Recenze: Válečnice – Viola Davis jako hrdá africká generálka

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Poměrně krátce po tuzemském vojevůdci Janu Žižkovi se k nám dostává další akční podívaná z doby dávno minulé, i když přece jen bližší (časově). Liší se však naprosto diametrálně. Historický velkofilm americké režisérky Giny Prince-Bythewood, natočený dle scénáře od Dany Stevens je zasazen do zajímavého prostředí dahomejského království v 19. století v Africe. Hlavními hrdinkami jsou ženské válečnice zvané Agojie, kterým se rovněž přezdívalo „dahomejské Amazonky“ dle legendárních antických bojovnic. Jak se silné téma, rámované krom válek afrických kmenů i otroctvím vydařilo?

Začneme neoddiskutovatelnými pozitivy. Obsazení hlavních rolí se povedlo na jedničku a vzhledem k tématu (ale i výkonu) se Viole Davis skoro určitě nevyhne nominace na Oscara. Paradoxně nejvíce mne film bavil právě v momentech, kdy se prohlubovaly vztahy mezi jednotlivými postavami a dozvídali jsme se více o jejich minulosti. Oproti tomu bojové scény mne nebavily vůbec, což je u akčního filmu problém. Právě v emoční rovině je počin skvělý. Povedená je i hudba, která šikovně využívá africké motivy. Dokud se vše točí okolo výcviku mladých bojovnic a afrických rituálů, je vše zábavné. Po slibné první třetině se to ale zlomí.

Foto: Sony Pictures

Celý film je nejsilnější v kramflecích zrovínka tehdy, kdy se seznamujeme s exotickou kulturou a prostředím, v němž se děj odehrává, jakož i s celým „lore“ okolo takřka mýtických dahomejských Amazonek. Bohužel slabiny má snímek více než značné v příběhu, který vrství jeden předvídatelný zvrat za druhým. Akce je navíc natočená naprosto rutinně a často i nepřehledně, což je v kontrastu s tím, že ve statičtějších scénách je počin místy až nádherný. Hlavní příběh, který nepředstaví nic víc než generické a černobíle načrtnuté antagonisty je pak značným zklamáním. Přitom kladné postavy mu jde vykreslit víc než dobře a vedle již zmíněné Violy Davis vyčnívá zejména Lashana Lynch, kterou můžeme znát kupříkladu z bondovky Není čas zemřít.

Foto: Sony Pictures

Pokud jsem u Žižky mohl krátce konstatovat, že film je skutečným událostem na hony vzdálený a skládá poklonu spíše hollywoodskému pojetí středověku, zde u Válečnice s tím bude podstatně větší problém, protože o vyobrazované epoše toho tolik nevím. Vzhledem k tomu, jaká poměrně vyhrocená diskuze se však okolo pojetí problematiky otrokářství a Agojie (které si své přízvisko od Evropanů měly získat pro svou nebývalou krutost) vyrojila, se dá předpokládat, že film, nikoliv bojovnice, ale dobu přinejmenším vyobrazuje poněkud černobíleji, než jak tomu bylo doopravdy. Ale za sebe mohu říci, že jsem viděl příběh, ve kterém se většinu času řešily hlavně spory mezi jednotlivými královstvími a Evropané v příběhu hrají spíše okrajovou roli. Což je myslím si dobře a pokud mohu soudit, celý děj není rozhodně nějak přehnaně tendenční. Jen je zkrátka šablonovitý a snadno předvídatelný. Moc tomu nepomáhá ani neopodstatněná dvouhodinová stopáž.

Foto: Sony Pictures

Vzdor nadšeným zahraničním recenzím, kdy kupříkladu na serveru Rotten Tomatoes má Válečnice (v originále The Woman King) 95 % se jedná o veskrze průměrný historický velkofilm (přesto se dá předpokládat, že Válečnici potká podobný úspěch, jako třeba Black Panthera), který drží nad vodou zejména brilantní herecké výkony protagonistek. Jinak se žádná velká revoluce na plátně nekoná a jde o celkem nenápadný snímek, který jako by se stylem, jakým je natočen, vyloupl z devadesátek. Alespoň právě onu šablonovitost a předvídatelnost má tak s jinak nikterak nesouvisejícím Janem Žižkou společnou…

Verdikt

Neurazí, ani nenadchne. Válečnice je film, natočený podle klasického hollywoodského mustru a nenabízí proto v rámci scénáře nic nového nebo nepředvídatelného. Upoutá především krásným prostředím, líbivým sountrackem a hereckými výkony, které jsou špičkové. Nohy mu ovšem podráží přepálená stopáž a slabý příběh, který bude leckoho nudit. Pokud pomineme vedlejší motivy, jde o plnokrevný akční blockbuster, natočený dle reálného základu, přetvořeného však v genericky černobílou hollywoodskou podívanou bez překvapivé či zapamatovatelné scény. Viola Davis coby generálka Nanisca je z celého obsazení pochopitelně nejvýraznější, přesto jsou skvěle ztvárněné i vedlejší postavy. Je velká škoda, že se nedočkáme výraznějších antagonistů. Podtrženo sečteno, jedná se o ten druh filmu, který zhlédnete a už jej nikdy vidět znovu nepotřebujete…

Válečnice / The Woman King
USA, Jižní Afrika 2022, 135 min
Historický / Drama / Akční
Režie: Gina Prince-Bythewood
Hrají: Viola Davis, Thuso Mbedu, Lashana Lynch, Sheila Atim, John Boyega, Hero Fiennes Tiffin, Masali Baduza, Jayme Lawson, Adrienne Warren, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Snímek Válečnice vypráví pozoruhodný příběh Agojie, ženských bojovnic, které v devatenáctém století chránily Dahomejské království v Africe se zdatností a odhodlaností, kterým se nikdo nedokázal vyrovnat. Film, který se inspiruje skutečnými událostmi, sleduje emocionální a pozoruhodné úsilí generálky Nansici (oscarová Viola Davis), která cvičí novou generaci rekrutek a připravuje je na střet s nepřítelem, který je odhodlaný zlikvidovat jejich životní a kulturní hodnoty. A to jsou věci, za které je zkrátka nutné bojovat.Recenze: Válečnice - Viola Davis jako hrdá africká generálka