11 filmů zachycujících problematický život zpěváků

Přečtěte si

Autor

V současnosti jsou v distribuci minimálně dva filmy, které se zabývají životem zpěváků. Prvním je životopis Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody. Tím druhým je snímek s názvem Ve znamení býka (do české distribuce jde 26. ledna), který tvoří trochu protipól. Je to totiž film o fiktivním rapperovi. Pojďme se v následujícím seznamu probrat trochou filmů, jež se zaměřují na skutečné i fiktivní zpěváky a jejich život mezi businessem a soukromím.

Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody můžeme namítat několik věcí, ve kterých film neustál. Například, že překrucuje fakta ze života všemi uznávaného frontmana a hudebního génia Freddieho Mercuryho. Největším pokroucením je fakt, že diagnostikování HIV bylo v Mercuryho životě přesunuto o několik let dopředu, aby měl film nějaké pořádné vyvrcholení zajištěné částečně koncertem na Live Aid. Dále může tenhle film podle některých být příliš jemný.  Mercuryho soukromí život je zde zpracován vyloženě jako romantické drama a kolem těch nepříjemnějších záležitostí snímek spíše chodí jako kolem horké kaše. Skrze střípky a náznaky pak máme vidět to, co nejspíše víme všichni. Nicméně, tato fakta nemění nic moc na tom, že Bohemian Rhapsody je poměrně dost kvalitní film a tvůrci si na něm dali hodně záležet.

Zrodila se hvězda

Spousta z nás si jistě pamatuje, jak se o tomto filmu mluvilo. Jednalo se totiž o remake známého filmu. A nebyl to první remake, který v Hollywoodu natočili. Ve 30. letech vznikl první film s tímto názvem a pak následoval jeho remake z roku 1954. Současná verze přinesla ceněné herecké výkony a soundtrack, který se zapsal do repertoárů rádií takovým způsobem, že z některých písní se možná pro leckoho staly nervy drásající odrhovačky. Z filmu jde cítit obrovská práce a úsilí všech zúčastněných. Například Bradley Cooper se rozhodl naučit zpívat, pracoval na samotných písních a pro inspiraci strávil několik dní s Eddiem Vedderem. Výkon Lady Gaga je jednou z kvalitních ingrediencí, které dávají filmu určitý dojem realističnosti.

Rocketman

Rocketman se v pár velmi očividných ohledech střetává s Bohemian Rhapsody oba filmy režíroval Dexter Fletcher a filmy se nazývají podle slavných písní interpretů, o nichž vypráví. Snímek je pak plný skvělých písní Eltona Johna, extravagantních kostýmů a neplýtvá také talentem Tarona Egertona. Navzdory chvályplným odezvám a také navzdory tomu, že britský interpret (a rytíř), jehož příběh film zpracovává, je neméně slavný než britští Queeni, nezažil Rocketman takový boom jako Bohemian Rhapsody. Do dneška se ale ještě může stát, že vám kamarádi budou tenhle film silně doporučovat.


Hnüs

A další slavná kapela. Tentokrát jde o Möntley Crüe, americké zastupitele osmdesátkovského heavy metalu. Tento snímek byl spíše menším projektem Netflixu, který zde nejspíš cílil na skupinu fanoušků zmíněné kapely. Snímek ukazuje rockové hvězdy, které se vážně chovají jako rockové hvězdy. Jde tu tedy vlastně o sex, drogy a rock’n’roll. No prostě o to, co by mnozí označili za hnus.

8. míle

Foto: Universal Pictures

Snímek zpracovává příběh Jimmyho Smithe, přezdívaného Rabbit. Jimmy je mladý a má svůj sen: živit se rapem. Jeho soukromý život je kvůli některým záležitostem dost nepříjemný a cestu za snem mu vlastně ztěžuje, byť ho motivuje k tomu, aby se na ni vydal. Mezi fanoušky rapu a hip hopu jde dodnes o dost oblíbený film, jelikož jde o herecký debut Marshalla Matherse . 8. míle byla několikrát oceněná, nejvíce si však většina pamatuje Oscara za nejlepší píseň  (Lose Yourself). Soundtrack k filmu je několika platinové album.

Ray

U tohoto filmu se tvůrci nedrželi zpátky. Snímek nám nechává nahlédnout nejen do života, ale také trochu do mysli geniálního (hudební žánry míchajícího) Raye Charlese. Tento film stojí na několika scénách, v nichž se projevují Charlesova traumata z dětství. Zachycuje nepříjemnosti týkající se jeho manželského života. Poněkud explicitně ukázuje jeho vztah k drogám. Všechno tohle vrcholí nepříjemnými, intenzivními, nevolnost vyvolávajícími scénami z odvykací léčby. Navíc je tohle jeden z filmů, u nichž se nedivíte, že hlavní herec získal Oscara. Jamie Foxx zde zmizel a místo něj sledujeme Raye Charlese.


Walk the Line

Podobně jako v Rayovi můžeme obdivovat Jamieho Foxxe, tak zde se spousta diváků neubrání chvále hereckých výkonů Joaquina Phoenixe a Reese Witherspoon v rolích Johnnyho Cashe a June Carter. Film zpracovává nejen Cashovu cestu ke slávě, ale také jeho eskapády během ní a také různé spory mezi ním a jeho ženami. Dále je film opět poněkud explicitní v tom, jak zaznamenává Cashovu závislost na alkoholu a drogách. Nakonec… o tom je vlastně celý příběh: překonání svých nedostatků na úkor lásky. Cash se zde totiž pro June Carter rozhodne překonat sám sebe – ostatně o překonání sebe sama pro lásku zpívá Johnny Cash v písni Walk the Line.

První dáma country music

Jak již název napovídá, tenhle film je o první dámě country – Lorettě Lynn. Za hlavní roli si zde Sissy Spacek (již si můžete pamatovat například z filmu JFK) získala Oscara, přičemž film byl nominován ještě na dalších 7. Film zpracovává příběh ženy, která se nejprve vdala, pak se jí narodily čtyři děti a pak začala zpívat. Ačkoli zpívala spíše jen občas, nakonec se dostala do Nashvillu, města country. Poté následoval těžký  život, kdy byla pracovně vytížená a do toho se začaly v manželství objevovat problémy.

Elvis

Tak tento film máme všichni snad ještě natolik v paměti, že o něm není potřeba moc psát. Snad jen můžeme zopakovat, že Butler, Hanks i jiní herci jsou tu skvělý. Dále lze opakovat, že byla velmi chytrá volba nevyprávět film z pohledu Elvise, nýbrž jeho moci a peněz chtivého manažera Toma Parkera, který tu v podstatě zapříčiní všechny Elvisovi problémy. Snímek je dále skvělý nejen v tom, jak zachycuje Elvisův život, ale taky v tom, jak ukazuje komunitu, z níž Elvis vycházel. Najde se tu tedy hodně dalších hudebníků jako B.B. King, Willie Mae „Big Mama“ Thornton, Little Richard,  Arthur „Big Boy“ Crudup a Mahalia Jackson.

Falco

Foto: drei-freunde

Jediný film na tomto seznamu, který vznikl mimo Hollywood, zpracovává příběh Johanna Hölzela, známého jako Falco. Film sleduje jeho život od začátků v hudebním businessu, přes vydání jeho nejslavnějšího hitu Rock Me Amadeus, až po jeho předčasnou smrt při autonehodě. Snímek zachycuje také jeho bouřlivý život, v němž figurovaly drogy a také rodinné problémy.


V nitru Llewyna Davise

Jako posledního zde máme film bratrů Coenových s Oscarem Isaacem. Tento film ukazuje, s jakými potížemi se člověk setkává, jestliže je neúspěšným hudebníkem. V nitru Llewyna Davise se tvůrci partikulárně inspirovali autobiografií Dava Van Ronka (The Mayor of MacDougal Street), amerického folkového zpěváka. Snímek sleduje Llewyna Davise, který se v 60. letech snaží uchytit v New Yorku. Jeho album se však neprodává. Llewyn tedy nemá kde bydlet a přespává vždy u přátel.  Llewyn se ovšem nevzdává a vydá se hledat hudebního producenta v Chicagu. Na cestě mu dělá společnost jazzový muzikant, beatnický básník a zatoulaná kočka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také