Recenze: John Wick: Kapitola 4

Zdroj: Lionsgate

V recenzi na třetí, předchozí část jsem si před lety sice stýskal nad nepřemožitelností hrdiny, za to jsem se ale rozplýval nad úchvatnou akcí a filmařským umem Chada Stahelskiho. A dnes, u kapitoly čtvrté, to nebude o mnoho jiné. Jednomu se to už ani nechce věřit, ale je to opravdu tak. Dnes už naprosto ikonický zabiják s tváří Keanu Reevese se dočkal již čtvrtého filmu. Vrací se série, která dosud s každým filmem zrála jako víno. A dala nám tak pořádnou nálož adrenalinové akce s pečlivou choreografií a minimem střihů, jakou jsme do té doby ve filmech vídali jen velmi zřídka. Že to bude dobré, nebylo pochyb. Jak moc dobré to ale nakonec je?

Navazuje se prakticky přesně tam, kde skončila třetí část. A ano, i tentokrát to tvůrci dokázali a krom nějakých nových poznatků ohledně fikčního světa nám naservírovali i nové postavy a akci, jež se nikde nezadrhává a naprosto vás pohltí. Což je u tohoto skoro tříhodinového kolosu velké plus. Napočtvrté to vyšlo. Ale vůbec bych se nezlobil, kdyby to popáté už bylo definitivní sbohem. Sledovat důchodce, vraždícího armády ozbrojenců, už by nebylo to pravé ořechové a díky hned dvěma chystaným spin-offům s novými hrdiny (seriál The Continental a film Ballerina) to snad ani nebude nutné…

Z filmu John Wick: Kapitola 4. Zdroj: Vertical Ent.

Poněkud prořídlé řady starých známých zde obohacuje Donnie Yen, který zde bohatě zúročuje své znalosti bojových umění a v mnoha ohledech dává vzpomenout na svou roli v Rogue One. Jím ztvárněný charakter obohacuje filmovou akci řadou skvělých nápadů a scén, jakkoli může v základu působit absurdně a neuvěřitelně. Titulního záporáka, kterým je bohatý a ambiciózní zmocněnec rady a markýz si střihl Bill Skarsgård, a trojlístek nejvýraznějších nových charakterů uzavírá Hirojuki Sanada, jenž tu má stejně jako první zmíněný co do činění s dalšími střípky Wickovy minulosti. Rovněž uši diváka vyloženě potěší i nyní skvěle sestavený soundtrack, který se brilantně doplňuje nejen s akcí, ale i nádhernými lokacemi, jež jsou dosti rozmanité a barvité vzhledem k tomu, kde všude se film odehrává. Finále v Paříži pak působí skoro až poeticky…

Z filmu John Wick: Kapitola 4. Zdroj: Vertical Ent.

Pak je tu vlastně ještě vrah, ztvárněný Shamierem Andersonem. Pokud se o něčem nedá pochybovat, tak o faktu, že tvůrci Johna Wicka mají rádi psy. Ať už jmenujeme první díl, kde byl vlastně celý Wickův kolotoč vražd roztočen kvůli pejskovi, díl třetí, kde měli výraznou roli díky postavě Halle Berry, a ani Kapitola 4 není výjimkou. Pes, skvěle zakomponovaný do akčních scén, je i zde díky jedné z nových postav a jejich scény patří k nejvtipnějším z filmu. Celkově snímek ani tentokrát nešetří brutálními a kreativními nápady, jak by ještě šlo z protivníků vymlátit nebo vystřílet (doslova) duši. I příběhově (jakkoli je u této série příběh na vedlejší koleji, není úplně pitomý a má spoustu skvělých nápadů) se dočkáme hned několika docela velkých odhalení a překvapení, z nichž zejména to finální dosti mění pohled na řadu aspektů děje série.

Z filmu John Wick: Kapitola 4. Zdroj: Vertical Ent.

Verdikt

Více téhož. Čtvrtý John Wick vás pravděpodobně ničím nepřekvapí. Naopak vám naservíruje přesně to, co na sérii milujete. Ale i to, co vám třeba trochu vadí. A jelikož je to už čtvrtá exkurze do mikro (i když teď už spíš makro) světa zabijáků, může se vám stát, že už toho budete trochu přecpáni. Je to jako vyrazit do důvěrně známé restaurace, kde léta vaří ten samý šikovný kuchař. Už prostě víte co čekat. Překvapení se nekonají. Když ale přistoupíte na přepáleně absurdní svět vrahů, kteří sice Johna Wicka chtějí zabít, zároveň na něj ale ohleduplně nabíhají nebo střílí v takových intervalech, aby je onen chodící Superman dokázal postupně likvidovat, budete se bavit. A to tak že hodně. Protože on tenhle kuchař své řemeslo ovládá dokonale a hlad po pokrmech, co by se tomu jeho alespoň blížily, je stále veliký. Naposledy ho zvládl zasytit tak leda Nikdo. Což zní maličko ironicky.

O tom, že Wick je prostě Robocop, který přežije skoro všechno, ani nemluvě. Pokud se navíc dokážete odpoutat od těchto nelogičností, jež jsou zde snad ještě patrnější než posledně (a to dokážete, stejně jako už třikrát předtím) budete se bavit přímo královsky. Vzato kolem a kolem vnímám tuto část subjektivně jako nejslabší ze série a v několika akčních scénách jsem měl tak trochu pocit, že Keanu Reeves (který už přeci jen není dvacátník) působí v úloze nezastavitelného zabijáka méně a méně uvěřitelně a poněkud toporně. Pořád je to však nejlepší akční biják, který v kinech nějakou dobu uvidíte. Soubojové finále před bazilikou Sacré-Cœur je přímo geniální a skvěle natočené. Samotný závěr snímku je pak trochu slabší.

Očima Martina Pevného: John Wick je zpět a končí ve velkém stylu! Akční brutální nářez od začátku až do konce. Každý druhý hollywoodský akčňák by se měl za sebe stydět. John Wick posouvá akci na vyšší úroveň. Odvážné, drsné a zcela dechberoucí souboje. Jedná se sice o nejdelší díl této franšízy, ale zato nejvýbušnější a nejsvižnější pokračování. 

Zdroj: Vertical Ent.

John Wick: Kapitola 4 / John Wick: Chapter 4 
Trailer
USA, 2023, 169 min
Akční / Krimi / Thriller
Režie: Chad Stahelski
Scénář: Michael Finch, Shay Hatten
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ian McShane, Lance Reddick, Rina Sawayama, Donnie Yen, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Hirojuki Sanada, Scott Adkins, Clancy Brown, Marko Zaror, Natalia Tena, a další