Jak vznikal český film Dvě slova jako klíč?

Přečtěte si

Autor

Tereza Nováková
Tereza Nováková
Filmová a seriálová fanynka. Filmy jsou mojí vášní a ráda o nich mluvím s ostatními. Ráda chodím do kin a divadel, kde se převtělím do jiné reality a prožívám vše, co postavy v příbězích.

Během léta do kin vstoupí český celovečerní film Dvě slova jako klíč, a to již 27. července. Jedná se o volné pokračování filmu Úsměvy smutných mužů. Oba filmy natočil Dan Svátek podle knihy Josefa Formánka. Kromě České republiky se film natáčel v reálných lokacích po celém světě, včetně Francie, Dánska, Indie, Himálají, New Yorku, Japonska a indonéského ostrova Siberut.

Napříč kontinenty příběh pojednává o vztazích mezi rodiči a dětmi, osudu a neznámých silách, které řídí naše kroky. Japonský obchodník se vydává do Himálají, aby se usmířil se svou dcerou, kterou opustil jako dítě. Česká svobodná matka dostane záhadný dopis a malíř a vyléčený alkoholik se seznámí s krásnou ženou a dostane tak možnost vstoupit do rodinného života. Každý hrdina čelí zásadní změně ve svém životě a jeho činy mohou ovlivnit příběh toho druhého. Jejich oddělené cesty se začnou proplétat a nakonec se spojí v jeden velký životní příběh.

Kde se film natáčel?

Vedle Česka se tento film odehrává po celém světě. Štáb natáčel také ve Francii, Dánsku, Indii, Himálajích, New Yorku, Japonsku nebo Indonésii na ostrově Siberut. Příběh a část filmu se odehrává právě na indonéském ostrově Siberut, 150 kilometrů od Sumatry v Indickém oceánu, kam se vydávají hlavní hrdinové Davida Švehlíka a Ivana Fraňka.

Protože navázal dlouholeté přátelství s domorodými obyvateli Mentavaje, kteří stále loví luky a šípy jako před tisíci lety, má Formánek k ostrovu a jeho kultuře stále velký respekt. V džungli domorodých vesnic daleko od civilizace museli filmaři žít s obyvateli Mentawai, spát na podlaze dřevěných chatrčí a bojovat s horkem, vlhkostí a komáry tropického prostředí. Formánkova znalost domorodých jazyků umožnila členům místních kmenů účastnit se natáčení.


Jaké hvězdy ve filmu hrají?

Obsazení zdobí dvě legendy evropského filmu Daniel Olbrychski a Pierre Richard. Při čtení knihy si režisér Dan Svátek svoje obsazení vysnil, hlavně co se týče herce Daniela Olbrychského, který ztvární postavu Mateusze. Získat Olbrychského bylo prý poměrně snadné, jen stačilo skloubit termíny. Dostal ovšem do filmu Pierra Richarda byl už trochu oříšek. Dan Svátek napsal Richardovi hned dvakrát, a po jeho druhém srdcervoucím dopisu nakonec Richard odepsal, že do tohoto projektu půjde.

I u něj byly jisté problémy skloubit harmonogramy, protože tehdy Richard natáčel film Jean du Barry s Johnnym Deppem. Režisér a štáb i přesto Richarda přemluvili a mezi natáčením onoho snímku Richard natočil svoje scény. Shodou okolností na letošních Cannes tyto dva snímky poprvé představily a film Jean du Barry byl otevíracím filmem festivalu.

Dále se můžete ve filmu těšit v hlavních rolích na Davida Švehlíka, Ivana Fraňka, Dianu Dulínkovou, Gen Seta, Janu Nagyovou Pulm, Jaroslava Duška, Mariku Šoposkou a mnoho dalších.


Film měl premiéru 27. července 2023.

Foto: Bontonfilm

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také