Purge: První očista: Jak začala noc legalizovaného zločinu?

Hororovo thrillerová série Očista patří v dnešní době k již poměrně zaběhnutým filmovým řadám královského žánru. Po již třetí části, nazvané Volební rok, ani Očistu nemine to, co bylo tak nějak jejím předurčeným osudem. Něco, co jednou, dříve či později potká každou alespoň trochu úspěšnou frančízu; a sice pohled na to, jak to celé začalo…

Ano, čtete správně, nepříliš známý režisér Gerard McMurray (Burning Sands) nám ve spolupráci se scénáristou Jamesem DeMonacem nachystal prequelový díl, který nás vezme do doby, kdy se zrušení všech zákonů na jednu noc událo vůbec poprvé.

Příběh se bude zjevně tentokrát trochu lišit v tom, že Očista bude pro tuto část soustředěna ne na celé město, nýbrž jen na určitou čtvrť, plnou hlavně zločinců a podvratných živlů. Prvotním účelem tedy bude snížení kriminality. A to za užití jakýchkoli prostředků. Když má vláda zájem na tom, aby nějaké řešení fungovalo, můžeme si být jisti že nic ve filmu nebude tak, jak to bude zpočátku vypadat.

Celá série má docela slibný námět a já se po dosavadní trojici filmů nemohu zbavit dojmu že zůstává nenaplněn. Proto bych byl moc rád, aby se to této prequelové části povedlo.

„Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit.“

V První očistě se představí Melonie Diaz, Marisa Tomei, Lex Scott Davis, Steve Harris, Lauren Vélez, Mo McRae, Chyna Layne, Patch Darragh, Mitchell Edwards, Maria Rivera, Van Jones, Geoff Schuppert a další. Snímek má premiéru 5. července.