhy nominovaného na Českého lva, jako režisér a výtvarník se spolu s Barborou Valeckou podílel na loutkových filmech Až po uši v mechu a Přes palubu a sám režíroval seriál Živě z mechu.

Trailer a plakát

Zdroj: CinemArt

Česká kina uvedou Tondu, Slávku a kouzelné světlo od 2. listopadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také