Komiks: All-Star Batman: Konce světa (2018) – Nevyrovnaná sbírka kratších příběhů

Po první knize této vedlejší minisérie, vycházející v rámci DC Rebirthu (tedy v češtině Znovuzrození), tu máme druhou. Zatímco první byla kreslena Johnem Romitou Jr. a jednalo se o uzavřený příběh, pojednávající o střetu Batmana, rozpolceného Two Face a místy i dalších záporáků v čele s fajnově retro KGBeastem, Konce světa jsou řekněme rozštěpenější. Jedná se o několik zlehka protnutých vedlejších příběhů s různými záporáky, které pojí jeden. Všechny kapitoly pak kreslil jiný umělec a dle toho i celý výsledek vypadá. Tak trochu nevyrovnaně, ač vůbec ne špatně. Pojďme se tedy v dnešním Komiksovém okénku podívat na druhou knihu série All-Star Batman z pera Scotta Snydera trochu blíže…

V rámci Znovuzrození hrdinů DC u nás vycházejí hned tři řady s Batmanem. Na tomto webu se v rámci našeho Komiksového okénka zaměřujeme na dvě a mohu říci, že zatím tu nebyl žádný opravdu skvělý příběh. Bohužel mohu hned úvodem říci, že v případě druhé knihy All-Star Batmana se překvapení rovněž nekoná a budu se tedy opakovat s tvrzením, že jde přinejlepším o slušnou jednohubku…

Jak už napovídá název, dostane se nám v tomto díle hned několika různých náhledů na  možný konec světa. Přičemž pokaždé bude daný děj nějak spjatý s některým z Batmanových záporáků. Dojde na známější (Poison Ivy, Mr. Freeze) i méně známé, byť potenciálně o nic méně zajímavé (The Mad Hatter– postava, posedlá Carrollovou Říší divů). Proměnná v příbězích není jen kresba, ale bohužel i kvalita scénáře. Podobně jako kdysi u Hřbitovní směny, ne vždy je větší množství kratších příběhů dobrý nápad. Ačkoli zde vše psal jeden scénárista, a to Snyder, a je tu patrná snaha o určitý dějový oblouk, trošku to celé napadá na jednu nohu. Přesto nejsou Konce světa zdaleka takový nekonzistentní a místy vyloženě stupidní průšvih, jako třeba nedávná Noc nestvůrNa to je Scott Snyder prostě až moc dobrý scénárista. Přesto si zřejmě u Batmana už to nejlepší vybral a zde se nám předvádí jen jako slušný rutinér.

Pojďme ke kresbě. První příběh (a tedy konec světa) nám nakreslil Jock, kterého už můžeme znát mimo jiné ze Snyderova runu, pro nějž tvořil obálky a vedlejší příběhy. Ačkoli nemohu říci, že by jeho od běžného mainstreamu se silně odlišující kresba neseděla Freezovi a celé kapitole, která Batmana vykresluje dosti právě očima Mr. Freeze – tedy jako záporáka, nelíbila se mi. Ale to je dané tím, že Jock a jeho zvláštní, psychedelicky/minimalistický (či jak to nazvat) styl mi prostě nesedí odjakživa. Nutno také dodat že první příběh je určitě nejvýraznější.

Ty následující se vystřídají v docela rychlém sledu a jediný zajímavější moment je střet s Poison Ivy, který má pár zajímavých nápadů (ale i docela ošklivou kresbu) a tradiční postavu pojímá zase trochu jinak. Tohle by Snyderovi šlo, vykreslit kultovní charaktery v maličko jiných barvách, které ale jdou skvěle dohromady a korespondují s tím, co o nich víme. Celkem fajn, ale nic nového pak nebyl boj s Mad Hatterem, jenž si slušně pohrál s Batmanovou psychikou. Konce světa uběhnou jako voda až k poměrně silně naroubovanému rozuzlení, jež je překvapivé hlavně díky tomu, že příběh neposkytne žádné indicie, abyste na něj přišli. Což možná svědčí o tom, že dějový oblouk všech Konců světa moc pohromadě nedrží a jde vlastně o docela zapomenutelnou záležitost.

Verdikt

All-Star Batman: Konce světa celkem přesně splňuje to, co byste čekali od vedlejší řady. Nejde o nic revolučního, nového, ale ani zajímavého natolik, aby to nadchlo někoho kdo už nějaký ten komiks s Temným rytířem četl. V zásadě jde o slušný průměr, což je pro scénáristu Snyderových kvalit asi slabý výkon. Zvlášť po docela povedené předchozí knize, která měla pár zajímavých nápadů. Konce světa jsou podivně uspořádaný kresebný „kočkopes,“ kterému jakožto celku nejvíc podkopává nohy fakt, že moc nedává smysl a nefunguje jako jednotný příběh. Nepotěší ani prakticky žádná návaznost na předchozí knihu řady.

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo All-Star Batman: Konce světa u nás vyšlo v roce 2018 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman: Konce světa
  • USA, 144 stran, u nás vydala Crew v roce 2018
  • Scénář: Scott Snyder
  • Kresba: Jock, Giuseppe Camuncoli, Francesco Francavilla, Tula Lotayová
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Jiří Pavlovský
  • Žánr: akční, superhrdinský