Komiks: Batman: Dvojník – Temný (a jiný) pohled na hrdinovy začátky

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Jelikož do kin nedávno vstoupil očekávaný (a povedený) Batman, rozhodli jsme se tak trochu oprášit rubriku Komiksového okénka. V nakladatelství Crew totiž vyšel nový komiks, který má právě s novým filmovým zpracováním mnoho společného. Pracuje ovšem i s brilantní premisou, okolo které se následně točí celý děj. Co kdyby si někdo oblékl Batmanův kostým a začal zabíjet? Pravý Temný rytíř v tomto díle musí nejen dopadnout vraha, ale i dokázat vlastní nevinu…

Scénárista Mattson Tomlin (Project Power) a kreslíř Andrea Sorrentino vytvořili temné detektivní dílo, jež si skutečně s novým snímkem Matta Reevese nezadá. Komiks vyšel v rámci edice Black Label, která přináší dospělé, drsnější příběhy pro odrostlé čtenáře a se snímkem má společné jak celkové pojetí světa Temného rytíře, tak atmosféru. Vedle geniálního příběhového prvku se k nám dostává i komorní, ryze osobní a silný příběh, vrhající zase trochu nové světlo na Batmanovy začátky. Osobně mám nejradši ty komiksy, které se nejvíce soustředí na to, co dělá z tohoto hrdiny naprosto jedinečnou postavu v panteonu superlidí. Tedy že je obyčejný člověk, který krvácí a může zemřít.

Tento příběh je jedním z nich. Krom toho, že se jedná o detektivku, v níž se v Gothamu objeví druhý Batman, který si nebere servítky a vraždí zločince, jedná se i o ryze osobní portrét Bruce Waynea, jenž se v této verzi jako dítě potýkal s psychickými problémy a nedostatkem empatie. Zásadní postavou díla je psychoterapeutka, která se mu tehdy věnovala a jež zná i jeho tajemství. Právě ona mu totiž dá ultimátum, kdy jí Bruce musí ospravedlnit existenci a fungování svého netopýřího alter ega, jinak prozradí jeho identitu. Ospravedlnění Batmana v momentě, kdy jste miliardář a padá argument, že byste možná mohl pomoci lépe a jinak, než mlácením zločinců po nocích je docela zajímavým a pádným příběhovým prvkem. Vše se nese v depresivním oparu osamocení, vzteku, ve kterém se Batman zrodil, a přitom stále trvajícím strachu o hlavního hrdinu. Jediným mínusem děje je vlastně fakt, že není tolik těžké odhalit identitu titulního záporáka. Jinak je to skoro dokonalost.

Dalším výborně napsaným charakterem je detektivka, která po vraždícím mstiteli pátrá a s pravým Batmanem má víc společného, než by se mohlo zdát. Její příběh je celkově v kontrastu s příběhem Bruce a coby takováto paralela funguje skvěle. Zkrátka je tu mnohem více motivů, než jen ona lákavá linka s Dvojníkem. Nic tu však není navíc. Kresba skvěle doplňuje atmosféru a velmi svižně posouvá děj. Je temná a využívá všechny možnosti média na maximum, což dokazuje zručnost a schopnosti kreslíře. Poměrně osvěžujícím dojmem působí i způsob, jakým se autor vypořádal s Alfredem a Gordonem, což ještě podtrhuje bezútěšnost a osamělost Batmana, který ve svých začátcích může věřit a spolehnout se na málokoho (vyjma sebe sama). V Gothamu se zároveň postupně rodí noví potenciální záporáci a já mohu za sebe říci, že bych byl vlastně hrozně rád, kdyby u tohoto komiksu nešlo o jednohubku, ale třeba se na něj ještě nějak navázalo.

Verdikt

V komiksu Batman: Dvojník se nám dostává výborného noirového příběhu, který ukazuje dost možná ten nejlepší způsob, jakým příběhy tohoto populárního hrdiny uchopit. Dává vzpomenout na Millerův Rok jedna či Dlouhý Halloween a zároveň stojí pevně na vlastních nohou. Je komorní, drsný (Bruceovi je zde v patách celý Gotham a všechny složky policie) a skvěle graduje, udržuje čtenáře v napětí. Dokazuje, že i po tolika letech, příbězích a odlišných náhledech na kultovní postavu lze stále přijít s komiksem, který má své opodstatnění a přinese zase něco nového. A je to daleko víc, než nápad s vraždícím dvojníkem a potenciální nemožností očistit se, když se skrýváte za maskou mstitele. Je tu romance, je tu detektivní linka a je tu Bruce Wayne, jenž není dokonalý. Je až nepříjemně křehký a lidský. Je jiný. Ale přitom zůstává zachováno to, co na postavě máme rádi a proč se tolik dekád drží na špici superhrdinských příběhů. Celé dílo nabízí až překvapivě dospělý pohled na celého Batmana a jedná se bezesporu o milé překvapení a jeden z nejlépe odvyprávěných a nakreslených komiksů s Batmanem, jaké jsou momentálně na našem trhu k mání…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Batman: Dvojník u nás vyšlo v roce 2022 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej můžete zde.

Batman: Dvojník
USA, 172 stran, u nás vydala Crew v roce 2022
Scénář: Mattson Tomlin
Kresba: Andrea Sorrentino
Vydání: 1.
Vazba: šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát: 168 x 258 mm
Tisk: barevný
Překlad: Ľudovít Plata (Turlogh)
Žánr: detektivka, superhrdinský

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Bruce Wayne působí v roli Temného rytíře teprve asi rok, ale už teď dokáže poznat, že jeho mise slaví úspěch. Bohužel, nadělal si pár vlivných nepřátel. Lidé, kteří mají v Gothamu moc, velmi nelibě nesou to, jak Batman narušuje chod jejich města... a vypadá to, že jeden z nich má plán, jak samozvaného ochránce pořádku neutralizovat. Na střechách a v ulicích města nyní hlídkuje druhý Batman – a tenhle nemá žádné zábrany, pokud jde o zabíjení zločinců, dokonce i naživo před kamerami. Temnému rytíři je teď v patách celá gothamská policie společně s bohatými a vlivnými obyvateli. Batman proto musí najít svého dvojníka a očistit nějak své jméno. Jak ale můžete prokázat svou nevinu, když se schováváte za maskou?Komiks: Batman: Dvojník - Temný (a jiný) pohled na hrdinovy začátky