All-Star Batman: První spojenec – Alfredova minulost vrací úder

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Druhý Snyderův run je zatím silně nevyrovnaný. Potvrzuje to i jeho třetí kniha, která je sice nadprůměrná a s tím Kingovým runem si přesto rozhodně nezadá, nicméně v porovnání s tím, co tento scénárista předváděl ve své hlavní sérii je to slabota. All-Star Batman se nese ve znamení uzavřených příběhů, jež se odehrávají mimo působiště hlavního hrdiny – tedy Gotham. Tato část se mimo jiné odehrává v Miami a jejím hlavním motivem je soustředění se na minulost Batmanova přítele a komorníka – Alfreda Pennywortha. Jak se tato část povedla? To se dozvíte v dnešním Komiksovém okénku

Za sebe mohu říci, že tento díl se mi asi ze všech All-Star Batmanů četl asi nejlépe a i kresebně se mi líbil nejvíc. Ono v porovnání s kočkopsem, který kreslíři v čele s Jockem předvedli v povídkových Koncích světa, nebo s Johnem Romitou Jr. v Mém nejhorším nepříteli, který je prostě specifický a buď se vám líbí nebo ne, to ale zas není tak těžké. Každopádně tak. Tento komiks je zatím v rámci řady asi nejlepší. Pojďme si tedy rozebrat, o čem to celé je. Hlavním hrdinou a vypravěčem v tomto případě docela výjimečně není Bruce Wayne ani jeho netopýří alter ego, ale sluha Alfred, který byl hrdinovi otcem a později přítelem a mentorem v mnoha nebezpečenstvích. V tomto komiksu se nám poodhaluje rouška jeho minulosti a dozvídáme se, že tento starý Brit rozhodně nebyl vždy uhlazeným rodinným sluhou.

Čeká nás tak špionská akce tak trochu ve stylu Jamese Bonda, ve které se setkáváme s mladší, průbojnější verzí Alfréda, která je elitním agentem v tajném programu, který jej má přetvořit v cosi víc. Že výcvik nakonec nedokončí a převezme do té doby nenáviděný úděl svého otce – dosavadního komorníka rodu Wayneů, je samozřejmě nasnadě. Ale ta minulost má prostě zpětné háčky a ovlivňuje i přítomnost, protože onen tajný program nakonec subjekt s příhodným jménem Nemesis, pro své účely našel. A ten teď jde po krku nejen svému předchůdci, ale i Batmanovi. Co Snyderovi vyloženě sedí, jsou vypravěčské monology, které jsou prostě výborné a skvěle by se z nich citovalo. On prostě psát umí a Batmanůb svět mu sedí i v nejslabší hodince.

Když k tomu přidáme příjemnou dynamiku téměř až retro kresby, která k tónu vyprávění vyloženě sedí jak příslovečné pozadí na hrnec, funguje to prostě dobře. Stejně tak paralely mladého Alfreda s jeho nynějším svěřencem. Že si vlastně jsou a byli nesmírně podobní. Výborně se daří i balancovat dvě vypravěcí linie, kde se plynule přechází z minulosti do současnosti. Krom oné organizace pak v příběhu figurují i tradičnější záporáci, se kterými se v rámci All-Star série setkáváme docela často – Penguin a Black Mask. Jejich role je ovšem i nyní spíše epizodní. To samozřejmě nejsou jediní staří známí v celém komiksu, ale ty zbylé, byť jich moc není, si nechám pro sebe.


Verdikt

Celkově se jedná o další povedenou jednohubku z Batmanova světa, jež přináší svěží vítr v podobě příběhu Alfredovy minulosti a akcí, která z ní vyplývá. Hezky se soustředí na vazby a vztah těch dvou a je příjemné si jednou přečíst komiks, kde je jednou Temný rytíř v pozadí a vše na něm nezávisí. Jde o komornější komiks, který se rozhodně příjemně čte a Scott Snyder se v něm zase jednou ukazuje jako scénárista, jenž má postavu v malíku a moc dobře ví, co si v rámci fikčního světa může dovolit a co ne. Dost možná se jedná o nejzásadnější komiks v rámci celé All-Star řady proto, že nám ukazuje „origin“ Batmanova sluhy a přidává další dílek historie. Jelikož se chystá i filmové zpracování Alfredovy minulosti, byl bych docela rád, kdyby se třeba vycházelo z tohoto komiksu…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo All-Star Batman: První spojenec u nás vyšlo v roce 2018 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #03: První spojenec
  • USA, 176 stran, u nás vydala Crew v roce 2018
  • Scénář: Rafael Albuquerque, Rafael Scavone, Scott Snyder
  • Kresba: Rafael Albuquerque, Sebastián Fiumara
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Jiří Pavlovský
  • Žánr: akční, superhrdinský

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Drž si přátele blízko. Drž si nepřátele ještě blíž. A boj se toho, kdo je ti ze všech nejblíž... Od chvíle, co se stal strážcem Gothamu, čelil Batman armádě těch nejnebezpečnějších protivníků, jaké svět kdy poznal. Jeho cesta byla nebezpečná, jeho obětí bezpočet. Ale s pomocí svého věrného pomocníka Alfréda Pennywortha vždycky zvítězil. Ale teď čelí Temný rytíř novému nebezpečí. Proti němu stojí maskovaná tvář spiknutí, které trvá několik generací. Její jméno je Nemesis a jak Batman, tak Alfréd jsou na jejím seznamu smrti. Když se do toho přidají protivníci Penguin a Black Mask, musí se Batman za pravdou vydat z Gothamu přímo do Miami... a hluboko do minulosti. Brzy bude muset čelit nemožné volbě. Musí se vzdát buď své cesty mstitele, nebo obětovat člověka, na kterému mu záleží ze všech nejvíc.All-Star Batman: První spojenec – Alfredova minulost vrací úder