Recenze: Nikdo – Slabší John Wick, nebo nebroušený akční diamant?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Ilja Najšuller vtrhl do světa akčního filmu hned svým debutem Hardcore Henry, který se v mnohém odlišoval od tradiční tvorby. Jednak byl z pohledu první osoby, jednak mísil akci s parkourem, a potom měl ještě videoherní prvky, připomínající cutscény z AAA titulů. Není proto divu, že tento snímek i díky nepříliš častým ruským kulisám získal velmi kladné přijetí a v další projekt režiséra se vkládala pokud ne vyloženě nadšená očekávání, tak rozhodně veliká zvědavost. Dostál jí Nikdo, nebo se jedná o slabší variaci na Johna Wicka?

Toto srovnání se vysloveně nabízí, neboť o scénář Nikoho se postaral Derek Kolstad, jenž se na stejném postu podílel na všech třech dílech zmíněné série s Keanu Reevesem. Nikdo používá v podstatě stejnou dějovou premisu, v nastínění pozadí fikčního světa se ovšem drží mnohem víc při zemi a servíruje sice komornější, ale v mnoha ohledech podobnou podívanou, které se ovšem nějakou zvláštní záhadou daří být neokoukanou a nevšední. Dost značný podíl na tom má možná herec Bob Odenkirk, který byl pro mne do titulní role akčního filmu vskutku nečekanou volbou.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Přesto mi prakticky hned v začátku vyrazil dech tím, s jakou jistotou „vplul“ do role obyčejného, stárnoucího táty od rodiny, který je ale ve skutečnosti bývalým elitním zabijákem. Zde je slovo bývalý možná mnohem znělejší, než u Johna Wicka a Keanu Reevese, protože co si budeme povídat – Odenkirk působí přece jen (řekněme to nelichotivě) vyžileji a nikdy asi nebyl vyloženým lamačem dívčích srdcí. To samozřejmě nijak neponižuje jeho herecké kvality (zvláště v seriálu Breaking Bad a později v Better Call Saul vyloženě exceluje), není zkrátka někým, koho bychom si automaticky v podobné roli představili. První akční sekvence ve filmu by se ostatně dala přirovnat k příslovečnému „pádu na hubu,“ kde se hrdina doslova koupe v násilí a stejně jako rány dostává, vlastně je i s jistou mírou masochismu přijímá. Částečně možná záměrně, částečně snad pro „ošoupanost“ vlastních dlouho nepoužívaných schopností. Těžko říci. Film však skvěle pracuje se strukturou vyprávění a po výborné úvodní scéně (která v nás zákonitě vyvolá otázku jak se to sakra všechno semlelo), nás v čase vrátí na začátek a nastíní nejdříve nudný stereotyp jednoho nudného obyčejného života, ze kterého jsme násilně vytrženi. A že je to uchvacující podívaná.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Odenkirkův Hutch představuje další archetyp málomluvného drsňáka, kterého se pro jeho minulost všichni zasvěcení bojí a z komika a charakterního herce (ovšem docela odlišných rolí) se nám v tomto filmu stává takový sympaťák a potenciální akční hrdina, u kterého diváci prakticky okamžitě začali spekulovat o pokračování a možném (jakkoli nepravděpodobném) crossoveru s Johnem Wickem. Příběh filmu vlastně není nijak komplikovaný. Hrdina se (tradičně) svým řáděním dostane do hledáčku ruské (jak jinak) mafie a byť jeho motivace krom prosté touhy po krvi a akci (v tom se Hutch liší od Wicka, který se do boje zpočátku vydal pro pouhou pomstu), kde násilí na blízkých působí jen jako jakýsi katalyzátor, není tolik propracovaná (to z něj dělá prvotřídního antihrdinu), záporák ztvárněný Alexejem Serebrjakovem a naopak jeho motivace zde funguje výborně a vlastně mě hrozně bavil. Spolu s černým humorem a hlavním hrdinou pronášenými suchými hláškami to prostě funguje skvěle. Přidejme k tomu skvělou hudbu a dokonalé obsazení Christophera Lloyda (který prý i přes pokročilý věk při natáčení akčních scén trval na tom, že bude držet opravdovou brokovnici) a máme tu dost možná jedno z největších překvapení letošního roku, které rozhodně stojí za to vidět v kině.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Verdikt

Nikdo se prostě povedl. Ilja Najšuller se ukázal jako vskutku vyzrálý a nadaný režisér, který si ve svém druhém filmu i přes značnou podobnost se známější filmovou sérií dokázal udržet neokoukanost a svěží a nápaditou režii, která ze snímku dělá možná komornější, přesto nadupanou žánrovku, jež má výborný tah na branku a patří rázem k nejlepším akčním filmům, jaké jsem v poslední době viděl. Jak moc tomu dopomohl Derek Kolstad; scénárista Johna Wicka, je otázkou. Černý humor a skvělé hlášky v podání překvapivě a o to dokonaleji obsazeného Boba Odenkirka jsou pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. A když přejdeme k pomyslnému jádru celého filmu – akční scény jsou výborně natočené, choreografie takřka bezchybná. Vyjma možná až příliš přímočarého děje a pomalejšího rozjezdu se na filmu těžko hledají negativa. Nikdo je prostě parádní akčňák, který si zaslouží pozornost a u kterého bych se osobně rozhodně nebránil případnému pokračování…

Nikdo / Nobody
Trailer
USA 2021, 92 min
Akční / Thriller
Režie: Ilja Najšuller
Hrají: Bob Odenkirk, Alexej Serebrjakov, Connie Nielsen, Christopher Lloyd, Michael Ironside, Colin Salmon, RZA, Billy MacLellan, Araya Mengesha, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Hutch (Bob Odenkirk) je unavený chlap středního věku, jehož život se smrsknul na otravné každodenní rituály prokládané manželčiným pohrdáním a pubertálními výlevy vlastních dětí. Když do jejich domu vniknou dva lupiči, nechá je beztrestně loupit a praštit svého syna. On se hájí tím, že nechtěl hrotit nebezpečnou situaci, ale všichni v jeho okolí ho mají za zbabělce. Hutch si původně myslel, že to ustojí, ale když se stane jedním z cestujících, které v nočním autobuse obtěžuje banda grázlů, bouchnou v něm nahromaděné saze. A že jich je. Než se usadil, živil se Hutch tím, že s pomocí násilí řešil problémy, na které si nikdo jiný netroufal, a absolvoval kvůli tomu hodně speciální trénink. Krvavá výchovná lekce v autobuse spustí lavinu událostí, které Hutche prověří víc, než cokoliv dosud prožil. Tenhle pan Nikdo má ale pořádně tuhý kořínek. A tajný sejf plný zbraní.Recenze: Nikdo - Slabší John Wick, nebo nebroušený akční diamant?