Recenze: Creed II (2018) – Sázka na nostalgii a osudovost zahřeje u srdce především fanoušky série

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Již osmý snímek řadící se do „Rockyho“ filmového vesmíru navazuje v podstatě tam, kde předchozí pokračování skončilo. Druhý Creed boduje hlavně díky šibalskému pomrkávání směrem k znalcům série, a i když trochu ztrácí tempo mimo boxerský ring, tak se směle řadí mezi ty lepší filmy aktuálního roku.

Nemá smysl chodit kolem horké kaše – Creed II se povedl. Boxerské drama jedoucí podle tradiční žánrové šablony ani napodruhé nezůstává slavné sérii s Rockym nic dlužno a v mnoha ohledech slavného předchůdce (strýčka) převyšuje. Sportovní a řemeslná stránka filmu podle očekávání šlape jako dobře promazaný stroj a dílu snad ani neuškodila výměna na postu režisérské stoličky. Nicméně několik překážet na cestě k dokonalému snímku se přeci jen najde.

Když před třemi lety vstupovala do kin příběhová nadstavba legendární boxerské série, spousta lidí (včetně mě) si klepala na čelo. Ztracený syn slavného Rockyho protivníka a životního kamaráda Apolla Creeda, který se sám chce stát úspěšným boxerem, znělo jako necitlivé ždímání odkazu snad nejoblíbenějších sportovních snímků všech dob. Jenže co čert nechtěl, z prvního Creeda se stal komerční hit a film sklidil zasloužený úspěch i mezi kritiky. Opravdu jsem se z toho ohromně lidského příběhu posadil na zadek a v podstatě od té doby nepřetržitě vyhlížím dvojku.

Ta je nyní zde a s ní i pořádná dávka fanouškovské nostalgie, která neomylně míří na srdce znalců série. Však považte – proti komu jinému by mohl mladý Creed bojovat, než proti synovi vraha svého otce? Ano, na scénu se vrací nekompromisní mlátičky z východu s tváří Ivana Draga (Dolph Lungren) nově se synem Viktorem (Florian „Big Nasty“ Munteanu), díky čemuž dochází k oživení dějové linie dost možná nejoblíbenějšího dílu Rockyho série. Osudovost jede na plné obrátky a je moc dobře, že odkazy na film z roku 1985 velice vkusně doplňují aktuální příběh a nijak zásadně nepřekážejí. Kéž by si z toho vzala ostatní studia ponaučení (zdravím tvůrce prachbídné dvojky Fantastických zvířat).

Na fanoušky čeká hned několik chuťovek. Přiznám se, že v momentě, kdy Ivan Drago konfrontuje Adonise Creeda stylem „jsi ještě menší, než byl tvůj táta“, tak jsem šel do kolen. Poslední vteřiny hlavního zápasu jsem téměř probrečel štěstím. Scéna setkání Draga s Rockym po třiceti letech má přibližně stejný divácký efekt jako třeba „Žvejku, jsme doma“ ze sedmé epizody Star Wars. Takhle bych mohl pokračovat ještě několik odstavců, ale pojďme se spíš zaměřit na některé nedostatky, kterými film Stevena Caplea trpí.

Creed II v první řadě trochu ztrácí tempo, jakmile hlavní hrdina sundá boxerské rukavice a vyrazí za rodinou do civilu. Je to nejspíš trochu klišé, ale například tahle část filmu perfektně fungovala v jedničce, kde „neboxerský“ děj snímku byl snad ještě zajímavější než samotné vzájemné rubání nabušených sportovců. Chemie mezi hlavními hrdiny sice funguje na výbornou, ale zůstává trochu ve stínu na můj vkus zbytečně vyhroceného osudového souboje mezi Creedem a Dragem juniory. Paradoxně nejsilnějším lidským momentem filmu se pak stává prozření mladého Rusa, že v rohu ringu s ním nestojí jen tvrdý kouč, ale především pyšný otec. Za tohle oba zatejpované palce nahoru.

Verdikt:

Boxerský žánr v top formě a z dvojky Creeda je rázem jeden z nejlepších filmů roku. Očekávané pokračování (nejen) tři roky staré jedničky si bere to nejlepší od klasického Rockyho Balboy – především co se týče sportovní stránky filmu, ale trochu zaostává za sílou a hloubkou příběhu předchozího dílu. Herci opět excelují (už dlouho si stojím za tím, že Michael B. Jordan je jedním z největších talentů současného Hollywoodu) a v momentech, kdy se děj filmu propojuje se čtyřkou Rockyho, budou fanoušci série chrochtat blahem. Nostalgie převyšuje nedostatky zbytečně plochého děje a dělá z Creeda důstojného nástupce slavné série. Od famózní jedničky však dostává technický knockout.

  • Creed II
  • Trailer
  • Drama / Sportovní
  • USA, 2018, 130 min
  • Režie: Steven Caple Jr.
  • Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, a další

Konečné hodnocení

Martin Steinbach
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Adonis Creed (Michael B. Jordan) bojuje se životem i sám se sebou. Snaží se ze všech sil, aby se věnoval svým nejbližším a zároveň nezanedbával přípravu na důležitý souboj v ringu. Čeká ho silný soupeř, jehož jméno se navíc spojuje s dávným neštěstím v jeho rodině, a blížící se zápas bude proto nejen náročný, ale i velmi osobní. Spolu s Rockym (Sylvester Stallone) po svém boku se Adonis pokusí naplnit dávný odkaz a získat odpověď na otázku, za co se vyplatí bojovat. Creed II je filmem o návratu, který oživí vzpomínky a znovu připomene, co dělá šampióna šampiónem. Poselství zní jasně - nezáleží na tom, jak daleko ve svém životě dojdeš, tvá minulost a tvá rodina bude vždy s tebou.Recenze: Creed II (2018) – Sázka na nostalgii a osudovost zahřeje u srdce především fanoušky série