Valhalla: Říše bohů: Thorův a Lokiho „opravdový“ příběh

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Fanoušci severské mytologie se po marvelovském Ragnaroku mohou těšit na věrohodnější zpracování bájí o Odinsonově rodině. Valhalla: Říše bohů sice nabídne méně barev a vtípků, to však tvůrci kompenzují velkolepými souboji a větší věrností k literární předloze.

Valhalla je podle mýtů a pověstí místo, kam se vydávají padlí válečníci hodni této pocty po boku Valkýr. Místo je součástí Asgardu, jemuž vládne Odin za podpory svých synů Thora a Lokiho. Avšak osud Valhally jako místa odpočinku je v ohrožení. Nebezpečný vlk Fenrir totiž dokázal uprchnout ze zajetí, a navíc se schyluje k osudnému boji s obry – Ragnaroku, který by mohl vládu bohů jednou pro vždy ukončit. V příběhu však tentokrát nebude místo jen pro mýtické postavy, ale šanci změnit osudy mnohých dostanu i dvě pozemské děti Røskva a Tjalfe, jež si Thor přivedl jako posluhovače.

Ačkoliv se jedná o čistě severskou tématiku, objevuje se v ní překvapivě i drobná česká stopa. A to dokonce dvakrát. Režisérem snímku Valhalla: Říše bohů je Fenar Ahmad, který se narodil v Československu, konkrétně v Brně, přičemž jeho rodiče pocházeli z Iráku. K severským zemím a jejich mentalitě má však Ahmad velmi blízko, neboť od svých pěti let žije v Dánsku. Tam se dočkal uznání za svou krátkometrážní režisérskou prvotinu Megaheavy, za kterou si odnesl cenu dánské filmové akademie. Také protagonistovi Thora Rolandovi Møllerovi není Česko neznámou zemí, tento dánský herec si zahrál v česko-slovenském dramatu Skleněný pokoj, a také byl obsazen do historického snímku Jan Žižka.

Valhalla: Říše bohů má českou premiéru stanovenou na 28. listopadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také