Recenze: Creed (2015) – Strýček Rocky a mladá puška

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Série o boxerském dobrákovi Rockym je v rámci sportovních filmů kultovní záležitostí. Několik dílů o italském hřebci nás naučilo, že s pevnou vůlí a zápalem překonáte jakoukoliv překážku. Není tak překvapením, že se hollywoodští tvůrci rozhodli k ikonické postavě vrátit. Ovšem Sly nám poněkud zestárnul a další kola v ringu by už nejspíše nevydržel. Proto se musela hledat náhrada, která by ale zároveň propojila nový snímek se sérií. A právě kvůli tomu došlo na syna Rockyho velkého kamaráda, Apolla Creeda.

o-CREED-ROCKY-facebook

Adonis Johnson nikdy nepoznal svého otce, bývalého boxerského šampiona Apolla Creeda, ale jablko nepadlo daleko od stromu. Stejně jako jeho otec je i Adonis rváč a box je jeho velkou vášní. Rozhodne se, že se tomuto koníčku bude věnovat naplno a dá dokonce výpověď v práci. Jeho další cesta vede do Philadelphie, kde jeho otec v ringu narazil na legendárního Rockyho Balbou. Apollova někdejšího rivala a posléze největšího přítele chce Adonis jako svého trenéra. Italský hřebec zpočátku odmítá, ale nakonec přemlouvání podlehne a mladíka skutečně začne trénovat. Ovšem jak tomu bývá, do cesty se této dvojici postaví větší překážky, než je samotný Adonisův protivník v ringu.

Nelehkou úlohu přilákat diváky do kina na již skomírající značku dostal Ryan Coogler, režisér zatím spadající do kategorie zelenáčů. Úlohu měl vskutku nelehkou – vytvořit snímek z boxerského prostředí bez zbytečných klišé a alespoň se špetkou. Spolu s s Aaronem Convigtonem vytvořili děj, který se zaměřuje především na nelehkou životní cestu hlavního hrdiny.  Najdeme tu klasické zvraty a „překvapení“ v podobě vzestupu nicky, ale pár novot by se tu rovněž našlo. Navíc tvůrci chytře zakomponovali co nejvíce Rockyho, aby přilákali fanoušky původní série. A nutno podotknout že Slyova postava rozhodně nehraje jen druhé housle. Příběh rychle odsýpá a dostává se nám nečekané vrstevnatosti, kterou byste u snímku takového žánru nečekali. Navíc je zajímavě pojato to, že každá z hlavních postav řeší nějaký životní problém. Ovšem v případě hrdinovy slečny to vyšumělo trochu do ztracena a s její nesnází se dalo ještě více pracovat, takto to působilo zbytečně.

maxresdefault (1)

Mladého Creeda ztvárnil Michael B. Jordan, který s režisérem spolupracoval již na minulém filmu Fruitvale. Našinec si ho bude pamatovat jako Johnnyho Storma v kritizované Fantastické čtyřce. Jordanův Adonis je sice hodný hoch, ale s velmi výbušnou povahou a neustálou chutí se rvát. Za to patří tvůrcům pochvala, že tentokráte hlavní boxující hrdina není zcela Mirek Dušín jako v případě Rockyho. A když už je řeč o něm, ten se samozřejmě rovněž ve filmu objeví. Sly se vrátil ve své nejslavnější roli a nutno podotknout, že mu Rocky pořád jde. Sice je na něm vidět, že čas je neúprosný ke každému, ale stejně je to pořád ten starý známý dobrák. Hrát sice neumí, ale to v takovém filmu ani zas tak nevadí. Rockyho jsme si neoblíbili kvůli hercově (ne)umu hrát. Creedovu lásku ztvárnila Tessa Thompson, její postava je ale vcelku nevýrazná a působí jako nutná vata.

Verdikt:

O Creedovi řada lidí myslela, že je nechtěným přírůstkem na svět, stejně jako jeho hlavní hrdina. Ovšem stejně jako mladý syn slavného boxera, i samotný film přesvědčil všechny o opaku a dokázal své kvality. Není třeba tak komplexní jako Bojovník, ale direkt vám uštědří především za sympatické obsazení a rychlý spád.

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
83 %
Očima Martina Pevného
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Adonis Johnson nikdy nepoznal svého slavného otce, světového šampióna v těžké váze Apolla Creeda, který zemřel ještě před jeho narozením. Přesto však svůj původ nezapře a box má v krvi, takže ho to stále tahá do Philadelphie, města, kde se odehrál legendární souboj Apollo Creed vs. Rocky Balboa. Adonis Rockyho vyhledá a požádá ho, aby se stal jeho trenérem. Rocky zpočátku odmítá, protože ring je pro něho už jen minulost, ale postupně v Adonisovi objevuje sílu a odhodlání jeho otce Apolla, bývalého rivala a blízkého přítele. A tak nakonec souhlasí, že se mladého boxera ujme, i když sám bojuje s o mnoho nebezpečnějším soupeřem. Adonis je pod Rockyho vedením na nejlepší cestě získat svůj vlastní titul, ale má kromě talentu i srdce pravého bojovníka?Recenze: Creed (2015) - Strýček Rocky a mladá puška