Komiks: Batman: Noc nestvůr (2018) – Batman se sidekicky čelí obřím monstrům

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Dnešní Komiksové okénko nabídne vedlejší příběh mimo hlavní řadu, jejíž první část už v rámci Rebirthu vyšla a již jsme si ji rozebrali. Příběh Noc nestvůr je na ní nezávislý a svým způsobem jde vlastně o jakýsi mini event ze ze světa Temného rytíře. Batman a jeho tým zde čelí neobvyklému nepříteli v podobě obrovských monster, vytvořených Dr. Strangem. Hugo Strangem, neplést si s oblíbeným čarodějem od konkurenčního studia. Jde vlastně o vedlejší linku, která byla v knize Já jsem Gotham naťuknuta. Pokud vás tedy zajímalo, co má tento dnes už klasický Batmanův záporák v plánu, zde to zjistíte. Jak si tedy tento příběh stojí?

První věc, jež vás na tomto komiksu upoutá, je trochu odlišná kresba. Mně popravdě příliš nesedla a rozhodně jsem se jí nekochal. Na některých panelech Batman vypadá trochu jako karikatura sama sebe a celkově je kresebný styl zde přítomný takový hranatý a divný. Což možná leckomu v kontrastu s epickým příběhem plným zmutovaných potvor velkých jako panelový dům a celkové grotesknosti událostí zde vyobrazených bude výborně ladit a dotvářet atmosféru. Pokud by šlo o nějaký alternativní vesmír, tak dejme tomu. Ale zde mi to jako v pořadí druhá (byť ne tak úplně druhá) kniha série zkrátka příliš nesedí. Batman se mi mnohem víc líbí jako „usedlejší“ hrdina, který bojuje s šílenci v ulicích a a skutečně využívá své detektivní schopnosti, než aby se střetával s obrovskými nestvůrami. To bych přenechal třeba Supermanovi, zvlášť když epických příběhů, kdy šlo doslova o osud celého Gothamu, jsme měli hlavně v druhé půli předešlého Snyderova runu víc než dost.

Naštěstí ale nejde jen o obrovská monstra, ale i o podtext, který jejich zjevení se má. Oceňuji, že se tu celkem často odkazuje na předešlé události nejen v rámci Znovuzrození, ale i NEW 52. Nicméně na druhou stranu je to trošičku na hraně vzhledem k tomu, že celé Znovuzrození je představováno (i na přebalech) jako „Ideální start pro nové čtenáře,“ což vůbec není pravda a je to zkrátka zavádějící informace. Ale zpět k příběhu. Monstra šíří jakousi vyspěle uměle (jak odhalí samouk Alfred a jeden z Batmanových pomocníků) zkonstruovanou nákazu, jež z lidí postupně vytvoří agresivní běsnící monstra (samozřejmě se jí nakazí i některé z postav, aby byly následně narychlo zachráněny, což je zde prakticky jen proto, aby se vyřádili kreslíři na fyzické mutaci známých charakterů). Zároveň jsou ve hře mrtvá těla bývalých zločinců a jiných existencí, které byly svěřeny do péče právě Hugo Strangeovi. Ten z nich s pomocí sběhlé manipulace, zakončené sebevraždami posléze vytvoří obrovské mutující potvory, kdy každá z určitého počtu poukazuje na Batmanovy slabiny. Nebo tak nějak. Ono to moc nedávalo smysl a od šíleného génia a doktora, posedlého Batmanem, bych čekal něco poněkud rafinovanějšího. Tohle mi celkově pasuje spíš na Jokera, nebo jemu podobné chaotičtěji uvažující záporáky.

Co se strany dobra týče, stojí krom klasických pomocníků za zmínku, že Batmanovi nyní mimo jiné pomáhá i Clayface, jenž byl dosud záporák a nepamatuji se, že by to bylo v tom, co u nás vychází vysvětleno. Patrně k tomuto došlo v Rebirthové sérii Detective Comics, kterou jsem zatím bohužel nečetl. Nicméně Clayfaceovo využití pro dobro veřejnosti je docela dobrý nápad a v týmu Temného rytíře funguje velmi dobře. Pár zajímavých nápadů by to bylo, nicméně celkově je to poněkud předvídatelné dílo a pro mne jednoznačně jeden z nejslabších komiksů, které jsem s Batmanem četl. Pětihlavá obrovská příšera, které pořád dorůstají další hlavy a demoluje mrakodrapy mi prostě s Temným rytířem dohromady příliš nejde.

Verdikt

Co k tomu říci. Noc nestvůr je trošku tupá jednohubka, nad kterou se nesmí příliš přemýšlet… Tom King se nicméně na tomto příběhu jen podílel, hlavním tvůrcem scénáře je v tomto případě Steve Orlando. To jen pro informaci. Prostoduché dialogy a absurdnost nejen celého příběhu, ale i konečné Strangeovy motivace a cíle (které, jakkoli jsou zabaleny v pseudopsychologických řečech moc smysl nedávají) dávají spolu s podivnou kresbou dohromady zvláštní slepenec, který si popravdě pár dnů po dočtení ani příliš nepamatuji. Znovu a obávám se že ne naposledy tu vyvstává otázka ohledně toho, co Batman znamená a nakolik je tato postava zajedno s jejím představitelem. Zda Bruce Wayne není už Batmanem zastaralým, nedokonalým a neměl by být nahrazen. Což ovšem není nikterak originální dějový motiv a prostě nepřekvapí. Ani nenadchne. Jako ostatně celý tento komiks. Nicméně pokud si chcete přečíst jednodušší jednohubku s obřími příšerami a s rychle odsýpající a poměrně uzavřenou zápletkou, patrně vás toto dílko nezklame. Já se ale příliš nebavil a zatím mne Batmanovo Znovuzrození i po slabším začátku nechává chladným. Snad alespoň Snyderův All Star Batman bude mít do té doby něco do sebe. A snad se King a jeho kolegové ještě v budoucnu zlepší…

  • Znovuzrození hrdinů DC: Batman: Noc nestvůr 
  • USA, 144 stran, u nás vydala Crew v roce 2018
  • Scénář: Tom King, Steve Orlando
  • Kresba: Roge Antonio, Andy MacDonald, Riley Rossmo
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Petr Zenkl
  • Žánr: akční, superhrdinský

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

ZDE JSOU NESTVŮRY Je to bouře století a řítí se přímo na Gotham City. Strážci této rozrůstající se aglomerace - Nightwing, Batwoman a sám Batman - si myslí, že jsou připraveni na nejhorší. Nemají zdání, co je čeká. Následkem pokusů hrůzného učence, doktora Huga Strange, se s bouřkou začala na město snášet i smršť nestvůr. Obrovití tvorové pochodují po ulicích, terorizují obyvatele a zpochybňují schopnosti i těch největších gothamských hrdinů. Dokáží Temný rytíř a jeho spojenci zastavit ničivý příval? Nebo bude noc nestvůrných lidí znamenat Batmanův pád?Komiks: Batman: Noc nestvůr (2018) - Batman se sidekicky čelí obřím monstrům