Batman: Operace Zásnuby – Jak se Batman zasnoubil s Catwoman

Přečtěte si

10 nelegálně nejstahovanějších filmů týdne

Nacházíme se v době, kdy filmová studia vkládají naděje do streamu, a tím roste pochopitelně zájem o pirátství. Tomu...

12 nedávno uvedených českých filmů na Netflixu

Netflix přidává do nabídky další české filmy. Populární 3Bobule, které vládnou žebříčkům sledovanosti českého Netflixu již několik týdnů v...

10 horkých novinek na bezva víkend u bedny

Na víkend si rezervujte dostatek času, protože na streamu bylo přes týden opět živo. Kromě tradiční nadílky novinek na...

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Temný rytíř města Gothamu toho má za sebou opravdu hodně. A nejen on, ale i jeho antagonisté. Ono osmdesát let pod pláštěm zkrátka a dobře přinese mnohé. Jeden akt se k většímu rozpracování ovšem přímo nabízel – a jistě i v nejedné fanfikci: vztah Batmana a Catwoman.

Příběh starý jako lidstvo samo – hrdina a jeho femme fatale. Přitom nejde o žádnou novinku, milostnému vzplanutí těchto dvou se věnoval už režisér Tim Burton v dnes klasické komiksárně Batman se vrací. Jak se tedy komiks, věnovaný přípravám svatby mezi netopýřím mužem a kočičí ženou vydařil v rámci runu scénáristy Toma Kinga? Povíme si v dnešním Komiksovém okénku.

Operace zásnuby jsou za mě jednoznačně nejlepší knihou, která u nás zatím v rámci Batmanova Znovuzrození vyšla. Jakkoli jsem zatím u všech čtyř (recenze na první a druhou část najdete i na našem webu) předešlých komiksů vzpomínal na run Scotta Snydera, zde jsem se poprvé přistihl že se opravdu bavím a s radostí otáčím stránky. Největší sílu tato kniha nemá v uceleném příběhu, kde dochází ke střetu s jinou důležitou ženou Batmanova života – Taliou Al Ghul (která je matkou jeho syna Damiana Waynea – pátého Robina) – zde se mimochodem velmi silně promítají autorovy zkušenosti s prací pro protiteroristickou jednotku CIA (Tom King je mužem mnoha tváří).

Zdroj: DC Comics

Naopak, nejlépe napsané jsou příběhy vedlejší, kterým zdaleka nejvíc dominuje sešit, jehož středobodem je dvojité rande. Batman s Catwoman stráví společný čas se Supermanem a Louis Laneovou. Tato část je za dlouhou dobu vůbec nejvtipnější a nejlépe napsaný superhrdinský komiks co jsem četl. Bez nadsázky. Úžasně se v něm odráží komplikované osobnosti a ega obou superhrdinů, jakož i jádro jejich přátelství, tvořené vzájemným respektem. Nemluvě o tom, že během návštěvy cirkusu si prohodí kostýmy. Pokud byl Scott Snyder králem temné atmosféry (na čemž měl lví podíl kreslíř Greg Capullo), epických osudových střetů a v rámci mantinelů mainstreamového komiksu i jistým způsobem revolučního přístupu k postavě beze strachu expermientovat, je Tom King přeborníkem v mnohem nenápadnější, vztahové rovině.

Zdroj: DC Comics

Což se v této části ukazuje naplno. Jednak v momentě, kdy Batmanovy zásnuby rozebírají členové „Batfamily“ s Alfredem, jednak kupříkladu ve chvíli, kdy se o svém mentorovi/otci baví Damian Wayne s bývalým Robinem Dickem Graysonem. Tady je moc hezky vidět, jak King postavám rozumí a baví ho s nimi pracovat, zatímco Snyder se touto částí příliš nezabýval a soustředil se spíše na Batmanovy nepřátele a jeho samotného. Závěr knihy ještě doplňují dva příběhy, jež příjemně dokreslují pozadí vztahu mezi Batsem a Cat – tedy samotný začátek, vyvedený v oku lichotivé retro kresbě, a pak závěr, kdy spolu zestárli.

Zdroj: DC Comics

Vzato kolem a kolem se nejedná o nějaké převratné dílo, jako spíš o drobnou chvíli oddychu mezi většími příběhy, ale to vůbec nevadí. Protože se to celé hrozně příjemně čte. Sice jsem se setkal s kritikou, že se má brát nikoli Bruce Wayne a Celina Kyle, ale jejich alter ega, tedy Batman a Catwoman. Nicméně jsem nějak nepobral, proč by mi to vlastně mělo vadit. Protože podobná událost dost možná posouvá postavy v rámci jejich mikrosvěta víc, než sebeepičtější střet s Jokerem. Jakkoli nenásilněji a na první omak nenápadně. Kresbě se ani tentokrát nedá nic vytknout. V rámci mainstreamu se jedná o nerušivý nadstandart – navíc velmi líbivý.

Zdroj: DC Comics

Verdikt

Tom King konečně udělal něco, okolo čeho se dlouhá léta našlapávalo. Zásnuby Batmana a Catwoman jsou nesmírně příjemným superhrdinským (a přece lidským) příběhem, který nelze než doporučit všemi deseti. Scénárista zde konečně ukazuje svou největší sílu, a tou jsou interakce mezi postavami a velmi uvěřitelné vykreslení jejich vztahů. Hlavním motivem knihy je Batman, který je méně akční, civilnější a přitom skvělý. Po smrtelně (místy až doslova) vážném Snyderovi se Temnému rytíři vrací něco, co mu už pěkně dlouhou dobu chybělo – nadhled. Protože když se nad tím zamyslíme, jak jinak, než s uvědomělým humorným nadhledem máme brát detektiva, který se převléká za netopýra? Těch k smrti vážných, do sebe zahleděných příběhů je koneckonců nepřeberné množství – nedávno vydaný Batman: Zatracení je toho ostatně důkazem. S touto knihou se mi konečně dostává důvěry v Toma Kinga a vůbec poprvé se opravdu těším na další knihu jeho runu. Škoda toho, s jak pozvolným tempem svůj příběh buduje…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Batman #05: Operace Zásnuby u nás vyšlo v roce 2020 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

Batman #05: Operace zásnuby
USA, 168 stran, u nás vydala Crew v roce 2020
Scénář: Tom King
Kresba: Joëlle Jones, Michael Lark, Clay Mann, Lee Weeks
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Formát: 170 x 260 mm
Tisk: barevný
Překlad: Petr Zenkl
Žánr: akční, superhrdinský

REVIEW OVERVIEW

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také