All-Star Batman: První spojenec – Alfredova minulost vrací úder

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Druhý Snyderův run je zatím silně nevyrovnaný. Potvrzuje to i jeho třetí kniha, která je sice nadprůměrná a s tím Kingovým runem si přesto rozhodně nezadá, nicméně v porovnání s tím, co tento scénárista předváděl ve své hlavní sérii je to slabota. All-Star Batman se nese ve znamení uzavřených příběhů, jež se odehrávají mimo působiště hlavního hrdiny – tedy Gotham. Tato část se mimo jiné odehrává v Miami a jejím hlavním motivem je soustředění se na minulost Batmanova přítele a komorníka – Alfreda Pennywortha. Jak se tato část povedla? To se dozvíte v dnešním Komiksovém okénku

Za sebe mohu říci, že tento díl se mi asi ze všech All-Star Batmanů četl asi nejlépe a i kresebně se mi líbil nejvíc. Ono v porovnání s kočkopsem, který kreslíři v čele s Jockem předvedli v povídkových Koncích světa, nebo s Johnem Romitou Jr. v Mém nejhorším nepříteli, který je prostě specifický a buď se vám líbí nebo ne, to ale zas není tak těžké. Každopádně tak. Tento komiks je zatím v rámci řady asi nejlepší. Pojďme si tedy rozebrat, o čem to celé je. Hlavním hrdinou a vypravěčem v tomto případě docela výjimečně není Bruce Wayne ani jeho netopýří alter ego, ale sluha Alfred, který byl hrdinovi otcem a později přítelem a mentorem v mnoha nebezpečenstvích. V tomto komiksu se nám poodhaluje rouška jeho minulosti a dozvídáme se, že tento starý Brit rozhodně nebyl vždy uhlazeným rodinným sluhou.

Čeká nás tak špionská akce tak trochu ve stylu Jamese Bonda, ve které se setkáváme s mladší, průbojnější verzí Alfréda, která je elitním agentem v tajném programu, který jej má přetvořit v cosi víc. Že výcvik nakonec nedokončí a převezme do té doby nenáviděný úděl svého otce – dosavadního komorníka rodu Wayneů, je samozřejmě nasnadě. Ale ta minulost má prostě zpětné háčky a ovlivňuje i přítomnost, protože onen tajný program nakonec subjekt s příhodným jménem Nemesis, pro své účely našel. A ten teď jde po krku nejen svému předchůdci, ale i Batmanovi. Co Snyderovi vyloženě sedí, jsou vypravěčské monology, které jsou prostě výborné a skvěle by se z nich citovalo. On prostě psát umí a Batmanůb svět mu sedí i v nejslabší hodince.

Když k tomu přidáme příjemnou dynamiku téměř až retro kresby, která k tónu vyprávění vyloženě sedí jak příslovečné pozadí na hrnec, funguje to prostě dobře. Stejně tak paralely mladého Alfreda s jeho nynějším svěřencem. Že si vlastně jsou a byli nesmírně podobní. Výborně se daří i balancovat dvě vypravěcí linie, kde se plynule přechází z minulosti do současnosti. Krom oné organizace pak v příběhu figurují i tradičnější záporáci, se kterými se v rámci All-Star série setkáváme docela často – Penguin a Black Mask. Jejich role je ovšem i nyní spíše epizodní. To samozřejmě nejsou jediní staří známí v celém komiksu, ale ty zbylé, byť jich moc není, si nechám pro sebe.

Verdikt

Celkově se jedná o další povedenou jednohubku z Batmanova světa, jež přináší svěží vítr v podobě příběhu Alfredovy minulosti a akcí, která z ní vyplývá. Hezky se soustředí na vazby a vztah těch dvou a je příjemné si jednou přečíst komiks, kde je jednou Temný rytíř v pozadí a vše na něm nezávisí. Jde o komornější komiks, který se rozhodně příjemně čte a Scott Snyder se v něm zase jednou ukazuje jako scénárista, jenž má postavu v malíku a moc dobře ví, co si v rámci fikčního světa může dovolit a co ne. Dost možná se jedná o nejzásadnější komiks v rámci celé All-Star řady proto, že nám ukazuje „origin“ Batmanova sluhy a přidává další dílek historie. Jelikož se chystá i filmové zpracování Alfredovy minulosti, byl bych docela rád, kdyby se třeba vycházelo z tohoto komiksu…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo All-Star Batman: První spojenec u nás vyšlo v roce 2018 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #03: První spojenec
  • USA, 176 stran, u nás vydala Crew v roce 2018
  • Scénář: Rafael Albuquerque, Rafael Scavone, Scott Snyder
  • Kresba: Rafael Albuquerque, Sebastián Fiumara
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Jiří Pavlovský
  • Žánr: akční, superhrdinský

REVIEW OVERVIEW

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také