5 důvodů, proč jít na Seveřana

Přečtěte si

Autor

Očekávaná dobrodružná novinka Seveřan amerického tvůrce Roberta Eggerse do kin vstupuje 14. března. Po úspěchu předchozích režisérových snímků Čarodějnice a Maják přichází Eggers s ambiciózním příběhem plným touhy po pomstě. Z reakcí zahraničních kritiků je již nyní jasné, že se diváci skutečně mají na co těšit.

Hvězdné obsazení

Ústřední roli vikinského prince Amletha představuje švédský herec Alexander Skarsgård. Jeho rodiče ztvárnilo neméně hvězdné duo Ethan Hawke a Nicole Kidman. I do vedlejších rolí se Eggersovi ovšem podařilo sehnat samé známé tváře. Po předchozí spolupráci na mysteriózním dramatu Čarodějnice se ve snímku objeví také Anya-Taylor Joy, na plátně se můžeme těšit také na Willema Defoe nebo alternativní zpěvačku Björk.

Ohlasy ze zahraničí

První ohlasy kritiků a novinářů ze zahraničí zatím nešetří chválou, někteří se dokonce nebojí Seveřana označit za dosud nejlepší Eggersův snímek a chválí vše od výpravy, přes atmosféru, po obrovský rozpočet, kterým akční drama při natáčení disponovalo. „Vše, co potřebujete vědět o Seveřanovi, tedy o filmu o pomstě Vikingů za 90 milionů dolarů v režii Roberta Eggerse, je to, že každý okamžik snímku působí jako film o pomstě Vikingů za 90 milionů dolarů v režii Roberta Eggerse,“ napsal po shlédnutí David Ehlrich, kritik serveru IndieWire.

Exkurze do mytologie

Robert Eggers ve více než dvouhodinovém eposu vtahuje diváky do brutálního i působivého světa Vikingů. Inspiraci pro snímek bere ale také z dávné skandinávské legendy, které sloužila jako inspirace pro další klasický příběh o pomstě – Shakespearova Hamleta. Na pečlivě vytvořeném scénáři  Eggers navíc spolupracoval s islandským spisovatelem Sjónem Sigurdssonem, který má na kontě například mysteriózní horor Ada představený během letošního festivalu v Karlových Varech.


Talent současnosti

Přestože Seveřan je teprve třetím snímkem Roberta Eggerse, již nyní můžeme jeho režiséra bez nadsázky označit za jednoho z nejslibnějších tvůrců dnešního dne. Eggers našel svůj autorský hlas v tvorbě inspirované folklorní kulturou, legendami předávanými z generace na generaci a znepokojivými pohádkami šeptanými dětem před spaním. Ke svým klaustrofobním snímkům navíc přistupuje s úctou k autenticitě a oddaností vtáhnout diváka do osudů rozpadající postav ztrácejících racionalitu i pevnou půdu pod nohama.

Zážitek pro všechny smysly

Již z traileru je jasné, že Seveřan nebude odpočinkový film na odreagování po náročném dni. Sám režisér říká, že Seveřan potřebuje k životu filmové plátno. Přítmí filmového sálu nechá vyniknout kráse islandských lokací i hrůze brutálního světa, který Eggers vytvořil. Úderný soundtrack plný hromů je jedním poslední z prvků, který ze Seveřana dělá něco, co by měl v kině okusit každý.

Foto: Focus Features

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také