30 skvělých filmů z Netflixu, které jste možná ještě neviděli

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Jen v loňském roce Netflix uvedl na necelé dvě stovky originálních filmů. To by v tom byl čert, aby něco z toho nestálo za řeč. V ultimátním přehledu třiceti snímků, které Netflix natočil v nejrůznějších koutech světa, doporučujeme tituly, které svou kvalitou vybočily z průměru a vy byste si je neměli nechat ujít. Polské, španělské nebo například korejské produkce mají opravdu co nabídnout i na adrese největšího světového streamera.

Bílý tygr

Jestli chce ambiciózní řidič bohaté indické rodiny uniknout před chudobou a začít podnikat, musí vzít rozum do hrsti. Podle oblíbeného románu, který natočil Američan s indickými kořeny Ramin Bahrani. Ne nadarmo bývá Bílý tygr přezdíván jako indický Milionář z chatrče. Velmi poutavý příběh s několika šokujícími momenty.

Bombardování

Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. Podle skutečnosti. Dobové drama režiséra Oleho Bornedala (1864), ve kterém hraje jeho dcera Fanny Bornedal ze seriálu Most. Diváci označují snímek za neskutečně silný, emotivní a bolestivý. Jeden z dánských klenotů.

Boží ruka

V Neapoli 80. let mladý Fabietto žije láskou k fotbalu. Potom přijde rodinná tragédie, která ho navede na nejistou, ale slibnou dráhu filmaře. Film Paola Sorrentina o jeho vlastním dospívání získal na festivalu v Benátkách dvě ceny, včetně Velké ceny poroty. Režisér se ve snímku vyznává své rodné Neapoli. Snímek má úžasnou kameru a vizuál celkově.

Cesta za smířením

Manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s jediným cílem: zabít toho druhého, a skoncovat tak s manželstvím. Brzy jim ale začne hrozit ještě větší nebezpečí. Noomi Rapace a Aksel Hennie hrají pár, který směřuje k fatálnímu konfliktu. Krvavá podívaná s několika zvraty, která vás nenechá vydechnout. Od režiséra Tommyho Wirkoly, tvůrce loňské Šílené noci a několika dalších známých titulů.

Dálniční hlídka

Dva ostří bývalí policajti z Texasu mají za úkol vypátrat a zabít nechvalně známé zločince Bonnie a Clydea. Kriminální drama podle skutečných událostí. Kevin Costner a Woody Harrelson jako Frank Hamer a Maney Gault, legendární policajti z Texasu. Herecký koncert dvou titulních postav, oldschoolová gangsterka, která náramně graduje. Westernovou gangsterku ze 30. let minulého století natočil John Lee Hancock.

Denní směna

Lovec upírů z Los Angeles má týden na to, aby dal dohromady peníze na školné a rovnátka pro svoje dítě. Vydělat si dost pro něj ale může být otázka života a smrti. Akční hororová komedie, ve které Jamie Foxx zběsile bojuje po boku Davea Franca a Snoop Dogga. Jedna z nejlepších upírských podívaných za hodně dlouhou dobu. Guilty Pleasure jako vyšité. Jen se to nesmí brát moc vážně.

Drogový král

Foto: Netflix

Nevýznamný pašerák z Busanu v 70. letech skočí po hlavě do ilegálního pašování drog a vyroste až do krále exportu narkotik do Japonska. Jihokorejská odpověď na Escobara a Zjizvenou tvář. První část snímku se až nečekaně nese na komediální vlně. Solidní kriminálka, která stojí na hlavním herci. Kang-ho Song je známý z oscarového hitu Parazit, naposled se objevil v dramatu Prostředník.

Hejtr

Mladý muž šíří zákeřné pomluvy v temném světě sociálních médií. Jeho virtuální jed ale brzy probudí násilí v reálném životě. Znepokojivě aktuální drama získalo cenu za nejlepší zahraniční celovečerní film na festivalu v Tribece 2020. Jeden z nejlepších polských filmů několika posledních let natočil Jan Komasa, tvůrce senzačního Corpus Christi. Napínavý, výborně napsaný a zahraný thriller.

Jako v bavlnce

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její nejnovější oběť má ale v rukávu nečekané eso. Tenhle temný thriller vynesl Rosamund Pike Zlatý glóbus pro nejlepší herečku. Jedno velké překvapení. Úžasně vrstevnatý psychologický thriller, ve kterém pokaždé, kdy už máte pocit, že víte jak to dopadne, přijde překvapivý zvrat, který vše obrátí naruby.

Jak jsem se stal gangsterem

Není pravda, že gangsteři pocházejí výhradně z rozvrácených rodin. Nemusíte být synem alkoholika, kterého bil jeho otec. Stačí, když milujete adrenalin. Protože právě adrenalin dává životu tu pravou příchuť. Film vychází ze skutečných událostí a vypráví příběh hlavního hrdiny, který se z obyčejného pouličního rváče stal jedním z nejnebezpečnějších mafiánských bossů v Polsku 80. let. Asi nejlepší polský film na Netflixu.

Jak jsem se zamilovala do gangstera

Nikoś, jak mu přátelé s láskou říkali, byl polský Robin Hood, který kradl auta Němcům a pak je prodával doma. Samozřejmě „levněji“. Dalo by se říct, že dal lidem ochutnat zakázané ovoce pocházející ze západního Německa. Směnárník, trenér ragby, mistr v krádežích aut, bodyguard, pašerák a dokonce čestný občan Gdaňsku – Nikoś byl pro mnohé autoritou a komunistickou verzí „z nuly hrdinou“. Povedený spin-off snímku Jak jsem se stal gangsterem.

Johnny

Patryk dostane jako trest za vloupačku prospěné práce v hospici. Aniž to dopředu očekává, změní mu to celý jeho další život. Seznámí se s knězem, který zapojuje mladé problémové lidi do pomoci nevyléčitelně nemocným. V momentě, kdy prochází duchovní proměnou, dozvídá se, že jeho kněz a učitel je nemocen a stává se sám pacientem vlastního sanatoria. Polský film založený na skutečných událostech je oslavou života, přátelství a lásky.

Kde je moje tělo?

V tomhle úchvatném animovaném filmu se mísí romantika, záhada a dobrodružství. Mladý muž se zamiluje a ruka oddělená od těla hledá v Paříži svého majitele. Film nominovaný na Oscara a vítěz z Cannes a Annecy. Anglické znění nadabovali Dev Patel a Alia Shawkat. Animák pro dospělé publikum, který vás úplně pohltí a omámí. Film přináší skvělé myšlenky, nádherné zpracování a skvělou hudbou.

Kde jsem doma

Nezaměstnaný šéf reklamky začne pronásledovat nájemníky domu, kde dřív bydlel. Jeho úmysly s novou rodinou naberou zlověstné obrátky. Španělský thriller od režiséra novinky V pasti: Barcelona přináší jeden šokující moment za druhým, výborného Javiera Gutiérreze v hlavní roli a jeden sociopatický plán promyšlený do posledního detailu. Španělé zase jednou ve velké formě. Ne nadarmo bývá tento snímek přirovnáván ke korejskému Parazitovi.

Král útěků

Akční komedie inspirovaná skutečnými událostmi, legendární celebrity podsvětí, který devětadvacetkrát zesměšnil úřady Polské lidové republiky tím, že unikl orgánům činným v trestním řízení. Ženy ho milovaly a muži obdivovali. Vede rušný a pestrý život v době, kdy všechno bylo šedé a zakázané. Přestože má nejkrásnější ženy, nejrychlejší auta a hromady peněz, chce všechno změnit kvůli dívce, kterou potká. Další skvělá retro výprava z Polska.

Krev a zlato

Německý dezertér Heinrich se snaží dostat domů ke svojí dceři. Jeho bývalý velitel ho však prohlásí za zrádce a nechá ho napospas osudu oběšeného na stromě. Zčistajasna ho zachrání odvážná farmářka Elsa a ukryje ho na svém statku. Esesáci mezitím v nedaleké vesnici hledají ukrytý židovský poklad, kde však narazí na tvrdý odpor místních obyvatel. Do krvavé bitvy budou nakonec vtaženi Elsa i Heinrich. Film jako od Tarantina se natáčel na různých místech v Česku.

Nevyzpytatelné cesty Boží

Soukromá vyšetřovatelka tvrdí, že je silně paranoidní. Nastoupí proto do psychiatrické léčebny, aby tam přišla na kloub záhadné smrti jednoho pacienta. Snímek je vzhledem k délce trochu náročný. A to i v případě, že jste příznivci senzacechtivých melodramat, k nimž se tento film přiklání. Strhujícího výkon hlavní představitelky a dobře vystavěný scénář. Od režiséra výborných a skvěle zamotaných španělských titulů Záhadná bouře nebo Contratiempo.

Odemčená identita

Život ženy se obrátí vzhůru nohama, když se nebezpečný muž zmocní jejího ztraceného mobilního telefonu a sleduje každý její krok. Sledováním jejího každodenního života zjistí o dívce vše, co se dá – její místo pobytu, záliby, vkus, pracovní život, finance a sociální sítě. Později se s ní sblíží, přičemž skrývá svou pravou identitu. Skvělý rozjezd korejského dramatu doplácí na samotné finále, při kterém snímek ztrácí dech a přepálenou stopáž.

Plavkyně

Dvě sestry to z válkou zničené Sýrie dotáhnou až na olympijské hry v Riu v roce 2016 a na téhle riskantní cestě prokážou pevné odhodlání i skvělou plaveckou techniku. Silný příběh podle skutečnosti nominovaný na cenu BAFTA. Nejde ani tak o sportovní film, jako spíše o drama o trnité cestě uprchlíků za svým snem.

Pok-sun nesmí přežít

Gil Bok-Soon je nájemná vražedkyně pracující pro společnost M. K. Ent. Mezi kolegy je vysoce ceněná a úspěšnost jejich misí je stoprocentní. Je také svobodnou matkou Jae-yeonga, uzavřeného teenagera, který studuje na prestižní soukromé škole. Krátce předtím, než má Bok-Soon prodloužit pracovní smlouvu, je jí přidělena práce, kterou není ochotna plnit. Jihokorejský akční thriller je směsicí rodinného dramatu a Johna Wicka v sukni.

Roma

Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo, která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let.

Severní Marseilles

Tři marseilleští policajti už mají po krk chytání malých rybek a hodlají rozprášit rozsáhlou drogovou síť. Klíčová informátorka si ale za svoje služby řekne trochu moc. Velmi dobrá a hlavně drsná, realistický kriminálka z nejdrsnější části Francie. Jako ze staré školy. Severní Marseilles, inspirovaná skutečným příběhem, dokazuje, že Francouzi na to pořád mají.

Šťastně až do smrti

Tenká hranice mezi láskou a nenávistí se prolomí, když žena odhalí manželovu nevěru. Oba pak podniknou extrémní kroky, aby získali, co chtějí. Film podle románu Šťastně až do smrti od Anny Ekberg. V hlavních rolích Dar Salim a Sonja Richter. Dánský snímek je mimořádně natočeným thrillerem o milostném trojúhelníku. Často bývá přirovnáván ke Zmizelé Davida Finchera. Film je nepředvídatelný a umí šokovat.

Telefon

Žijí ve stejném bytě, ale každá v jiné době. Sériová vražedkyně se dovolá ženě, od které ji dělí dvacet let, a vsadí její minulost i život, aby změnila vlastní osud. Záhadný jihokorejský thriller o cestování v čase, v hlavní roli Shin-hye Park. Snímek se nechal inspirovat celou řadou hororů, to ale nic nemění na tom, že jde o nepředvídatelnou jízdu, která vás rozhodně překvapí. Napínavá a vizuálně strhující podívaná s hodně hutnou atmosférou. Povinnost pro všechny milovníky korejské tvorby.

Vojenská pilotka

Ctižádostivá pilotka Gunjan Saxena získala hodnost leteckého poručíka a zapsala se do historie. Během kárgilské války sloužila jako první indická bitevní pilotka. Film inspirovaný skutečnými událostmi vás provede rodinou, sny a odhodláním této indické pilotky. Snímek neobsahuje žádná taneční vystoupení, jak bývá v indické kinematografii běžné.

V ráji

Poté, co je jeho žena nucena vzdát se čtyřiceti let svého života jako splátky dluhu za pojištění, muž zoufale hledá způsob, jak je získat zpět. V nepříliš vzdálené budoucnosti metoda převodu let vašeho života z jedné osoby na druhou navždy změnila svět a z biotechnologického start-upu AEON udělala farmaceutickou společnost s miliardovým obratem. Sci-fi snímek z německé produkce se zařadil mezi největší překvapení tohoto roku. Něco jako Vyměřený čas.

Vždycky budeš moje možná

Slavná šéfkuchařka Sasha (Ali Wong) a hudebník Marcus (Randall Park) se setkávají po 15 letech a pořád to mezi nimi jiskří. Oba ale mají svůj svět a přizpůsobit se nebude lehké. Dobrá romantická komedie, která stojí na skvělých postavách a jejich vzájemné chemii. Cameo Keanu Reevese je třešničkou na dortu.

Who am I – žádný systém není bezpečný

Foto: Sony Pictures DE

Mladý Benjamin je tak trochu outsider. Ve virtuálním světě se setkává s novými přáteli, kteří ho pozvou do hackerské skupiny, která se chce zviditelnit na světové scéně. Původně mělo jít o neškodnou zábavu, pak se ale něco zvrtne a skupina se ocitne v hledáčku policie. Benjamin se přes noc stane jedním z nejhledanějších hackerů na světě. Jediný titul v tomto výběru, který není z produkce Netflixu, přesto na něj chceme upozornit. Stylově natočená jízda o hackerech z Německa.

Záhadná bouře

Díky chybě v časoprostorovém kontinuu zachrání Vera před 25 lety život jednomu chlapci, ale ztratí kvůli tomu dceru. O ni teď musí bojovat. Nenápadný thriller s velmi dobrou zápletkou, který vás až do konce udrží v napětí. Skvělé obsazení a velmi přesvědčivé herecké výkony. Jeden z nejlepších filmů o cestování časem z poslední doby, který má na svědomí již v tomto článku zmíněný Oriol Paulo, režisér snímku Nevyzpytatelné cesty Boží.

Zásek

Během pandemie platí v Paříži přísný lockdown a potrhlí obyvatelé jednoho činžáku si musí zvyknout na nový život. A taky jeden na druhého. Milá francouzská komedie, která doputovala na Netflix ještě během samotného covidu. S úsměvem nahlíží na vše, co tato doba přinesla. Udavačství, testování, paniku a strach. Zásek pobaví a dojme zároveň. Od režiséra Danyho Boona, který hraje rovněž v hlavní roli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také