Thanos: Thanos se vrací (2019) – Když svrhnete boha

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Thanos – bůh, šílený titán. Tento vesmírný zlosyn je bezesporu jedním z největších komiksových záporáků, a to nejen v rámci Marvel universa. Jeho popularita v posledních letech vzrostla zejména díky posledním filmovým eventům Infinity War a Endgame, v nichž figuroval jako velmi zásadní postava. Není proto divu, že s neustávajícím úspěchem MCU se i v našich končinách dostalo na vydání jeho sólové řady. Řady, v níž se syn Titanu vrací. Řady, v níž padne na kolena a pozbude všechnu svou moc, jen aby ji mohl znovu zase získat. Jak se slavný scénárista Jeff Lemire popasoval s postavou čirého zla, když to je zde hlavním protagonistou? To si povíme v dnešním Komiksovém okénku!

Thanos se vrací je příběhem, který pracuje s tím, že je nám původ této postavy poměrně známý. Odkazuje se zde i na události okolo získání Kamenů nekonečna. Ovšem nic není rozebíráno do té míry, aby se v dění ztrácel čtenář, který viděl film a chce si prostě přečíst něco s Thanosem. Zkrátka jsme rovnou vrženi do příběhu, ve kterém se mimozemský záporák vrací do svého království, aby se znovu stal tím, kým mu je souzeno být – hrozbou pro celý vesmír. Tam se setkáme hned s jednou z filmu známou postavou v podobě titánova bývalého služebníka – Corvuse Glaivea, jenž se za nepřítomnosti svého pána chopil moci a nehodlá se jí jen tak vzdát. Je tak první překážkou hlavního protagonisty. Nutno dodat, že jen epizodní a poměrně snadnou. Po Thanosově usednutí na trůn ale brzy seznáme, že je značně oslabený. Cosi ho zabíjí. Cosi, čemu nemůže čelit ani natolik mocná bytost, jako je on.

Značná část komiksu se tedy posléze nese ve znamení Thanosova návratu nejen k moci, ale i následného pátrání po způsobu, jak se vyléčit. Potom co Thanos v pokusech najít lék selhává, se do dění zapojuje hned několik postav v čele se Starfoxem – Thanosovým bratrem, Thanem – jeho synem, Trycem Slatterusem (ten zde působí jako jakási parodie na  konkurenčního Loba) ale i Nebulou, jejíž vzhled je hodně podobný tomu filmovému, a v neposlední řadě i se Smrtí samotnou, jež v tomto runu tradičně má se všemi své vlastní plány. Ti všichni hodlají situace s oslabeným titánem nějak využít. Dojde tu na výskyt jisté extrémně mocné entity, potřebující hostitele (víc naznačovat nehodlám) a samozřejmě i intriky, směřující k Thanosově pádu a samozřejmě tomu, kdo zaujme jeho místo.

Fakt, že zde máme příběh, kde sledujeme sestup opravdu zlé postavy na dno a dokážeme s ním při čtení soucítit, ba dokonce mu fandit, aby se zase později dal dohromady svědčí o tom, že Jeff Lemire superhrdinskému žánru opravdu rozumí a ví, jak vyprávět příběh se zažitým hlavním hrdinou. Jeho příběh je dobrý, a navíc opravdu v momentě, kdy první komiksová kniha skončí, chcete číst pokračování (na něj se podíváme v jednom z příštích okének). Přesto že je zde řada postav, dá se v ději docela dobře orientovat. Hlavní příběhová linie je totiž vlastně dosti prostá a pochopitelná. Vyplouvá tu na povrch jakási epická vesmírná variace na rodinné drama mezi mocným otcem a synem, toužícím se mu vyrovnat. Zároveň se na pozadí odehrává několik linek vedlejších, které jsou také dostatečně nosné a zajímavé.

Povedený komiks samozřejmě nedělá jen scénář, ale i kresba, o kterou se zde postaral Mike Deodato Jr. A tady je nutno dodat, že v tomto případě je opravdu povedená. Někdy je více, někdy méně detailní, je ovšem dynamická a efektivní, a opravdu dobře se na ni dívá. V soubojích je to pak jedna radost prohlížet si vybrané větší panely. Místy je to dokonce až překvapivě krvavá podívaná. Což je dobře, protože vykreslovat Thanose jinak, než jako bezkrupulózního a v zásadě sobeckého vraha, který za svým cílem jde doslova přes mrtvoly, by nebylo úplně ideální. Zde je vše navíc umocněno jeho zoufalstvím, plynoucím z blížící se smrti. Tedy Smrti. Zde se fialová postava opravdu dostane na samotné dno. Ze kterého se bude obtížně dostávat…

Verdikt  

Thanos se vrací je velice mainstreamový příběh. Ovšem v tom nejlepším smyslu slova. Marvelovské vesmírné komiksy mne většinou nechávaly chladným, ovšem zde se rozehrává epické, drsné drama prokládané slušnými zvraty a akcí, na jakou je vážně radost pohledět. Zajímavý není jen hlavní „hrdina,“ ale i všichni vedlejší. Za sebe tak mohu závěrem říci, že jsem opravdu rád, že u nás tato série vychází a na její další části se opravdu těším. Protože tohle mne bavilo. Toto dílo se dá s celkem klidnou tváří doporučit i komiksovým nováčkům, které filmové zpracování Thanose nadchlo a rádi by se s ním seznámili i formou komiksu. Směle do toho!

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Thanos #01: Thanos se vrací u nás vyšlo v roce 2019 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Thanos #01: Thanos se vrací
  • USA, 136 stran, u nás vydala Crew v roce 2019
  • Scénář: Jeff Lemire
  • Kresba: Mike Deodato Jr.
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Štěpán Kopřiva

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Thanos: Thanos se vrací (2019) - Když svrhnete bohaTHANOS, PRAVDĚPODOBNĚ NEJDÉMONIČTĚJŠÍ BYTOST V MARVELOVSKÉM VESMÍRU, SE VRACÍ... A CHCE SVOU POMSTU! Bohužel pro šíleného Titána je vystaven i nečekanému střetnutí - s vlastní rodinou. Připojte se k němu na výletu temnou stranou galaxie a sledujte brázdu absolutní destrukce, kterou za sebou zanechává! Je ztělestněným zlem. Je nezastavitelný. Ale je na čase, aby se ho někdo - kdokoliv - zastavit pokusil. Bude to Shi'arská imperiální garda? A tím myslíme celou imperiální gardu. Je čas zavolat posily! Mezitím se do věci zapojí i Thanosův syn Thane se svými plány. Když Thanos kdysi povraždil všechny jeho sourozence, Thanea ušetřil - ale ne z lásky. A až se otec se synem střetnou, nebude to šťastné rodinné shledání.