Recenze: Nikdo – Slabší John Wick, nebo nebroušený akční diamant?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Ilja Najšuller vtrhl do světa akčního filmu hned svým debutem Hardcore Henry, který se v mnohém odlišoval od tradiční tvorby. Jednak byl z pohledu první osoby, jednak mísil akci s parkourem, a potom měl ještě videoherní prvky, připomínající cutscény z AAA titulů. Není proto divu, že tento snímek i díky nepříliš častým ruským kulisám získal velmi kladné přijetí a v další projekt režiséra se vkládala pokud ne vyloženě nadšená očekávání, tak rozhodně veliká zvědavost. Dostál jí Nikdo, nebo se jedná o slabší variaci na Johna Wicka?

Toto srovnání se vysloveně nabízí, neboť o scénář Nikoho se postaral Derek Kolstad, jenž se na stejném postu podílel na všech třech dílech zmíněné série s Keanu Reevesem. Nikdo používá v podstatě stejnou dějovou premisu, v nastínění pozadí fikčního světa se ovšem drží mnohem víc při zemi a servíruje sice komornější, ale v mnoha ohledech podobnou podívanou, které se ovšem nějakou zvláštní záhadou daří být neokoukanou a nevšední. Dost značný podíl na tom má možná herec Bob Odenkirk, který byl pro mne do titulní role akčního filmu vskutku nečekanou volbou.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Přesto mi prakticky hned v začátku vyrazil dech tím, s jakou jistotou „vplul“ do role obyčejného, stárnoucího táty od rodiny, který je ale ve skutečnosti bývalým elitním zabijákem. Zde je slovo bývalý možná mnohem znělejší, než u Johna Wicka a Keanu Reevese, protože co si budeme povídat – Odenkirk působí přece jen (řekněme to nelichotivě) vyžileji a nikdy asi nebyl vyloženým lamačem dívčích srdcí. To samozřejmě nijak neponižuje jeho herecké kvality (zvláště v seriálu Breaking Bad a později v Better Call Saul vyloženě exceluje), není zkrátka někým, koho bychom si automaticky v podobné roli představili. První akční sekvence ve filmu by se ostatně dala přirovnat k příslovečnému „pádu na hubu,“ kde se hrdina doslova koupe v násilí a stejně jako rány dostává, vlastně je i s jistou mírou masochismu přijímá. Částečně možná záměrně, částečně snad pro „ošoupanost“ vlastních dlouho nepoužívaných schopností. Těžko říci. Film však skvěle pracuje se strukturou vyprávění a po výborné úvodní scéně (která v nás zákonitě vyvolá otázku jak se to sakra všechno semlelo), nás v čase vrátí na začátek a nastíní nejdříve nudný stereotyp jednoho nudného obyčejného života, ze kterého jsme násilně vytrženi. A že je to uchvacující podívaná.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Odenkirkův Hutch představuje další archetyp málomluvného drsňáka, kterého se pro jeho minulost všichni zasvěcení bojí a z komika a charakterního herce (ovšem docela odlišných rolí) se nám v tomto filmu stává takový sympaťák a potenciální akční hrdina, u kterého diváci prakticky okamžitě začali spekulovat o pokračování a možném (jakkoli nepravděpodobném) crossoveru s Johnem Wickem. Příběh filmu vlastně není nijak komplikovaný. Hrdina se (tradičně) svým řáděním dostane do hledáčku ruské (jak jinak) mafie a byť jeho motivace krom prosté touhy po krvi a akci (v tom se Hutch liší od Wicka, který se do boje zpočátku vydal pro pouhou pomstu), kde násilí na blízkých působí jen jako jakýsi katalyzátor, není tolik propracovaná (to z něj dělá prvotřídního antihrdinu), záporák ztvárněný Alexejem Serebrjakovem a naopak jeho motivace zde funguje výborně a vlastně mě hrozně bavil. Spolu s černým humorem a hlavním hrdinou pronášenými suchými hláškami to prostě funguje skvěle. Přidejme k tomu skvělou hudbu a dokonalé obsazení Christophera Lloyda (který prý i přes pokročilý věk při natáčení akčních scén trval na tom, že bude držet opravdovou brokovnici) a máme tu dost možná jedno z největších překvapení letošního roku, které rozhodně stojí za to vidět v kině.

Nikdo, zdroj: Universal Pictures

Verdikt

Nikdo se prostě povedl. Ilja Najšuller se ukázal jako vskutku vyzrálý a nadaný režisér, který si ve svém druhém filmu i přes značnou podobnost se známější filmovou sérií dokázal udržet neokoukanost a svěží a nápaditou režii, která ze snímku dělá možná komornější, přesto nadupanou žánrovku, jež má výborný tah na branku a patří rázem k nejlepším akčním filmům, jaké jsem v poslední době viděl. Jak moc tomu dopomohl Derek Kolstad; scénárista Johna Wicka, je otázkou. Černý humor a skvělé hlášky v podání překvapivě a o to dokonaleji obsazeného Boba Odenkirka jsou pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. A když přejdeme k pomyslnému jádru celého filmu – akční scény jsou výborně natočené, choreografie takřka bezchybná. Vyjma možná až příliš přímočarého děje a pomalejšího rozjezdu se na filmu těžko hledají negativa. Nikdo je prostě parádní akčňák, který si zaslouží pozornost a u kterého bych se osobně rozhodně nebránil případnému pokračování…

Nikdo / Nobody
Trailer
USA 2021, 92 min
Akční / Thriller
Režie: Ilja Najšuller
Hrají: Bob Odenkirk, Alexej Serebrjakov, Connie Nielsen, Christopher Lloyd, Michael Ironside, Colin Salmon, RZA, Billy MacLellan, Araya Mengesha, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Recenze: Nikdo - Slabší John Wick, nebo nebroušený akční diamant?Hutch (Bob Odenkirk) je unavený chlap středního věku, jehož život se smrsknul na otravné každodenní rituály prokládané manželčiným pohrdáním a pubertálními výlevy vlastních dětí. Když do jejich domu vniknou dva lupiči, nechá je beztrestně loupit a praštit svého syna. On se hájí tím, že nechtěl hrotit nebezpečnou situaci, ale všichni v jeho okolí ho mají za zbabělce. Hutch si původně myslel, že to ustojí, ale když se stane jedním z cestujících, které v nočním autobuse obtěžuje banda grázlů, bouchnou v něm nahromaděné saze. A že jich je. Než se usadil, živil se Hutch tím, že s pomocí násilí řešil problémy, na které si nikdo jiný netroufal, a absolvoval kvůli tomu hodně speciální trénink. Krvavá výchovná lekce v autobuse spustí lavinu událostí, které Hutche prověří víc, než cokoliv dosud prožil. Tenhle pan Nikdo má ale pořádně tuhý kořínek. A tajný sejf plný zbraní.