Mistrovský plán Marvelu aneb průvodce Kameny nekonečna

Přečtěte si

Autor

Tomáš Vohnický
Tomáš Vohnický
Jsem tak trochu fanoušek Marvelu. Fakt jen trochu.... Tak dobře no. Trochu víc. Proto ode mě uvidíte jen články na tohle téma.

Kolem Kamenů nekonečna (v originále Infinity Stones) se točí celý Marvel Cinematic Universe, tedy všechny filmy a seriály z dílny Marvel Studios. Víte ale vůbec, co to Kameny nekonečna jsou? Pokud ne, tento článek Vám je dopodrobna vysvětlí.

Ve světě Marvelu je vše propojené. A to hlavně díky Kamenům nekonečna, které jste měli možnost několikrát vidět, ať už v Captain America: Prvním Avengerovi, Avengers, Strážcích galaxie či Avengers: Age of Ultron. Kolem nich se točí dejme tomu většina filmů. Padouši je chtějí a pomocí nich chtějí zničit svět a ti hodní zase nechtějí, aby je padouši měli a aby je vlastnil někdo, kdo nemá zločinné úmysly.

Infinity_War_Teaser.0
Thanos a Infinity Gauntlet.

Ze začátku to byly jen nějaké zvláštní mimozemské síly. Poslední filmy ale odhalují více a více a to vše vede k roku 2018, kdy se nám představí Avengers: Inifinity War Part I. V tomto filmu by měl Thanos (Josh Brolin), který právě s Kameny nekonečna kuje plány, konečně vyjít do popředí. Prozatím jsme ho viděli jen jako nějakého šílence, který využíval ostatních zloduchů jako byl Loki a Ronan The Accuser. Proč vůbec Thanos Kameny nekonečna chce? Díky ním by byl nejmocnější osobou v celém vesmíru. Každý kámen je specifický svojí silou a všechny dohromady dělají jejich nositele nepřemožitelným. Pokud si pamatujete Sběratele / Taneleera Tivana (Benicio del Toro) ze Strážců galaxie, možná si vzpomenete na tuto větu:

„Před samotným stvořením zde bylo šest singularit. A pak se zrodil velkým třeskem vesmír. A zbytky těch systémů byly skuty v ingoty. Kameny nekonečna.“ The Collector – Strážci Galaxie

Ze všech marvelovských filmů se nám až ve Strážcích dostalo vysvětlení, co to vlastně Kameny nekonečna jsou. Pozůstatky velkého třesku jsou reprezentovány šesti různě barevnými kameny se silami, které jinde ve vesmíru neexistují. Každý kámen v sobě nese rozdílné schopnosti, které jsou po tisíciletí využívány rozličnými mimozemskými civilizacemi. Každý z nich má své jméno: kámen mysli, prostoru, reality, duše, času a síly. Pojďme se na ně blíže podívat.

Teserakt (kámen prostoru)

Thor_Tesseract.0Poprvé byl viděn v Captain America: První Avenger, kde ho používal Red Skull a podruhé se kolem něho točili první Avengers, kde ho měl pod kontrolou Loki. Teserakt je modrý kámen, který je schopen teleportovat cokoli z jednoho místa vesmíru na druhý. Další použití by mohlo být jako nevyčerpatelný zdroj energie nebo třeba výroba futuristické zbraně, jak jsme mohli vidět v Captain America. Kdo ale říká, že Red Skullem vytvořené lasery z Teseraktu lidi zabíjeli? Možná je jen teleportoval na jiné místo ve vesmíru. Teď má Teserakt v držení Thor v Asgardu.

Aether (kámen reality)

Aether1__1_.0

Aether je červená až černá plovoucí kapalina volně pohybující se v prostoru, která se připojí na hostitele a dělá ho silnějším. Jeho základní vlastnost je schopnost měnit hmotu v temnou a obráceně. Aether splyne se svým hostitelem a dá mu obrovskou sílu, odolnost a velice neomezené možnosti. Mohli jsme ho vidět pouze v Thor: Temný svět, když se dostal do Jane Foster (Natalie Portman). Velice o něj usiloval Malekith, který ho měl po staletí v držení než mu byl odejmut, ale nakonec ho přeci jen vybojoval Thor a na konci filmu ho dal Sběratolovi pro úschovu. Kde je mu konec, to bohužel nevíme, protože Sběratelův domov během Strážcích Galaxie vybouchl, díky jinému Kamenu nekonečna, kamenu síly.

Orb (kámen síly)

Guardians_Of_The_Galaxy_NOM0910_comp_v037.1043.0

Tento fialový kámen dává držiteli neuvěřitelnou sílu, která má dostatečný potenciál ke zničení celé planety. Objevil se ve Strážcích, kde po něm prahnul Thanos a tak vyslal Ronana The Accusera, aby mu ho přinesl. Ten si ho ale chtěl přivlastnit pro sebe a zničit planetu Xandar. Star-lord a jeho banda ho měli v držení a chtěli ho prodat Sběratelovi, avšak nedopatřením tento kámen zničil celý jeho domov. Na konci filmu byl kámen svěřen do rukou intregalaktické policie, kterou známe jako Nova Corps.

Lokiho žezlo / Vision (kámen mysli)

mind_and_vision.0

Kámen mysli se objevil v prvních Avengers, i když nebyl ústřední zápletkou filmu. Tento kámen byl v Lokiho žezle, které dostal od Thanose k podmanění Země. Lokiho žezlo ale bylo zabaveno S.H.I.E.L.D.em, jenže po převratu Hydry se dostal až k baronu von Struckerovi. Ten ho využívá k tvorbě lidí se zvláštními schopnostmi a je také hlavní zápletkou Avengers: Age of Ultron. Za pomocí tohoto kamenu se může ovládat mysl cizích lidí. Kde se nachází teď? Pokud jste neviděli druhé Avengers, nečtěte dál, ať nepříjdete o překvapení… Kámen mysli se nachází v hlavě androida Visiona.

Kámen duše 

Ve filmech jsme ho ještě neviděli, ale v komiksu slouží k tomu, že  napadne, zmanipuluje nebo pozmění duši, ať už živou či mrtvou. Kdy ho v MCU uvidíme a jak bude prezentován, bohužel není známo.

Kámen času

Vlastník má naprostou moc nad minulostí, přítomností a budoucností. Kromě tedy cestování časem dokáže měnit věk jakékoliv bytosti či předmětu. Také může poslat nepřátele nebo celé vesmíry do časových smyček. Jeho budoucnost není známa a budeme si muset počkat.

Aether_Tesseract_Groot.0
Groot hledí na projekci Teseraktu.

Teď, když už víme o Kamenech nekonečna, můžeme si představit Infinity Gauntlet. Infinity Gauntlet, neboli Rukavice nekonečna, je vytvořena pro šest Kamenů nekonečna. Jakmile budou všechny kameny na svém místě na rukavici, její nositel bude obdařen mocí Boha. Rukavici má ve svém držení Thanos, což jste mohli vidět v potitulkové scéně u Avengers: Age of Ultron a také je jedna v Odinově trezoru na Asgardu. Rukavice tedy usměrňuje síly všech kamenů.

„Dobře, udělám to tedy sám.“ Thanos – Avengers: Age of Ultron

Thanosovi už asi došla trpělivost a tak hodlá Kameny nekonečna dostat sám. Můžeme tedy s jistotou říci, že vše vyústí v dvojdílném Avengers: Infinity War.

Než se podíváme na první díl Infinity War, čeká nás šest filmů od Marvel Studios. Zbylé dva kameny by se s největší pravděpodobností měly objevit ve filmech Doctor Strange a Thor: Ragnarok. Je tu šance, že by se jeden z nich mohl mihnout třeba v Guardians of the Galaxy 2, ale režisér Jamess Gunn prozradil, že v sequelu Strážců nebude Thanos tak důležitý. Veliký kandidát na držení kamenu duše je Heimdall, jelikož v Thorovi řekl větu:„Mohu vidět devět světů a deset trilionů duší.“ Je to pouze spekulace, tak uvidíme.

Kameny nekonečna v komiksu mají jinou barvu než ty ve filmu.
Kameny nekonečna v komiksu mají jinou barvu než ty ve filmu.

Je tu také veliká šance, že názvy Kamenů nekonečna dávají dohromady slovo THANOS. T jako Teserakt, A jako Aether, O jako Orb, S jako Scepter (Lokiho žezlo). Chybí nám tedy H a N. Mohlo by to H být opravdu Heimdall? A N jako Nebula, dcera Thanose, která by mohla mít v držení kámen času? Jsou to ale pouhé spekulace, věřit nám vůbec nemusíte.

Pokud by Vás ke Kamenech nekonečna něco zajímalo, nechte své komentáře na facebooku či pod tímto článkem. Na otázky Vám rádi odpovíme.

25 KOMENTÁŘŮ

 1. Modrý – teserakt – Asgard
  Červený – aether – Sběratel
  Žlutý – kámen mysli – Vision
  Fialový – orb – Nova Corps
  Zelený – Agamottovo oko – Strange
  Žlutý – ??? – priklanim se k variantě ze ho ma Heimdall

 2. V thorovi 1 je teserakt na planéte jotunhaim….Kde sa ho zmocní odin a má ho uschovany na azgarde ….Ale vo filme capitan america je teserakt v nejakom chráme kde ho nájde red skule…A potom sa potopí do oceánu kde ho vylovili stark starší….Nechápem ….Aká tam je súvislosť s tým teseraktom…..Čo bolo skôr…

  • Teserakt nebyl v Jotunhaimu. Vem si že ten artefakt použije Loki na zmražení Haimdala v Thorovi 1 a v té době na zemi je Teserakt objevený a hned potom ho začne Selvig testovat, čili tam byl už dávno před tím a tudíž nemohl být v Jotunhaimu

 3. Jinak warlock nemá žádný kamen nekonečna a nikdy neměl, a navíc jeho zbraň tedy takzvané warlockovo oko je v asgardu a je i vidět ve filmu

  • to ze Adam warlock nema a nikdy nemal ziadny kamen je blbost lebo povodne je strazcom kamena duse a je aj jediny z celeho Marvel universa ktory dokaze ovladat kamen duse aj bez toho aby ho musel mat u seba. K ovladaniu ostatnych kamenov je potrebny priamy fyzicky kontakt alebo Thanosova rukavica

 4. Jen pro info existuje ještě jeden takzvaný kamen a je to jediný artefakt který dokáže porazit i všechny kameny dohromady a je to kosmické semeno, bývala singularita díky které vznikly ostatní kameny.

  • ale kosmické semeno nolo po vzniku vesmiru stratene a nikdy do nikto nevidel ani samotny Living Tribunal alebo take bytosti ako Thanos alebo Ego co je prva entita z Marvel universa

 5. Zelený kámen času je ve filmu doctor strange..Agamottovo oko s ním přece na konci filmu porazí toho šmejda z jiné dimenze kdy dokáže ovládat čas 😉

 6. Mě se líbí ta schoda že ty barvy kamenů odpovídají barvám čaker které má lidské tělo a navíc ve filmu doctor strange mě přijde že je ze 70% založený na pravdě a zbylých 30 už je moc sci-fi ale proč ne zeru ti stejně většina z toho se děje jen lidi jsou držení v nevědomost??

 7. T-teserakt -v asgarde
  H-heimdall-asgard
  A-aether-zberatel
  N-necklace-dr.strange ma ho ulozeny v nahrdelniku
  O-orb-nova
  S-scepter-vision

 8. Neměl protože Fanta. 4 patří Marvelu ale nemá na ni žádná práva. Marvel prodal už dávno všechna práva na Fanta. 4 Foxu. Takže nemohl mít kámen času u sebe protože v této chvíli nepatří F4 do Marvel Universe.

 9. S tím Heimdalem bych vskutku souhlasil. Když byl Odin v Thorovi 1 ve spánku a Loki za ním přišel, jedna z Lokiho otázek byla, zda se Odin neobával Heimdalovy obrovské moci? Takže Heimdala schvaluji. Nedávno jsem byl v kině na fantastické čtyřce. Pokud se nemýlím, cestovali přístrojem na jinou planetu, kde byla zelená láva, když tam von Dooma nechali a další tým se pro něj vrátil, říkal že ho planeta udržela naživu .Byl tam celý rok. Zelené láva zmizela, planeta byla pustá, ale von Doomovi proudil v žilách nějaký zelený sajrajt a na konci filmů řekl, že už se jmenuje ,,zkáza" a moci měl víc než celá čtyřka dohromady. Nebránil bych se myšlence jestli náhodou neměl u sebe zelený kámen času 🙂

 10. Nejak nechápem rozdiel medzi kameňom mysli a kameňom duše .. Je to dosť podobné a z popisu som nevidel rozdiel medzi schopnosťami jedného a druhého kameňa. Viete to upresniť ? 🙂

  • Kámen mysli ovládá mysl živého tvora, kdežto kámen duše dává možnost jí vidět a podle toho i najit? ?

   • precti si komiksy o Adamu Warlockovi on ma soul gem coz tusim by mohl byt onen kámen duše do ktereho lapá a zachranuje duše

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také