Recenze: Stvořitel je nádherné Sci-Fi, které maličko tápe v emoční rovině

Nejambicióznější sci-fi roku je konečně v kinech.

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Nový snímek od režiséra Rogue One: Star Wars Story, které je dodnes pokládáno za nejlepší počin ze světa Hvězdných válek od doby, kdy Lucasfilm odkoupilo studio Disney, patří k nejočekávanějším filmům letoška. Vzhledem k aktuálnímu dění je příslib sci-fi, zasazeného do alternativní historie, kde se AI stala součástí běžného života a poté přišla válka, přímo příslibem silného zážitku. Povedlo se?

Stvořitel je jedním z těch filmů, které se mi nesmírně obtížně hodnotí a dává se mu nějaká finální procentuální známka. Zatímco mě naprosto pohltila akce a vizuál, příběh mne zdaleka nevtáhl tak, jak jsem od ambiciózního projektu očekával. Záleží, co si od filmu slibujete. Ze strany scénáře, tedy replik, příběhu a postav jde o blockbusterový standart. Všechno funguje jak má a šlape jako dobře promazaný stroj, ale snaha o nějaký větší, hlubší přesah alespoň pro mne zůstala někde na půli cesty. Byť film ukazuje nesmírně zajímavý alternativní svět, v němž je umělá inteligence součástí každodenního života. Což je, jak jsem psal v úvodu, problematika každým dnem aktuálnější. Zdaleka však nastíněnou tematiku Stvořitel nevyužívá tak, jak by mohl. Po vizuální stránce je pak snímek (i vzhledem k relativně nízkému rozpočtu) naprosto dechberoucí. Trochu však selhává v rovině postav, kdy se jeden nemůže ubránit dojmu, že se jede podle zavedených šablon a dílo není zdaleka tolik originální, jak se snaží být.

Zdroj: 20th Century Studios

Jako by snad nešlo jinak, než vytvořit depresivního hlavního hrdinu, který má šrámy na těle i na duši a pohnutou minulost (místy mi to dost připomínalo Avatara, který je sám o sobě proslulý tím, jak si půjčuje motivy, kde se dá) a motivaci naprosto klišovitou (jakkoli pochopitelnou, aby byla motorem hlavní dějové linky). Což je trošku škoda, protože John David Washington prakticky nezmizí ze scény a i vzhledem k jeho hereckým kvalitám by si jím ztvárněná postava zasloužila nějaký třetí rozměr. Naštěstí jde ale o šablony, co fungují a vzato kolem a kolem jde o opravdu silný zážitek, který je po odsunu druhé Duny opravdu nejlepším sci-fi, které letos uvidíte v kinech. Jen si ho někdo užije více, někdo méně. Mnohé z diváků potěší morální nejednoznačnost děje a silně melancholická atmosféra (až jsem se sám pro sebe zamyslel, kdy jsem naposledy viděl nebo četl nějaké „pozitivní“ sci-fi, kde není vize budoucnosti deprimující).

Zdroj: 20th Century Studios

Stvořitel přichází se světem a postavami, které by si rozhodně zasloužily víc než celovečerní film. Uměl bych si představit klidně výpravnou minisérii, jež by se do alternativní historie a soužití s AI pohroužila mnohem hlouběji. Je to snímek, kde se budete bát AI, jen abyste pak dost možná změnili názor. Špinavý, tak trochu kyberpunkově laděný vzhled budoucnosti, kde jsou roboti myslící a žijící bytosti, kde celá Asie čelí raziím západních mocností, snažících se zničit poslední zbytky odporu rebelů a s nimi i AI hrozbu, je naprosto uchvacující. Trávit v něm čas bylo poutavé. V rámci děje se mi i moc líbil způsob vyprávění, kdy jsme celé dění nahlíželi takřka očima protagonisty a postupně spolu s ním měnili názor na okolní události a souvislosti. Tenhle aspekt vzdor mnoha klišé fungoval na výbornou. Jakožto i sžívání se s nebezpečnou zbraní, která je potenciální hrozbou pro lidstvo. Tedy má být, ale ve výsledku jsou její účel a podoba vlastně docela jiné…


Zdroj: 20th Century Studios

Verdikt

Gareth Edwards dokazuje, že umí vyprávět opravdu velkolepé příběhy, v nichž je, lidově řečeno, za málo peněz hodně muziky, ale v emoční rovině není zdaleka tak silný v kramflecích, jak se snaží. Nechápejte mne špatně, snímek tam, kde vykresluje válku západního světa se zbytkem, kde AI nezakázali, funguje a nastoluje přesně ty otázky, jaké má. Jenže tu vlastně (snad jen krom perspektivy a vizuálu) není nic zdaleka tak revoluční. Zkrátka jsem se nemohl ubránit dojmu, že z toho všeho šlo vytěžit mnohem víc. Zůstává i tak ale nesmírně nadprůměrné sci-fi s perfektním soundtrackem (Hans Zimmer jako by po Duně chytil druhou mízu), jež mne nenadchlo zdaleka tolik, kolik jsem doufal. Zvláště ve vzpomínkách na nekompromisní facku, jakou mi tenkrát vyťalo Rogue One, které se přitom muselo držet mantinelů tvořených Star Wars kánonem.

Stvořitel / The Creator
Trailer
USA, 2023, 134 min
Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller
Režie: Gareth Edwards
Scénář: Gareth Edwards, Chris Weitz
Hrají: John David Washington, Madeleine Yuna Voyles, Gemma Chan, Allison Janney, Ken Watanabe, Ralph Ineson, Marc Menchaca, Sturgill Simpson, Amar Chadha-Patel, a další.

Zdroj: 20th century fox

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Uprostřed války v budoucnosti mezi lidskou rasou a silami umělé inteligence je Joshua (Washington), zocelený bývalý agent speciálních jednotek, který truchlí nad zmizením své ženy (Chan), naverbován, aby vypátral a zabil Stvořitele, nepolapitelného architekta pokročilé umělé inteligence, který vyvinul záhadnou zbraň s mocí ukončit válku... a lidstvo samotné. Joshua a jeho tým elitních agentů se vydávají přes nepřátelské linie do temného centra území okupovaného AI... jen aby zjistili, že zbraň, která má zničit svět, je AI v podobě malého dítěte.Recenze: Stvořitel je nádherné Sci-Fi, které maličko tápe v emoční rovině